Větrné turbíny čelí na moři náročným podmínkám. Jejich lopatky degradují rychleji, než se očekávalo

DomůVětrné elektrárnyVětrné turbíny čelí na moři náročným podmínkám. Jejich lopatky degradují rychleji, než se očekávalo

Minimálně u dvou projektů offshore větrných elektráren, ve kterých je dodavatelem technologie společnost Siemens Gamesa, byla zjištěna koroze lopatek. Dotčenými projekty jsou London Array o výkonu 630 MW a Anholt o výkonu 400 MW. V obou projektech vlastní podíl společnost Orsted (dříve působící pod jménem DONG). 

V projektu britského větrného parku London Array začne letos v létě oprava lopatek u 140 z celkového počtu 170 turbín Siemens Gamesa 3.6-120. Problémy s korozí lopatek se u londýnského parku objevily po pěti letech provozu, což je dříve, než se předpokládalo. Kromě dánského Orstedu jsou vlastníky projektu také E.On, Masdar a investiční fond Caisse des Depot. Mluvčí větrného parku London Array odmítl tuto záležitost komentovat.

Obdobné opravy probíhají od loňského roku také na dánském větrném parku Anholt uvedeném do provozu v roce 2013. V minulém roce proběhla oprava lopatek u 24 turbín, letos pak budou opraveny i lopatky zbylých 87 turbín. Během oprav jsou turbíny osazeny náhradními lopatkami, aby byl minimalizován výpadek výroby elektřiny.

Koroze lopatek má negativní vliv na výrobu elektřiny

V obou případech je problémem tzv. leading edge erosion. Jedná se o korozi náběžné hrany lopatek turbíny, které jsou obzvlášť u offshore elektráren vystaveny velmi agresivnímu prostředí. Důsledkem koroze lopatek je zhoršení aerodynamických vlastností turbíny, což negativně ovlivňuje výrobu elektřiny větrné elektrárny.

„Koroze náběžné hrany lopatek se objevila relativně brzy. V tuto chvíli je pro nás i společnost Siemens Gamesa společným zájmem najít dostatečně kvalitní technické řešení při co nejnižších nákladech,“ upřesňuje mluvčí společnosti Orsted. Specifikovat to, která ze společností bude opravu lopatek hradit, ovšem mluvčí dánské společnosti odmítla.