Domů
Větrné elektrárny
EU výrazně nesplní cíle pro rozvoj větrných elektráren do roku 2030, tvrdí IEA
Výstavba přímořského větrného parku Anholt.
Zdroj: Ørsted
Zdroj: Orsted

EU výrazně nesplní cíle pro rozvoj větrných elektráren do roku 2030, tvrdí IEA

Státy Evropské unie (EU) zvýší instalovaný výkon větrných elektráren na 370 GW do roku 2030. To je významný nárůst oproti stávajícím zhruba 225 GW, avšak současně hodnota, která značně zaostává za cílem, který si EU pro tento časový horizont stanovila. Informoval o tom zahraniční server Montel s odvoláním na nedávno zveřejněnou zprávu od Mezinárodní energetické agentury (IEA) s názvem Renewables 2024.

Podle hlavního scénáře ve výhledu IEA dosáhne celkový instalovaný výkon pevninských větrných elektráren v EU do roku 2030 hodnoty 310 GW, což je o 90 GW méně ve srovnání s cílem pro tento rok. Ještě horší situaci očekává agentura u mořských větrných parků, kde má k naplnění cíle pro rok 2030 (111 GW) dojít zhruba z poloviny (60 GW).

"Mnoho zemí má zavedené složité procesy pro získání potřebných povolení pro pevninské a mořské větrné projekty, což společně s odporem veřejnosti a úzkými místy v elektrizační soustavě zpomaluje rozvoj," uvedla IEA a dodala, že uvedené faktory brání developerům v účasti v aukcích a často vedou i ke zrušení projektů či prodloužení jejich realizace.

Výhled asociace WindEurope je ještě pesimističtější

Také asociace WindEurope očekává, že se EU při nastaveném tempu rozvoje nezvládne přiblížit stanoveným cílům pro rok 2030. Podle asociace indikují současné trendy společně s oznámenými projekty a aukcemi na provozní podporu celkový instalovaný výkon v roce 2030 ve výši 350 GW, z čehož 296 GW mají tvořit pevninské větrné parky a 54 GW instalace na moři.

"Hlavním problémem jsou nyní elektrizační soustavy. Nová přípojná místa nejsou budována a povolována dostatečně rychle... Povolování nových větrných elektráren je v mnoha zemích stále problematické," uvádí asociace klíčové překážky bránící rychlejšímu rozvoji větrných elektráren v EU.

Kromě výše uvedeného je problematická i ekonomická stránka projektů, které jsou zatíženy stále vysokými úrokovými sazbami, vysokými investičními náklady a nepříliš příznivým výhledem pro velkoobchodní trh s elektřinou.

Aby se situace zlepšila je podle WindEurope zapotřebí, aby členské státy plně implementovaly opatření, na kterých se shodly v rámci nových povolovacích pravidel a balíčku pro větrnou energii. Některé státy by dále měly zlepšit pravidla aukcí, aby byly pro investory dostatečně atraktivní.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(38)
Zbyněk Poisl
18. říjen 2024, 15:36

Nesplnitelné cíle jsou prostě nesplnitelné. Není co dodat!

Milan Vaněček
18. říjen 2024, 16:40

Stačí zpomalit, opustit hysterii vyvolávanou hlasately klimatické apokalipsy a rozumně využívat dostupný technický pokrok, který je obrovský, ale masová realizace vždy chce svůj čas.

Takže tu zamýšlenou hodnotu 370 GW výkonu větrných elektráren nebudeme mít v roce 2030 ale určitě bude do 2035.

Spíš, když čtu zde na webu zde v Monitoringu článek z ekonomického deníku

ekonomickydenik.cz/spor-s-westinghousem-jsme-v-ceskem-jadernem-tendru-podcenili-priznal-sef-korejske-khnp/

tak más silné obavy o osud projektu Dukovany 2. Zřejmě taky tady se budou posunovat termíny, otázka je zda celý projekt nepadne jak ten minulý, Temelínský.

Richard Vacek
19. říjen 2024, 10:20

Je potřeba budovat větrné elektrárny, které dodávají elektřinu za bezvětří - tehdy je jí potřeba. Když fouká, tak už teď není kam elektřinu dodávat a ta má zápornou cenu.

Milan Horak
19. říjen 2024, 12:23

Pane Vanecek, at ctu jak ctu, tak v clánku není ani zmínka o jádru. Vypadá to, že vaše jaderná fóbie vám nedává spát, tak máte nutkání ji zminovat v každém příspěvku. Něco na způsob - "Ostatně soudím, že Kartágo musí být zničeno"

Milan Vaněček
19. říjen 2024, 13:31

Reagoval jsem přímo na diskusní příspěvek pana Poisla.

Omega
19. říjen 2024, 17:47

"Kromě výše uvedeného je problematická i ekonomická stránka projektů, které jsou zatíženy stále vysokými úrokovými sazbami, vysokými investičními náklady a nepříliš příznivým výhledem pro velkoobchodní trh s elektřinou."

Tohle je to co celému tomu větrnému šílenství skutečně láme vaz. To že v době kdy fouká už obsadili celý trh - takže není kdo by nakupoval = nulová cena/zisk. No a v době, kdy lidé elektřinu chtějí a potřebují tak jako naschvál nefouká.

Prostě první projekty mohli efektivně parazitovat na uhelných a jaderných zdrojích a jejich vytlačení z trhu, ale teď už vytlačují sami sebe a to už ekonomicky nefunguje.

No a IEA místo aby se podívala na řešení ukládání - vodík->uhlovodík tak jen říká že se nesplní.

Richard Vacek
19. říjen 2024, 17:57

Ukládání vodík - > uhlovodík je řešením? A kdy to ukládání bude probíhat?

a/ Když budou přebytky? Co pak po zbytek doby? To bude investičně drahé zařízení čekat až zase začne foukat?

b/ Poběží kontinuálně? Kde vezme energii, když nebude foukat?

Milan Vaněček
19. říjen 2024, 18:46

To, že nefouká nebo naopak je vichřice-to jsou jen extrémy. Mezi tím je 70-90 % reality, kdy fouká "normálně". Ani FVE ani VtE nepotřebují dlouhodobou akumulaci. Potřebují chytré sítě a pružnou doplňkovou výrobu. A FVE a VtE se dobře doplňují.

A "zelený vodík" potřebuje hlavně průmysl.

Nevyrábějte "slaměné panáky" do kterých se pak "trefujete".

Emil
19. říjen 2024, 19:08

Teď pro změnu místo dojmů typu "70-90 % reality fouká normálně" nějaká tvrdá čísla: za poslední rok byl v Německu 39,5 % hodin byl výkon větrných elektráren méně než pětinový oproti nejvyšší hodinové výrobě a i kdybychom škrtli těch "nenormálních" řekněme nejhorších a nejlepších 10 % hodin, pořád je ve zbylých tzv. "normálních" hodinách řádový rozdíl ve výkonu (nejlepší hodiny 33,4 GW, nejhorší 3,6 GW).

Dále připomínám studii která na základě historických meteorologických dat zjistila, že existují dlouhá období (až 62 dní), kdy kombinace solárních větrných elektráren nedokáže v Německu pokrýt spotřebu, Němci pro to mají vlastní slovo "dunkelflaute". Takže tvrzení "Ani FVE ani VtE nepotřebují dlouhodobou akumulaci" je nepravdivé.

Milan Vaněček
20. říjen 2024, 11:42

To říká pouze Emil, který ovšem necituje celé mé tvrzení, které je jako celek pravdivé a realizovatelné.

proto opět přetiskuji CELÉ tvrzení:

"Ani FVE ani VtE nepotřebují dlouhodobou akumulaci. Potřebují chytré sítě a pružnou doplňkovou výrobu. A FVE a VtE se dobře doplňují."

A tak to řeší všude ve světě: viz Australie, USA, Čína, či se na to chystají: Německo, Španělsko, ... Bateriová akumulace se všude realizuje jako krátkodobá, vodík potřebuje především průmysl.

"

Emil
20. říjen 2024, 11:55

Až na to že to neříká Emil, říkají to veřejně dostupná data ENTSO-E, každý se může snadno přesvědčit o jejich pravdivosti, a až na to že to není "CELÉ tvrzení" Vaněčka, jak on tvrdí, ale jiná jeho část. Není pravda že "FVE ani VtE nepotřebují dlouhodobou akumulaci", viz můj druhý odstavec.

Bob
20. říjen 2024, 14:05

Pane Vaněčku, vy tvrdíte, že FVE a VtE nepotřebují dlouhodobou akumulaci přes vodík a ten se bude používat pouze v průmyslu?

Zde: oenergetice.cz/uhli/clientearth-dosahl-zruseni-rozhodnuti-vystavbe-polske-uhelne-elektrarny-ostroleka jste v diskusi tvrdil, že EU bude používat pouze syntetický plyn z OZE a také, že citát "v době předpokládaného provozu nových Dukovan bude cena emisní povolenky rovna nule-emise už po roce 2040 resp 2050 z uhlí nebudou, v EU zmizí uhelné elektrárny a zmizí tedy i emisní povolenky až jejich cena klesne na nulu (možná i dřív)."

A nyní nechcete (do 2040) uhlí odstavovat.

Milan Vaněček
20. říjen 2024, 15:01

Bobe, samozřejmě již uhelné elektrárny v EU (ne ve světě, V Číně či Indii to bude o zhruba 20 či více let později) vymizí před 2050. Na výrobu elektřiny nám bude stačit OZE a plyn a dožívající jaderné elektrárny. I v naše regionu uhlí pro výrobu elektřiny skončí mezi 2040-2050.

Ale závodit kdo skončí dřív, třeba před 2030, tak to je blázen, ovlivněný hlasately apokalipsy. Nebo ten, co potřebuje aby povolenky trvaly co nejdéle a byly co nejvyšší, aby měl argument pro stavbu svých extrémně drahých elektráren s velmi dlouhou dobou výstavby

Bob
20. říjen 2024, 15:10

Ne, vy jste nepsal o konci uhlí za 20 a více let.

Vy jste tenkrát psal konec uhlí do 2040, nebo dříve.

Emil
20. říjen 2024, 16:55

Aby nedošlo k mýlce ohledně těch "extrémně drahých elektráren s velmi dlouhou dobou výstavby", co potřebují "aby povolenky trvaly co nejdéle a byly co nejvyšší", připomínám Vaněčkovo tvrzení "O cenách povolenek za emise CO2 se tu můžeme dohadovat do nekonečna, stejně si je Německo stanoví tak, aby to vyhovovalo jim a jejich Energiewende".

Milan Vaněček
20. říjen 2024, 20:44

Jsem rád že jste poznal, ci jsem tím mínil. A samozřejmě, i Německo se mění a i Evropa není stejná jako byla před 5 lety.

Emil
20. říjen 2024, 21:35

To ani není těžké, každý ví na jakých zdrojích je Energiewende postavená.

Milan Vaněček
21. říjen 2024, 08:40

Ano, Emil správně poznal, že jsem psal o nových JE a jejich extrémnš drahé a dlouhé době výstavby.

Emil
21. říjen 2024, 10:25

Ne, Vaněčku, v Energiewende se žádné jaderné elektrárny nestavějí, ale naopak byly všechny uzavřeny. Ty to tedy logicky být nemohou.

Milan Vaněček
21. říjen 2024, 11:06

Emile, moje poznámka " ten, co potřebuje aby povolenky trvaly co nejdéle a byly co nejvyšší, aby měl argument pro stavbu svých extrémně drahých elektráren s velmi dlouhou dobou výstavby" se týká navrhovatelů a stavitelů nových, velmi drahých, JE v EU. Myslím že jsou združeni v nějakém klubu zemí...

Ale to Vy jistě víte.

Ti "ultrazelení" hlasatelé klimatické apokalypsy, co chtějí totéž, to je jen takový zastírací kolorit, ale tady jde především o velké peníze.

Emil
21. říjen 2024, 11:09

Vždyť sám o povolenkách tvrdíte, že "stejně si je Německo stanoví tak, aby to vyhovovalo jim a jejich Energiewende", a Německo staví úplně jiné "extrémně drahé elektrárny s velmi dlouhou dobou výstavby" než JE, takže ty to logicky být nemohou.

Milan Vaněček
21. říjen 2024, 13:34

Samozřejmě, Německo ale i Francie mají rozhodující vliv v EU. Ale současné Německo se Zelenými ve vládě mělo taky shodný zájem jako jaderná Francie na drahých povolenkách. Za rok už Zelení v Německu ve spolkové vládě nebudou, prohrávají jedny místní volby za druhými. A zájem na vysokých povolenkách bude mít jen "jaderný klub EU".

A nazývat fotovoltaiku jako "drahou technologii s dlouhou dobou výstavby" může jen... (hádejte kdo, já nechci urážet).

Emil
21. říjen 2024, 13:59

Ale vy jste tvrdil, že si to rozhodne Německo samo, tak jak to bude vyhovovat jejich Energiewende, o Francii jste nepsal vůbec nic, navíc jste to psal v době kdy žádní Zelení v Německu ve vládě ještě ani nebyli, takže to na ně ani na "jaderný klub" těžko hodíte. Popíráte sám sebe.

O fotovoltaice jsem nic nepsal, ale že je Energiewende extrémně drahá a s dlouhou dobou výstavby je fakt, který těžko nějak překroutíte (ač se o to nepochybně budete snažit). Když srovnáme přírůstky nízkoemisní elektřiny na hlavu z Energiewende např. i proti mimořádně dlouhé výstavbě reaktoru Olkiluoto 3 ve Finsku, pořád v přírůstku nízkoemisní elektřiny na hlavu za stejnou dobu vyhrávají Finové.

Milan Vaněček
21. říjen 2024, 14:36

Emile, přiznejte si, že "nízkoemisní energetika" je jazykový vynález jaderníků; v Energiewende, která je opravdu dlouhodobá záležitost, vždy jsem říkal a říkám že jde o cca 50 let, jde o čistou, bezodpadovou, levnou výrobu elektřiny.

Jádro je "skoro bezemisní", ale drahé a s nebezpečným radioaktivním odpadem a rizikové v případě havarií (jak už lidstvo mělo příležitost poznat).

Povolenky může být nástroj k dosažení energetiky bez fosilních paliv, ale je to jako lék (jen když je brán v malém množství). Ve velkém množství (=drahé povolenky za obrovské sumy peněz) to pacienta zabije.

Němci a většina zení na světě po jaderné energetice většinově netouží, ale v každém národu nakonec zvítězí nějaký racionální pohled na věc (energetiku), většinou z historických důvodů.

Jadernou energetiku silně poškodily velké havarie a zamrzlý technický pokrok.

Oproti tomu vědecký a technický pokrok v OZE je obrovský.

Navíc, současný vědecký výzkum ukazuje, že to hlasatelé Apokalypsy z IPCC a médií přehnali soustředěním se jen na jeden aspekt (koncetrace CO2 v ovzduší) a že realita klimatu je mnohem, mnohem složitější.

Většině lidí na světě nejde o "bezemisní" budoucnost, ale o ochranu existující přírody, o zvyšování životní úrovně (což vyžaduje levnou energii), o svět bez válek.

Tečka.

Emil
21. říjen 2024, 14:57

Ne, Vaněčku, "nízkoemisní energetika" není žádný "jazykový vynález jaderníků", jestli jste si dosud nevšiml, snižování emisí a přechod na nízkoemisní zdroje je celosvětový trend, jestli vy před ním budete zavírat oči nebo ne je úplně jedno, nic tím nezměníte.

Energiewende "je opravdu dlouhodobá záležitost" ve skutečnosti neznamená nic jiného než že je extrémně drahá s velmi dlouhou dobou výstavby. Pokud v ní má jít o "levnou výrobu elektřiny", tak pravý opak je pravdou. Existují daleko levnější a rychlejší způsoby jak dosáhnout čisté výroby elektřiny, úplně bezodpadová ale neexistuje žádná.

Jádro není o nic dražší ani o nic nebezpečnější než ostatní nízkoemisní způsoby výroby elektřiny, naopak data jasně říkají, že jde o jeden z nejbezpečnějších zdrojů vůbec.

"Většina zení na světě po jaderné energetice většinově netouží" je nepravdivé tvrzení, naopak Němci jsou jeden z mála národů na světě, které od jádra odešly a zatím neuvažují o výstavbě nových jaderných elektráren, ačkoliv největší opoziční strana v Německu to chce změnit a k jádru se vrátit, takže je dost možné, že i v Německu "nakonec zvítězí nějaký racionální pohled na věc (energetiku)".

Vaše boomerské názory na klima nekomentuji, svět je úplně někde jinde než vy.

Tečka.

Milan Vaněček
21. říjen 2024, 15:48

Píšete "Existují daleko levnější a rychlejší způsoby jak dosáhnout čisté výroby elektřiny, úplně bezodpadová ale neexistuje žádná."

Mohl by jste mi prozradit které?

Já znám pouze fotovoltaiku, která kvůli tomu (nejlevnější čistá bezodpadová výroba elektřiny)má největší roční přírůstky v celém světě a do 10 let bude nejrozšířenějším způsobem výroby elektřiny ve světě (viz IEA).

Emil
21. říjen 2024, 15:55

Tak to znáte špatně, Vaněčku, fotovoltaika rozhodně není bezodpadová a nejlevnější taky ne, leda tak v případě že někomu stačí mít elektřinu když zrovna svítí slunce, ale to jsou naprosté výjimky.

Bob
19. říjen 2024, 22:21

Citát z Wiki: "Na území ČR je koeficient ročního využití solární elektrárny 0,12 (12 %) a větrné elektrárny 0,20 (průměrně 20 %, ve výhodných lokalitách až 25 %)."

Takže rozhodně 70-90% doby "nefouká ale ani nesvítí normálně".

A že se VtE a FVE nedoplňují ani po hodinách (a tím méně 1/4 hodinách) se můžete sám přesvědčit na hodinových průbězích výroby, které si určitě jste schopen dohledat a dávali jsme na ně i odkazy.

Jakou pružnou nízkoemisní výrobu k nim pro doplnění uvažujete mimo zeleného vodíku?

Němci chtějí na zelený vodík v plynových elektrárnách přejít za 8 let.

Bob
19. říjen 2024, 22:11

Tak ony i ceny železa , mědi, betonu, atd. určitě nepůjdou dolů, ale určitě nahoru. A že je jich na VtE potřeba hodně.

Milan Vaněček
20. říjen 2024, 15:04

Když budou energetici v EU přispívat výrazně k růstu inflace (třeba vysokými cenami elektřiny) tak ceny půjdou určitě nahoru...

Bob
20. říjen 2024, 16:13

Němečtí energetici si v rámci pokračující energiewende vysoké ceny elektřiny už schválili tím, že budou OZE doplňovat výrobou elektřiny ze zeleného vodíku. To znamená, že značnou dobu průběhu roku budou už za 8 let plynové elektrárny na zelený vodík elektrárnami závěrnými, které budou určovat cenu elektřiny.

Bohužel Němci budou určovat cenu elektřiny i nám.

Milan Vaněček
20. říjen 2024, 20:48

Němci mají pořád ve schváleném zákonu odchod od uhlí v 2038 (za 14 let, nejpozději). Jestli to bude dříve, to záleží na vývoji v EU a Evropě.

Ten nikdo neumí spolehlivě předvídat. Může to být i později, ale zcela určitě to přijde. Technický pokrok nezastavíš.

Bob
20. říjen 2024, 22:13

Vaněčku: víte Vy co je merit order?

Němci si schválili za 8 let výrobu elektřiny ze zeleného vodíku.

Je úplně jedno, jestli v té době budou elektřinu vyrábět ještě i z uhlí. Ostatně i ta elektřina z uhlí bude hodně drahá, když většinu doby se uhelným elektrárnám bude platit kapacitní platba za to, že nevyrábějí.

Milan Vaněček
21. říjen 2024, 08:38

Bobe, Vy nevíte že do té doby budou v Německu ještě dvoje volby?

Samozřejmě, že vodík bude průmysl potřebovat, ale myslím že si ho Německo většinu doveze.

A za 8 let budou v Německu závěrné elektrárny stále ty uhelné i ty na zemní plyn (případně ve směsi s vodíkem). Zkrátka v Německu i za 8 let se bude ještě pálit fosil na vykrytí stále ještě nedostatečné kapacity OZE (která se bude stále budovat jako hlavní zdroj, potřebujeme mnohem více FVE a VtE), tak tomu bude i v USA, v Číně, Indii, ...

Co bude u nás to si netroufám odhadnout, mě zajímá celosvětový vývoj.

Věda a technologie jsou celosvětová záležitost.

Omega
21. říjen 2024, 14:35

Německo ho nemá odkud dovést. Jediný vodík, co se dá dovést je ten z reformingu plynu. Ten se dá vyrobit pod 40 USD/MWh.

Bob
21. říjen 2024, 15:55

Vaněčku: ještě letos, nebo na začátku příštího roku bude v Německu vyhlášena aukce na podporu: 5 GW plynovek připravených na vodík, které musí do 8 let přejít na vodík a 500 MW jen na vodík. V druhém kole dalších 5 GW. Citát: "které mají dle ministerstva přispět k bezpečnosti dodávek, zejména v období, kdy solární a větrné elektrárny nevyrábí elektřinu." T.j dlouhodobá akumulace přes vodík.

Zdroj: oenergetice.cz/nemecko/nemecko-usporada-prvni-aukce-na-plynove-elektrarny-pripravene-na-vodik

A pokud budou mít vodík jednou v podmínkách dotace, nic na tom nezmění ani případné další volby.

Pokud Vám není jasný merit order: i kdyby se vyrábělo aktuálně z vodíku jen třeba výkonem 1 MW (z těch instalovaných cca 10 GW), bude cenu veškeré elektřiny vyrobené v té době na krátkodobém trhu určovat cena té elektřiny z vodíku. Uhelné elektrárny (pokud nějaké ještě budou) budou pouze v kapacitní rezervě (pouze 2 GW) a aktivovány až po těch vodíkových.

Zdroj: oenergetice.cz/zahranicni/nemecka-kapacitni-rezerva-elektrarny-pro-zajisteni-bezpecnosti-dodavek

Navíc je to časově omezeno. Citát "Evropská komise v roce 2018 schválila německou kapacitní rezervu a povolila její provoz do 30. 9. 2025". Prodloužení je nejisté a až budou vyřazeny z kapacitní rezervy, tak už nebudou moci vyrábět.

Štěpán Major
21. říjen 2024, 14:23

Tady posílám odkaz na proslov Roberta Habecka... Zelení právě zjistili, že slunce a vítr sice neposílají účty ale systémové náklady na "nejlevnější" elektřinu nejsou nejmenší

.... https://x.com/75Jamin/status/1847903298805772623

Realita už dohání Němce ...

Štěpán Major
21. říjen 2024, 14:30

Tady si počtete Robert Habeck zjistil co jsou SYSTEMKOSTEN - systémové náklady...Realita dohíní Německo a jasně se ukazuje, že i když slunce a vítr neposílají faktury, tak to bude pořádně mastné... https://x.com/75Jamin/status/1847903298805772623

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se