Domů
Elektrárny v Evropě
EDF navýšila odhad výroby svých jaderných elektráren. Nedostatek výroby však stále není vyloučen
jaderná elektrárna fessenheim edf
Zdroj: EDF

EDF navýšila odhad výroby svých jaderných elektráren. Nedostatek výroby však stále není vyloučen

Francouzská energetická společnost EDF ve středu oznámila navýšení odhadu výroby svých jaderných elektráren, jejichž výroba běžně ovlivňuje ceny elektřiny v celé Evropě. I přes navýšení odhadu však dle analytiků může dojít k nedostatku výroby v případě, že by přišly tuhé mrazy.

EDF zvýšila odhad výroby francouzských jaderných elektráren pro rok 2020 na 325-335 TWh. V dubnu společnost odhad vlivem koronavirové krize na plány údržby reaktorů snížila o 20 % na 300 TWh. V červenci jej následně zvýšila na 315-325 TWh.

„Revize není překvapením. Odráží změny [týkající se plánování a údržby] oznámené od července,“ uvedl jeden z obchodníků.

Ještě v únoru letošního roku přitom EDF počítala pro rok 2020 s výrobou v rozmezí 375-390 TWh. Pro srovnání, v roce 2019 jaderné elektrárny EDF vyrobily 379,5 TWh.

„Obavy o dodávky na listopad a prosinec se sníží, ale velmi chladné období by přesto mohlo způsobit nedostatek v dodávkách elektřiny,“ uvedl Eylert Ellefsen, analytik společnosti Montel.

Minulý měsíc francouzský provozovatel přenosové soustavy, RTE, varoval, že od poloviny listopadu do prosince může ve Francii v případě nadprůměrně chladného počasí dojít při zohlednění očekáváné poptávky k nedostatku výroby elektrické energie.

Dubnový odhad

Někteří analytici nařkli EDF z „děšení“ trhu, když společnost v dubnu přišla s odhadem výroby ve výši 300 TWh. Podle některých bylo zřejmé, že tento odhad je příliš nízký.

„Nejprve vyděsili trh s cílem 300 TWh a poté jej pomalu zvyšovali, když [jsme] již věděli, že cíl je příliš nízký,“ uvedl dle agentury Montel jeden z obchodníků.

Úvodní fotografie: Francouzská jaderná elektrárna Fessenheim. Zdroj: EDF

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
PetrV
18. říjen 2020, 12:41

Slunečníky a vetrniky od helmutů v zimě francouzům nepomohou?

Co to je za pošádek?

Co na to pindala dochtor Vaneček ? Má nějaké úžasné moudra jako omezte si v zimě odběr apod?

Věc zbytná jsou v zimě PZE a zima bude díky jevu La nina chladná. Vetrniky budou stát kvůli nebezpečí namrazy na vrtulich...

Milan Vaněček
18. říjen 2020, 18:29

Ano, německé uhlí a vítr Francii zase v zimě pomůže, jako tomu bylo (loni či předloni?) v situaci kdy Francie musela odstavit řadu svých JE kvůli revisím a opravám.

No a v letních vedrech, až frantíci zase budou muset odstavit některé své JE kvůli vysoké teplotě vody (to bylo už několikrát), tak zase pomůže německá fotovoltaika. Taky už to bylo, a bude se to určitě opakovat, když bude léto horké.

Pavel
19. říjen 2020, 23:26

Prozatím je to tak, že všichni okolo pomáhají německu, když nefouká nebo když zase fouká moc a vlastně když fouká tak akorát, protože němci nemají jak dopravit tu nafoukanou elektřinu do Bavorska, vaněčku.

pr
19. říjen 2020, 12:29

Přesně jste to moudro vystihnul. Říká se mu "energeticky pasivní stavba". Ne že by nepotřebovala z DS žádnou energii, ale bavíme se o spotřebách v řádu jednotek procent oproti stavu u nás dodnes převážně energeticky neoptimalizovaných, či špatně zrobenych, staveb. Takže ruku ven z kapsy, chytnout do ní nářadí a jít makat rozumbrado.

Martin Prokš
20. říjen 2020, 11:07

Dobrý den

Vždy když čtu nebo slyším tato nádherná moudra o tom jak je nutně třeba snížit energetickou spotřebu staveb a jak moc můžeme ušetřit, tak mi tak v hlavě letí jak kolem mě vypadají domy.

Většina paneláků je již obalená polystyrenem nebo vatou.

Určitě polovina rodinných domů také a postupně se balí další.

Různé školy a instituce průběžně také, jak jsou finance.

Jediné co se nebalí do polystyrenu a má velké energetické ztráty je opravdu stará zástavba. Jaká hrůza. Takže montérky, kolonu kamionů a hurá začít balit Pražský Hrad, Telč, Hlubokou...

Hail Greta!

Jan Veselý
20. říjen 2020, 13:20

Jo, já o zateplování staveb vždycky přemýšlím, když přijedu do Prahy na hotel a okny protahuje jak sviňa. Na tohle už lidi z paneláků nejsou zvyklí a my, co máme v oknech trojskla, už vůbec ne.

Aspoň tohle by mohli majitelé těch budov postavených kolem roku 1900 vyměnit. Ty baráky mají obvykle tak tlusté zdi, že se stěny ani zateplovat nemusí. Stačily by střechy a odizolovat základy.

Rostislav Žídek
20. říjen 2020, 00:06

Tak jo, rada lidi mozna omezi svuj odber.

Ale muj tip, je ze tuto a pristi zimu pojedou ve velkem na ohrev tuha paliva pro kotle vyssich emisnich trid, protoze to budou jejich oficialne posledni topne sezony :)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se