Domů
Elektrárny v Evropě
Dánský developer Orsted prodá polovinu největšího offshore větrného parku
Offshore wind park in Baltic Sea
Přímořská větrná elektrárna v Baltském moři poblíž Samsø

Dánský developer Orsted prodá polovinu největšího offshore větrného parku

Dánský developer Orsted, dříve působící pod jménem DONG, uzavřel dohodu na prodej 50% podílu ve svém offshore větrném parku Walney Extension u pobřeží Spojeného království. Projekt, který je v současné době ve výstavbě, se po svém dokončení má stát nejvýkonnější offshore větrnou farmou na světě.

Polovinu z větrného parku od společnosti Orsted získá konsorcium dánských penzijních fondů PKA a PFA, kdy každý z investorů obdrží v projektu čtvrtinový podíl. Dokončení větrného parku s instalovaným výkonem 659 MW je plánováno na druhou polovinu příštího roku.

„Jsme potěšeni, že můžeme přivítat dva dánské penzijní fondy jako spoluvlastníky Walney Extension. Již nyní máme silné partnerství s PKA v dalších třech offshore větrných farmách a těšíme se na budování stejně dlouhého partnerství s PFA na projektu, který se po dokončení stane největší větrnou farmou na světě.“

Henrik Poulsen, výkonný ředitel společnosti Orsted

Prodejní cena, která zahrnuje získání 50% vlastnického podílu a závazek financovat 50 % plateb v rámci EPC kontraktu pro celou větrnou farmu, činí přibližně 2 miliardy britských liber, které budou vyplaceny v letech 2017 a 2018.

Transakci nyní ještě musí schválit příslušné úřady pro ochranu hospodářské soutěže, její dokončení společnost očekává do konce letošního roku.

Energie pro půl milionu domácností

Povolení k výstavbě větrné farmy Walney Extension, která rozšíří stávající parky Walney I a II, tehdejší developer DONG obdržel od Spojeného království v roce 2010. Na začátku letošního září společnost dokončila první fázi projektu, kdy bylo instalováno celkem 40 turbín, které již dodávají elektrickou energii do britské sítě.

Větrný park, který se má rozkládat na téměř 150 kilometrech čtverečních, bude tvořen celkem 87 větrnými turbínami, kdy již stojících 40 turbín MHI Vestas V164 o výkonu 8,25 MW doplní dalších 47 7MW turbín SWT-7.0 společnosti Siemens Gamesa.

Podle serveru 4C Offshore by kapacitní faktor větrné farmy mohl dosáhnout až 45 %. Větrný park Walney Extension by tak ročně měl vyrábět až 2600 GWh elektrické energie, objem dostatečný k pokrytí spotřeby až půl milionu britských domácností.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Jan Veselý
3. listopad 2017, 10:53

Jo, přesně tak se to má dělat. Specializovaná firma to postaví a se ziskem prodá podíly investorům očekávajícím dlouhodobý pravidelný mírný zisk. A Ørsted může okamžitě stavět další větrné farmy.

Petr N
3. listopad 2017, 18:34

Zamyslel jste se prosím někdo nad tím textem?

Výkon 659 MW a vyrobí to ročně až 300 GWh (300 000 MWh) ?? Vždyť to pojede ani ne 3 neděle na jmenovitý výkon! No to snad není myšleno vážně!

2 mld za polovinu (toho království) = ? 4 mld za celé (ale možná ty penzisty hezky natáhli) = pokud to vydrží pohromadě 20 let tak je to v odpisech 0,2 mld /rok (zjednodušeně).

Pokud to vyrobí (až) 2 600 GWh/rok (no doufám?), tak je to v nákladech nějakých 77 liber/MWh (87 e/MWh).

No levné mě to zrovna nepřijde, ale je to EKO a to frčí.

Opravdu si představujete že se to takto má dělat?

Ale možná, že je ten celý text zavádějící - nedokážu posoudit.

Eduard Majling
4. listopad 2017, 08:21

Dobrý den,

děkujeme za upozornění, v textu bylo opraveno.

Přeji pekný den,

EM

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516