Ukončení provozu se dočkala švédská 10MW offshore větrná elektrárna Yttre Stengrund, která začala první elektřinu dodávat v roce 2001 a od roku 2006 byla provozována společností Vattenfall.

Elektrárna Yttre Stengrund, ležící v Baltském moři u jihovýchodního pobřeží Švédska, byla po 15 letech vyřazena z provozu. Práce na rozebírání pěti větrných turbín NEG Micon NM 72/2000 o výkonu 2 MW byly úspěšně ukončeny v průběhu tohoto týdne. Za rozhodnutím Vattenfallu o odstavení této elektrárny namísto její modernizace stojí jak ekonomické, tak technické důvody.

„Typ větrných turbín, který byl instalován v Yttre Stengrund, je jedním z prvních modelů, který byl vyroben pro získávání elektřiny z větrné energie nad hladinou moře. Celkem bylo tohoto typu turbíny vyrobeno pouze 50 kusů. Obtíže se sháněním náhradních dílů i vysoké náklady případného vylepšení turbíny a převodovky nás vedly k rozhodnutí nenahradit stávající turbíny novými a provoz elektrárny ukončit,“ řekl Martin Hassel manažer zodpovědný za projekt vyřazování elektrárny z povozu.

Rozebrání elektrárny bylo svěřeno lokální švédské společnosti, která postupně rozebrala listy rotoru, gondolu a stožár i s jeho betonovými základy ukotvenými na mořském dně.

Vattenfall staví výhradně OZE

V poslední době se nejvíce hovoří o odstavování jaderných a fosilních elektráren, rozhodnutí o rozebrání větrné farmy se může zdát zvláštní, vhledem k významné podpoře výroby energie z obnovitelných zdrojů a jejímu celosvětovému rozvoji. Stejně tak tento krok není zcela v souladu se současnou politikou Vattenfallu, který pokud jde o výstavbu nový zdrojů, investuje pouze do obnovitelných zdrojů.

„Na první pohled se může odstavení elektrárny Yttre Stengrund jevit v rozporu s firemní strategií, jenže vše je potřeba brát v širších souvislostech. Yttre Stengrund je jednou z našich prvních offshore větrných elektráren v portfoliu Vattenfallu. Téměř 10 let zkušeností z reálného provozu nás naučilo spoustě znalostem, které nyní můžeme využít v místech s lepšími větrnými podmínkami a zužitkovat tak nabyté vědomosti,“ dodává Martin Hassel.

Definitivní ukončení prací je v plánu na letní měsíce tohoto roku, kdy budou odstraněny kabely z mořského dna a tím tak zmizí i poslední stopy po větné elektrárně Yttre Stengrund, jež byla uvedena do provozu v roce 2001.

Zdroj úvodní fotografie Vattenfall – autor Ben Barden

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *