Domů
Elektrárny v Evropě
GE svou větrnou farmou ve Švédsku překoná rumunský park ČEZu
Větrný park GE Švédsko vizualizace

GE svou větrnou farmou ve Švédsku překoná rumunský park ČEZu

Americký koncern GE rozšiřuje své aktivity v severských zemích. Ve Švédsku GE postaví největší pevninskou větrnou elektrárnu v Evropě. V jednání je také účast GE na výstavbě větrných parků ve Finsku.

Švédská větrná elektrárna Markbygden ETT, jejíž výstavbu bude zajišťovat koncern GE, má být po svém dokončení v roce 2019 největším evropským pevninským větrným parkem s výkonem téměř 645 MW.

Markbygden ETT výkonově překoná i 600MW rumunský větrný park Fantanele-Cogealac patřící společnosti ČEZ, který se pyšnil titulem největší evropské pevninské elektrárny od roku 2012. Zprovozněním nového větrného parku dojde ve Švédsku k 10% nárůstu instalovaného výkonu ve větrných elektrárnách.

GE Renewable Energy pro projekt Markbygden ETT dodá 179 svých turbín. Na výstavbu větrného parku budou použity turbíny GE o výkonu 3,6 MW s průměrem rotoru 137 metrů.

Macquarie po vstupu do EPIF rozšiřuje své portfolio OZE

GE vlastní 50% podíl švédského projektu Markbygden ETT, zbývajících 50 % patří Green Investment Group, jež je součástí skupiny Macquarie. Dle svých webových stránek již skupina Macquarie spravuje celosvětově 5,5 GW výkonu v obnovitelných zdrojích energie. V Čechách vešla skupina Macquarie ve známost svým loňským nákupem 31% podílu v EP Infrastructure, který je součástí EPH.

Smlouvu na odběr elektřiny z větrného parku Markbygden ETT je uzavřena na 19 let se společností Norsk Hydro, která je jedním z největších producentů hliníku na světě. Norks Hydro také vlastní a provozuje vodní elektrárny v Norsku, jejichž roční výroba elektřiny je na úrovni 10 TWh.

„Pokud jde o oblast větrné energetiky, tak jsme v regionu severní Evropy velmi aktivní. Kromě přípravy největšího švédského větrného parku také probíhají jednání o našem vstupu do několika projektů větrných parků ve Finsku, jejichž instalované výkony se pohybují v rozmezí od 80 do 100 MW,“ sdělil agentuře Reuters Markus Alholm, ředitel finské divize amerického koncernu GE.

Zdroj úvodní fotografie: genewsroom.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Jan Veselý
16. listopad 2017, 15:40

Ještě k článku něco přidám:

- Prakticky celá produkce půjde jednomu zákazníkovi, podepsali 19 roků dlouhý PPA kontrakt s hliníkárnami Norsk Hydro. Je to zatím největší PPA s konečným spotřebitelem v historii.

- Hliníkárny mají smlouvu na nákup 1.65 TWh/rok, tj. minimálně očekávaný koeficient využití bude okolo 30%.

- Hodnota investice je 800 milionů EUR, tj. 1.23 EUR/W, resp. 1.43 USD/W, což je dobrá cena.

- Celou investici mají zafinancovanou tak, 300 milionů EUR je přímá investice z peněz investora, zbytek mají od bank se zajištěním od Evropské investiční banky, tj. počítám, že mají úrok tak 2-3% p.a.

- GE jim taky zajistí na příštích 20 let komplet údržbu a servis.

- Celá farma bude na ploše 150km2.

- Turbíny budou speciálně přizpůsobené pro arktické podmínky, tj. budou mít ochranu proti zamrznutí a proti vytváření ledu na lopatkách turbín.

Škoda jen, že se mi nepodařilo dohledat za kolik bude Norsk Hydro kupovat.

Milan Vaněček
16. listopad 2017, 15:56

To je výborná zpráva, tím si zase Norsk hydro zvýśi svoji kapacitu pro Německo a Dánsko pro stabilizaci jejich sítě.

Martin Hájek
16. listopad 2017, 16:52

Co to plácáte za nesmysly? Jak si jako Norsk hydro zvýší kapacitu pro nějakou stabilizaci? Právě naopak, když nebude foukat, tak asi hliníkárnu nevypnou. Bude to muset dohnat voda a tím méně regulačního výkonu bude k dispozici pro EU.

Milan Vaněček
16. listopad 2017, 19:27

Přemýšlejte.

Petr
19. listopad 2017, 10:32

Takže logicky.

Vzduch z Arktidy do Evropy fouká ve stejnou chvíli.

Tudíž Británie, Norsko, Švédsko, Finsko, Dánsko a mořské Německo jsou nedobrovolně synchronizováni, a další nové nadkapacitní větrné elektrárny v této oblasti využití Norsk Hydro budou do budoucna spíše destabilizovat.

Naopak ta hliníkárna podle mě klidně může na 2 zimní měsíce kdy nejméně dlouhodobě fouká zavírat, takže naopak ta tam bude situaci ve skutečnosti stabilizovat.

Milan Vaněček
19. listopad 2017, 11:31

Přemýšlejte. Ta elektrárna je přes 1000 km vzdálená od německých v Severním moři. Ano ta hliníkárna na vítr uvolní hydro kapacity v Norsku pro Německo či Švédsko.

Martin Hájek
19. listopad 2017, 17:46

Milý Petře,

to si asi děláte legraci, že hliníkárna zavře na 2 měsíce. Tak opravdu svět nefunguje.

Pro pana Vaněčka - doporučuji zakoupit nějaký atlas Evropy a pak přemýšlejte Vy. Možná Vám to uniklo, ale v textu se nepíše nic o nové hliníkárně ve Švédsku, jen o smlouvě na nákup elektřiny z větrného parku. Žádné vodní kapacity pro EU se uvolnit tímto nemůžou, protože úzké místo je spojení Skandinávie s kontinentální Evropou.

Milan Vaněček
19. listopad 2017, 21:34

To úzké místo, abych Vás citoval, bude rozšířeno zhruba v době kdy tu VtE postaví.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se