EDF navýšila odhad výroby svých jaderných elektráren. Nedostatek výroby však stále není vyloučen

DomůElektrárny v EvropěEDF navýšila odhad výroby svých jaderných elektráren. Nedostatek výroby však stále není vyloučen

Francouzská energetická společnost EDF ve středu oznámila navýšení odhadu výroby svých jaderných elektráren, jejichž výroba běžně ovlivňuje ceny elektřiny v celé Evropě. I přes navýšení odhadu však dle analytiků může dojít k nedostatku výroby v případě, že by přišly tuhé mrazy.

EDF zvýšila odhad výroby francouzských jaderných elektráren pro rok 2020 na 325-335 TWh. V dubnu společnost odhad vlivem koronavirové krize na plány údržby reaktorů snížila o 20 % na 300 TWh. V červenci jej následně zvýšila na 315-325 TWh.

„Revize není překvapením. Odráží změny [týkající se plánování a údržby] oznámené od července,“ uvedl jeden z obchodníků.

Ještě v únoru letošního roku přitom EDF počítala pro rok 2020 s výrobou v rozmezí 375-390 TWh. Pro srovnání, v roce 2019 jaderné elektrárny EDF vyrobily 379,5 TWh.

„Obavy o dodávky na listopad a prosinec se sníží, ale velmi chladné období by přesto mohlo způsobit nedostatek v dodávkách elektřiny,“ uvedl Eylert Ellefsen, analytik společnosti Montel.

Minulý měsíc francouzský provozovatel přenosové soustavy, RTE, varoval, že od poloviny listopadu do prosince může ve Francii v případě nadprůměrně chladného počasí dojít při zohlednění očekáváné poptávky k nedostatku výroby elektrické energie.

Dubnový odhad

Někteří analytici nařkli EDF z „děšení“ trhu, když společnost v dubnu přišla s odhadem výroby ve výši 300 TWh. Podle některých bylo zřejmé, že tento odhad je příliš nízký.

„Nejprve vyděsili trh s cílem 300 TWh a poté jej pomalu zvyšovali, když [jsme] již věděli, že cíl je příliš nízký,“ uvedl dle agentury Montel jeden z obchodníků.

Úvodní fotografie: Francouzská jaderná elektrárna Fessenheim. Zdroj: EDF