Domů
Elektrárny v Evropě
Největší britská elektrárna Drax plánuje ukončit spalování uhlí již v příštím roce
Drax Power Station
Zdroj úvodní fotografie: ㇹヮィㇳhttps://www.flickr.com/photos/shirokazan/

Největší britská elektrárna Drax plánuje ukončit spalování uhlí již v příštím roce

Největší britská elektrárna Drax, která od roku 2013 postupně přechází z uhlí na biomasu, plánuje ukončit spalovaní uhlí již v roce 2021, tedy 4 roky před vládou stanoveným termínem pro ukončení výroby elektřiny z uhlí. V současné době již 4 ze 6 bloků spalují pouze biomasu, poslední dva uhelné bloky by však měly zůstat v záloze do roku 2022.

Britská elektrárna Drax je se svými 6 bloky, každém o instalovaném výkonu 645 MW, nejvýkonnější elektrárnou v zemi. Ještě donedávna byla zároveň i největší uhelnou elektrárnou ve Spojeném království, nicméně v posledních několika letech byly 4 ze 6 bloků přebudovány na spalování biomasy.

Spalování velkých objemů biomasy dovážené ze Severní Ameriky se nicméně nezamlouvá některým ekologickým organizacím, kdy aktivisté z Biofuelwatch dříve označili udělení certifikátu o udržitelném nakládání s biomasou pro společnost Drax za podvod.

„Rozhodnutí přestat využívat uhlí v elektrárně Drax přichází po důkladném zhodnocení jejího provozu. Drax očekává, že po březnu 2021 uhlí nebude využíváno, ale zajistí, aby zbývající dva uhelné bloky byly v souladu s kontrakty v rámci kapacitního trhu k dispozici do září 2022,“ uvedla společnost v tiskové zprávě.

Když nulové emise nestačí

Skupina Drax Group, která elektrárnu provozuje, před 2 lety představila projekt zachytávání emisí uhlíku. Kombinace spalování biomasy spolu se zachytáváním emisí CO2 má díky „záporným“ emisím pomoci naplnit klimatické cíle.

Faktem, který zhoršuje celkovou ekologickou stopu v konkrétním případě elektrárny Drax, je již zmíněný dovoz biomasy na velkou vzdálenost přes oceán až z USA.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
mir5
1. březen 2020, 16:50

A jaké jsou vůbec emise, když se ve spojených státech pokácí stromy, zpracují se a potom se převezou přes oceán do Británie?

Josef
1. březen 2020, 20:40

Hlavně ta plošná devastace přírody při masovém kácení stromů v a Kanadě tomu říkám ekologie, navíc představa že je to uhlíkově neutrální je zelená utopie, (a teď nemyslím tu dopravu za ropu přes oceán) protože ty stromy narostou zpět za 100 let, ale tak elektrárna to spálí teď, takže vlivem její činnosti bude množství CO2 v atm. růst stejně jako by pálila uhlí - 1% ročně, které se uloží zpět do obnoveného lesa a teprve za 100 let se všechno co spálí zase uloží. Problém je v tom, že to že se to vrátí do roku 2120 zase zpět není důležité pro změny klimatu v příštích 30 letech... Kdy ten CO2 v atmosféře z toho spáleného lesa prostě bude, takže nechápu, jak ti co věří na silný vliv CO2 na klima mohou tento pastvil prosazovat. Na tom je jen vidět neschopnost myslet v širších souvislostech a to jací jsou lidé co o tom rozhodují s prominutím blbci.

rastislav
1. březen 2020, 22:32

Jozef. Máte nejaké lepšie riešenie? Alebo, tak ako väčšina - len kritizuje?

Milan
1. březen 2020, 22:46

Kdo bol čobol pouze a jen ondo. A další .. píp ..píp raději no comment..

petr
1. březen 2020, 22:55

Rozhodně není rozumné devastovat les jen pro to aby se nakrmila jedna dříve uhelná elektrárna, vůbec nerozumím, jaký somár mohl vymyslet vozit pelety s výhřevností hnědého uhlí přes oceán s loďmi co pálí nekvalitní sirný mazut...

To je opravdu kravina... A řešení no buď zmodernizovat elektrárnu, snížit emise a pálit dál JAR uhlí za 50 usd tunu (je to jistě levnější než pelety) a nebo postavit o jeden blok jaderky navíc...

Zelení to je trest pro ochranu životního prostředí...

frank
2. březen 2020, 16:00

jen tahle jedna elektrárna již v současnosti spálí víc biomasy, než jí za rok v Anglii vyroste ...

Josef
2. březen 2020, 22:45

No ano postavit další jadernou elektrárnu nebo větrné parky v moři doplněné plynem pokud je to pro UK levnější. Toto je normální devastace přírody ve jménu zelené ideologie nic více.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se