Dánský developer Orsted prodá polovinu největšího offshore větrného parku

DomůElektrárny v EvropěDánský developer Orsted prodá polovinu největšího offshore větrného parku

Dánský developer Orsted, dříve působící pod jménem DONG, uzavřel dohodu na prodej 50% podílu ve svém offshore větrném parku Walney Extension u pobřeží Spojeného království. Projekt, který je v současné době ve výstavbě, se po svém dokončení má stát nejvýkonnější offshore větrnou farmou na světě.

Polovinu z větrného parku od společnosti Orsted získá konsorcium dánských penzijních fondů PKA a PFA, kdy každý z investorů obdrží v projektu čtvrtinový podíl. Dokončení větrného parku s instalovaným výkonem 659 MW je plánováno na druhou polovinu příštího roku.

„Jsme potěšeni, že můžeme přivítat dva dánské penzijní fondy jako spoluvlastníky Walney Extension. Již nyní máme silné partnerství s PKA v dalších třech offshore větrných farmách a těšíme se na budování stejně dlouhého partnerství s PFA na projektu, který se po dokončení stane největší větrnou farmou na světě.“

Henrik Poulsen, výkonný ředitel společnosti Orsted

Prodejní cena, která zahrnuje získání 50% vlastnického podílu a závazek financovat 50 % plateb v rámci EPC kontraktu pro celou větrnou farmu, činí přibližně 2 miliardy britských liber, které budou vyplaceny v letech 2017 a 2018.

Transakci nyní ještě musí schválit příslušné úřady pro ochranu hospodářské soutěže, její dokončení společnost očekává do konce letošního roku.

Energie pro půl milionu domácností

Povolení k výstavbě větrné farmy Walney Extension, která rozšíří stávající parky Walney I a II, tehdejší developer DONG obdržel od Spojeného království v roce 2010. Na začátku letošního září společnost dokončila první fázi projektu, kdy bylo instalováno celkem 40 turbín, které již dodávají elektrickou energii do britské sítě.

Větrný park, který se má rozkládat na téměř 150 kilometrech čtverečních, bude tvořen celkem 87 větrnými turbínami, kdy již stojících 40 turbín MHI Vestas V164 o výkonu 8,25 MW doplní dalších 47 7MW turbín SWT-7.0 společnosti Siemens Gamesa.

Podle serveru 4C Offshore by kapacitní faktor větrné farmy mohl dosáhnout až 45 %. Větrný park Walney Extension by tak ročně měl vyrábět až 2600 GWh elektrické energie, objem dostatečný k pokrytí spotřeby až půl milionu britských domácností.