Domů
Elektřina
Maďarské jaderné elektrárně Paks 3 byla prodloužena provozní licence o 20 let

Maďarské jaderné elektrárně Paks 3 byla prodloužena provozní licence o 20 let

Maďarský Národní úřad pro atomovou energii (OAH) prodloužil provozní licenci bloku 3 jaderné elektrárny Paks o dalších 20 let. Oznámila to státní tisková agentura MTI. Maďarská vláda v mezidobí plánuje snížit navýšení kapitálu vyhrazené pro společnost MVM Paks II Nuclear Power Plant, která je dceřinou společností MVM – vlastníka elektrárny, a která je odpovědná za její rozšiřování.

Jaderná elektrárna Paks je v současnosti jedinou jadernou elektrárnou na území Maďarska. Elektrárna se skládá ze čtyř 500MW tlakovodních reaktorů VVER-440, jednotlivé bloky byly postupně uváděny do provozu mezi lety 1982 a 1987. Tyto reaktory v Maďarsku současnosti poskytují přibližně jednu třetinu celkové výroby elektřiny. V roce 2015 činil v Maďarsku podíl jaderné energie na výrobě elektřiny více jak 50%.

3. blok JE Paks byl zprovozněn v roce 1986, platnost jeho provozní licence vypršela 31. prosince minulého roku. Na začátku prosince OAH oznámil, že obdržel žádost o prodloužení licence pro blok číslo 4 o 20 let, tedy do 31. prosince roku 2037. Blokům 1 a 2 již byla licence o 20 let prodloužena, podle současného plánu tak mají být provozovány do konce let 2032 a 2034.

Elektrárna má být rozšířena o dva další bloky

V současné době se plánuje rozšíření elektrárny o dva další bloky, oba s instalovaným výkonem 1 200 MW. V roce 2014 byla podepsána mezivládní dohoda Maďarska a Ruska, podle které mají dva nové reaktory – VVER-1200 být dodány ruským konsorciem. Podle této dohody má zároveň Rusko Maďarsku poskytnout na dostavbu půjčku ve výši až 10 miliard eur. Rusko by tak projekt výstavby financovalo z 80 %.

Evropská komise (EK) minulý rok zrušila Maďarské rozhodnutí přidělení zakázky na dostavbu ruské státní společnosti Rosatom. Kromě samotného přidělení zakázky Komise přezkoumávala, zda se financování projektu rovná státní podpoře. Řízení pro porušení práva ohledně zadání veřejné zakázky, které proti Maďarsku EK zahájila, bylo uzavřeno 17. listopadu 2015. Komise však stále vyšetřuje, zda se zde jedná o státní podporu.

Podle stávajícího plánu má výstavba 1. bloku Paks II začít v roce 2018, o rok později mají začít také práce na bloku druhém. Bloky mají být zprovozněny v roce 2025 a 2026.

Zdroj úvodního obrázku: MVM Paksi Atomerőmű 

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.