Domů
Elektrárny v ČR
V Dukovanech začal znovu dodávat proud 4. blok, odstavený byl od 12. února

V Dukovanech začal znovu dodávat proud 4. blok, odstavený byl od 12. února

V Jaderné elektrárně Dukovany začal v noci na dnešek znovu dodávat elektřinu čtvrtý blok, který byl kvůli výměně části paliva, servisu a kontrolám zařízení odstavený od 12. února. V provozu tak jsou všechny čtyři dukovanské bloky. Na plný výkon by se elektrárna měla dostat do konce týdne, sdělil dnes ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

V reaktoru čtvrtého bloku obnovili energetici řízenou štěpnou řetězovou reakci tento týden v pondělí. „Následné testy zařízení prokázaly řádný stav zařízení splňující bezpečný a spolehlivý provoz,“ uvedl ředitel dukovanské elektrárny Roman Havlín. Elektrickou energii začal blok dodávat v prvních minutách dneška, kdy bylo připojeno první turbosoustrojí. Generátor druhého turbosoustrojí energetici připojili k přenosové soustavě v 8:54, čímž odstávku ukončili.

Další odstávka spojená pravidelnou s výměnou části paliva by v dukovanské elektrárně měla začít v květnu, týkat se bude bloku číslo tři.

Ilustrační foto

Během odstávky čtvrtého bloku energetici vyměnili v jeho reaktoru za čerstvé 90 palivových kazet a udělali řadu prací na zařízení primárního a sekundárního okruhu „Všechny plánované práce, kontroly a opravy zařízení se nám podařilo dokončit už před Velikonocemi,“ uvedl Havlín.

V průběhu odstávky se energetici podle mluvčího museli vypořádat s řadou preventivních opatření kvůli ochraně zaměstnanců před nemocí covid-19. ,Aktuálně se podle něj v Dukovanech týdně provádí přes 2500 antigenních testů. Z testovaných bylo zatím pozitivních na covid-19 necelé procento. Elektrárna zaměstnává 1430 lidí, na testování chodí i pracovníci dodavatelských firem.

Jaderná elektrárna Dukovany s celkovým výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v ČR. Čtyři výrobní bloky Dukovan byly zprovozňované v letech 1985 až 1987.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.