Domů
Elektrárny v Evropě
Čistírna vod v Helsinkách za 100 milionů euro bude produkovat bioplyn, teplo a hnojivo

Čistírna vod v Helsinkách za 100 milionů euro bude produkovat bioplyn, teplo a hnojivo

Místní úřad pro životní prostředí v Helsinkách úspěšně zajistil půjčku od Evropské investiční banky (EIB) v hodnotě 100 milionů euro na projekt čistírny vod poblíž hlavního města Finska. Čistírna bude vybudována na místě současné staré čistírny vody a kromě funkce čistírny bude nabízet mnoho dalších funkcí. Projekt bude vyrábět bioplyn, rozdělovat vyrobené teplo při procesech spojených s čistěním a výrobou bioplynu a použitý odpad dodávat jako hnojivo místním zemědělcům.

 

 

Široké možnosti výroby

Projekt je výjimečný svojí velikostí a množstvím funkcí. Čistírna vody se tak stane alternativním zdroje energie a ještě bude produkovat vysoce organické hnojivo. Bioplyn se bude vyrábět standardní metodou anaerobní biologické stabilizace z čistírenských kalů. Vyrobený bioplyn se často využívá lokálně jako palivo do kogeneračních jednotek nebo přímou přeměnou na teplo.

Během provozu čistírny, jak při samotné činnosti, tak při výrobě bioplynu, vzniká odpadní teplo, které se v novém projektu má znovu využít na výrobu termální energie. Čistírna bude navíc odpadní organické pevné materiály vzniklé čistěním vody a výrobou bioplynu, které jsou plné živin, dodávat zemědělcům za účelem hnojení půdy.

Jeden z hlavních důvodů podpory projektu od EIB je ochrana citlivého ekosystému Baltského moře. Čistírna vody bude navržena dle nejpřísnějších standardů. Vice prezident EIB se k půjčce přímo vyjádřil:

 „Podpora udržitelných zásob pitné vody, čistění odpadu a zlepšení vodní biologické rozmanitosti je jedním z cílů Evropské Investiční banky.“

Projekt čistírny má být v provozu do konce roku 2020 a bude schopný zajistit čistění odpadní vody pro 550 000 obyvatel. EIB si od projektu také slibuje celkové zlepšení situace v regionu Helsinek a celém Baltském moři. Během výstavby čistírny je vytvoří asi 1500 pracovních pozic.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.