Domů
Elektrárny v Evropě
Britská vláda stále nepodpořila výstavbu unikátní přílivové elektrárny

Britská vláda stále nepodpořila výstavbu unikátní přílivové elektrárny

Stavební práce na unikátní přílivové elektrárně u pobřeží Walesu jsou opožděny o rok a vypadá to, že žádané rozhodnutí britské vlády nepadne ani v nejbližších šesti měsících. Vláda hodlá během následujícího půl roku zhodnotit, zda jsou přílivové elektrárny tím nejlepším řešením pro daňové poplatníky.

Elektrárna v přílivové laguně u města Swansea by měla být první z řady šesti staveb podél britského pobřeží. Jedná se o unikátní přílivové elektrárny, které využívají rozdílných výšek hladin při přílivu a odlivu.

Kolem celé laguny se postaví zeď, v níž jsou uloženy vodní turbíny. Při přílivu se hladina na vnější straně zdi zvýší oproti hladině uvnitř laguny. Po otevření průtokových kanálů ve zdi proudí voda přes turbíny, dokud se hladiny na obou stranách zdi nevyrovnají. Při odlivu je vyšší hladina uvnitř laguny a voda opět může proudit přes turbíny, ale v opačném směru.

Šest plánovaných elektráren v přílivových lagunách by mohlo generovat až 8 % britské elektřiny. Mezi největší klady tohoto typu elektrárny patří jeho dlouhá životnost, která je odhadována na 120 let.

Náklady jsou příliš vysoké

Podle oficiálních stránek projektu má mít elektrárna v Swansea Bay instalovaný výkon 320 MW a má být schopná generovat elektřinu 14 hodin každý den, což je další výhoda oproti jiným obnovitelným zdrojům s nestálou výrobou.

Jednání o výstavbě elektrárny v Swansea Bay se vedou již rok. Podle společnosti Tidal Lagoon Power je nutné, aby vláda rozhodla nejpozději během šesti týdnů, jinak se projekt dostane do problémů.

Tidal Lagoon Power na začátku jednání požadovala garantovanou výkupní cenu 168 liber za MWh elektrické energie na 35 let, což je mnohem více než 96,5 liber za MWh pro jadernou elektrárnu v Hinkley Point. Britská vláda chce v následujících šesti měsících detailněji prozkoumat, zda jsou elektrárny v přílivových lagunách tím nejlepším řešením pro daňové poplatníky.

„Tyto přílivové elektrárny jsou působivou, ale doposud nevyzkoušenou technologií. Chtěl bych lépe porozumět, zda přílivové laguny mohou být nákladově efektivní a jaký vliv budou mít na účty dnes a v budoucnu.“

Lord Bourne, náměstek ministryně energetiky a klimatických změn

Zdroj úvodní fotografie: 4C Offshore

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se