Domů
Teplárenství
EIB poskytne půjčku 190 milionů EUR pro kogenerační projekt v Litvě
Evropská investiční banka

EIB poskytne půjčku 190 milionů EUR pro kogenerační projekt v Litvě

Evropská Investiční Banka (EIB) podepsala dohodu o půjčce s litevskou energetickou společností, která má na starosti kogenerační projekt v blízkosti Vilniusu. Projekt by měl zajistit snížení skládkovaného odpadu, snížení emisí a zlepšení bezpečnosti dodávek elektřiny v zemi. Do provozu by kogenerační jednotky měly být uvedeny do roku 2020.

V prosinci podepsala EIB ve Vilniusu dohodu, která zaručuje půjčku ve výši 190 milionů EUR (cca 5,2 mld. Kč) pro společnost Lietuvos Energija. Půjčka je součástí programu „Investiční plán pro Evropu,“ který zaštiťuje Evropská komise. Státem kontrolovaná Lietuvos Energija ve svém projektu počítá s výstavbou dvou nových kogeneračních jednotek. Jedna bude spalovat biomasu a druhá bude využívat spalování odpadu, jejich celkový kombinovaný výkon by měl dosahovat 88 MWe a 227 MWt. Projekt bude umístěn blízko hlavního města Litvy – Vilniusu – a předpokládá se, že ročně městu dodá 1180 GWh tepelné energie. Roční dodávka elektrické energie je odhadována na 413 GWh.

„Litva má rostoucí ekonomiku, zvyšující se potřebu čistého životního prostředí a účinného využívání energetických zdrojů. Jsem rád, že s pomocí „Investičního plánu pro Evropu“ EIB může podpořit společnost Lietuvos Energija a obyvatele Litvy ve financování tohoto klíčového odrazového můstku k lepší bezpečnosti dodávek, stejně tak k více čistě vyprodukované energii,“ řekl Jan Vapaavuori, vice-prezident Evropské Investiční Banky.

Pozitivní dopady projektu

Použití moderní kogenerační technologie bude mít za následek k životnímu prostředí šetrnější a efektivnější výrobu tepla a elektřiny, a to při nižších emisích CO2 než u elektráren na fosilní paliva. Dále se očekává zlepšení v nakládání s odpady, jednak díky jejich spalování bude nižší potřeba ukládat je na skládky, jednak se při jejich energetickém využítí získá elektřina a teplo. Během výstavby se počítá s pracovním uplatněním 750 člověko-let a po uvedení do provozu se 75 zaměstnanci zajišťující trvalý provoz.

Maroš Šefčovič, vice-prezident Evropské Komise, uvedl: „Věříme, že investice cílené na zlepšování energetické účinnosti a podpora konkurenčního prostředí na lokálních trzích mají nejvyšší dlouhodobou hodnotu pro litevskou ekonomiku. Tento projekt perfektně pomáhá dosáhnout obou těchto cílů.“

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.