Domů
Elektrárny v Evropě
Flamanville by po problémech s nádobou mohla jet pouze na snížený výkon
EPR Flamanville

Flamanville by po problémech s nádobou mohla jet pouze na snížený výkon

Nově dostavovaný EPR blok ve francouzské jaderné elektrárně Flamanville by v případě vážnějších problémů po revizi reaktorové nádoby mohl fungovat pouze na snížený výkon. To by se výrazně dotklo ekonomiky celého projektu, který si již nyní vyžádal dodatečné náklady ve výši 7 mld. EUR.

V loňském roce začal francouzský úřad pro jadernou bezpečnost prověřovat složení reaktorové nádoby na nově dostavovaném bloku JE Flamanville. Prvotní testy vzbudily podezření, že materiál použitý na výrobu reaktorové nádoby má vady, které by mohly potenciálně ohrozit bezpečnost provozu.

Nyní je materiál přezkoumáván úřadem pro jadernou bezpečnost s tím, že konečný verdikt ohledně stavu nádoby se očekává v příštím roce.

Flamanville výstavba EPR reaktoru. Autior: schoella
Flamanville výstavba EPR reaktoru. Autior: schoella

Podle expertů oslovených britským deníkem The Times je možné, že úřad omezí maximální provozní výkon bloku. To by znamenalo výrazný zásah do ekonomiky projektu, která je již nyní výrazně ovlivněna dodatečnými náklady na výstavbu zdroje.

V případě vážnějších problému není vyloučena ani možnost, že úřad pro jadernou bezpečnost nařídí kompletní výměnu reaktorové nádoby nebo její opravu, aby vyhovovala stanoveným standardům bezpečnosti. V takovém případě je ve hře i odstoupení od projektu, jehož konečná cena se již vyšplhala na 10,5 mld. EUR.

Podle jednoho z manažerů finské společnosti TVO, která staví jeden reaktor stejného typu v Olkiluoto, je možné, aby úřad požadoval omezení výkonu bloku například na 1200 nebo 1000 MW oproti původním 1630 MW. Méně pravděpodobné je podle něj, aby byla nádoba vyměněna. „Teoreticky je to možné, ale je to prakticky to stejné, jako stavět novou elektrárnu,“ dodává.

jaderná elektrárna flamanville
Jaderná elektrárna Flamanville

Reaktorová nádoba patří k nejdůležitějším bezpečnostním součástem designu EPR, nesmí existovat žádná pochybnost o tom, že by se zde mohly objevit praskliny, dodává Stephen Thomas, expert na jadernou energetiku z Univerzity v Greenwich.

Úřad pro bezpečnost se zejména obává, že byla použita chybná metoda výroby, která umožní v nádobě vytvoření slabších míst s vyšším obsahem uhlíku.

Situace je o to zajímavější, že výrobce reaktorové nádoby společnost Areva v květnu tohoto roku přiznala falšování dokumentace pro některé součásti jaderných elektráren. Stejný druh reaktoru má být použit i pro schválený projekt britské elektrárny Hinkley Point C, u které ale výroba reaktorové nádoby ještě nezačala.

V tiskové zprávě EDF s Arevou potvrdili, že předpokládají spuštění reaktoru ve Flamanville v roce 2018.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se