Domů
Elektrárny v Evropě
Ve finské JE Olkiluoto byly zahájeny horké funkční testy
Zdroj: TVO

Ve finské JE Olkiluoto byly zahájeny horké funkční testy

Finský provozovatel jaderné elektrárny Olkiluoto Teollisuuden Voima Oyj (TVO) v úterý oznámil, že byly zahájeny horké provozní testy v jejich prvním reaktoru typu EPR. Tyto předprovozní testy obsahují zkoušky chladicích okruhů a jaderně-bezpečnostních systémů a mají ověřit jejich správnou funkci před zavezením paliva do reaktoru.

TVO předpokládá, že testy systémů primárního a sekundárního okruhu, které probíhají při simulaci běžných provozních teplot a tlaků, budou trvat několik měsíců.

„Toto je první úroveň elektrárenských testů, kdy primární a sekundární okruh pracují jako celek,“ oznámil TVO. „V rámci této testovací fáze proběhnou testy na různých tlakových úrovních. Teplota v okruhu je zvyšována mařením energie recirkulací média provozem primárních čerpadel chladícího okruhu.“

Jaderná elektrárna Olkiluoto, zdroj: TVO

Provedené studené funkční testy potvrdily správnou instalaci komponent a nastavení důležitých bezpečnostních systémů. Studené testování bylo na bloku Olkiluoto 3 (OL3) zahájeno v červnu a trvalo přibližně 4 týdny. Hlavním účelem těchto testů bylo ověření těsnosti primárního okruhu.

„Po úspěšném splnění horkých provozních testů, bude možné získat provozní licenci pro OL3 a pokračovat v procesu uvedení jaderné elektrárny do provozu,“ sdělila společnost.

Konsorcium Areva GmbH, Areva NP SAS a Siemens AG zahájilo výstavbu Olkiluoto 3 v roce 2005 jako zakázku na klíč, kterou podepsalo se společností TVO v roce 2003. Dostavba tohoto 1600MWe reaktoru byla původně plánována na rok 2009, ale projekt trpí zpožděním a komplikacemi.

V říjnu tohoto roku došlo k revizi časového harmonogramu OL3. V současnosti se počítá se spuštěním nominální elektrické výroby v období mezi koncem roku 2018 až květnem 2019.

Žádné padělané komponenty

Žádná z komponent použitých při výstavbě reaktoru EPR v Olkiluotu „nemůže ohrozit bezpečnost elektrárny kvůli nejasnostem ohledně výrobní historie“, oznámil finský regulátor pro radiační a jadernou bezpečnost.

V květnu 2016 francouzský regulátor pro jadernou bezpečnost oznámil, že průběžný audit kvality v továrně pro výrobu komponent pro JE, která od roku 2006 patří pod společnost Areva, odhalil „nesrovnalosti“ v dokumentaci přibližně 400 součástí pro jaderné elektrárny vyrobených v období od roku 1965.

Finská JE Loviisa 1 a 2; Zdroj: Fortum

Následující měsíc finský regulátor požádal provozovatele jaderných elektráren Fortum a TVO o prošetření dodaného vybavení ze zmíněného výrobního závodu, u kterého není možné plně garantovat materiálovou kvalitu. TVO předložilo 16. listopadu svou závěrečnou zprávu vyšetřování komponent použitých při výstavbě OL3.

Finský regulátor nyní potvrdil, že vyšetřování na OL3 je hotovo. Inspekce a vyšetřování ze strany TVO „potvrdily kvalitu použitých materiálů s dostatečnou jistotou“.

Vyšetřování komponent od společnosti Areva využívaných ve finských provozovaných elektrárnách Loviisa 1,2 a Olkiluoto 1,2 také neshledalo žádnou součást s nevyhovující či padělanou dokumentaci.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.