Domů
Elektrárny ve světě
Americká jaderná elektrárna Indian Point ukončila svůj provoz rekordem
JE Indian Point
Zdroj: Entergy

Americká jaderná elektrárna Indian Point ukončila svůj provoz rekordem

Poslední blok jaderné elektrárny Indian Point v USA, ve státě New York, po 45 letech ukončil svůj provoz. Blok typu PWR před finálním odstavením vyráběl elektřinu v nepřetržitém provozu již více jak dva roky. Zaznamenal tak ještě poslední rekord v provozu bez odstávky u tohoto typu reaktoru.

Provozovatel třetího bloku americké jaderné elektrárny Indian Point, společnost Entergy, ke 30. dubnu ukončila výrobu elektřiny v lokalitě. První blok elektrárny Indian Point (275 MW) byl spuštěn před téměř 60 lety a byl v provozu do spuštění druhého bloku (1031 MW) v roce 1974.

Třetí blok s instalovaným výkonem 1051 MW pak byl spuštěn v roce 1976. Odstavení bloků jaderné elektrárny Indian Point bylo oznámeno v roce 2017, přičemž druhý blok byl odstaven již loni v dubnu.

"Trvalým odkazem elektrárny Indian Point budou tisíce mužů a žen, kteří provozovali závod spolehlivě a bezpečně a současně pomáhali napájet město New York a Hudson Valley téměř 60 let. Jsme vděční těm, kteří v elektrárně pracují nyní, jakož i jejich předchůdcům,“ uvedl Chris Bakken, Chief Nuclear Officer společnosti Entergy.

Entergy nyní plánuje předat místo k finálnímu vyřazení z provozu společnosti Holtec. Do poloviny třicátých let by pak místo mělo být připraveno na případné opětovné využití.

Rekordní nepřetržitý provoz

Třetí blok Indian Point před svým odstavením překonal rekord v nepřetržitém provozu tohoto typu reaktoru na 751 dní od poslední odstávky na výměnu paliva v dubnu 2019. Předchozí rekord 739 dní nepřetržitého provozu stanovila v roce 2006 elektrárna Exelon LaSalle 1.

Současný světový rekord nepřetržitého provozu v jaderném reaktoru jakéhokoli typu je 1106 po sobě jdoucích dní  a drží ho kanadský blok Darlington 1 typu Candu, jehož palivo lze doplňovat bez nutnosti odstavení.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Karásek
4. květen 2021, 11:09

Poplačme si, uřeme slzy a orientujme se na ty zdroje které mají budoucnost. To jsou OZE a ne jaderná energetika.

Martin
4. květen 2021, 14:18

Dal by som vám tu možnosť energeticky menežovať nejaký región iba s OZE a sieť by do týždňa skolabovala. OZE sú nestabilné a nedokážu stabilizovať sieť ani výkon. Fanatici ako aj vy si to nedokážu priznať ale budúcnosť je jedine JE + OZE a akumulácia.

Jan Veselý
4. květen 2021, 11:16

Stejně by mě zajímalo, kterého "ynteligenta" napadlo tu elektrárnu postavit na Hudsonu. Kdyby tam něco prdlo, stěhuje se New York. A jak je možné, že to prošlo?

Nu, což, ten problém už patří minulosti.

Carlos
4. květen 2021, 11:40

Asi nějakého jaderného optimistu v době kdy to bylo übercool ohřívat vodu rozpadem kovu.

jen si tak říkám... kdyby se to stalo, nedej bože, přidala by se k Hudsonským šífům další sloka?

fghfdgh
4. květen 2021, 11:43

Černobyl je na Pripjati/Dněpru, stěhoval se Kyjev?

Carlos
4. květen 2021, 11:54

Vy jste neslyšel o tom že měli nachystané vlaky kdyby se to ještě více podělalo a evakuace Kyjeva hrozila? Navíc Černobyl nestojí přímo na břehu řeky.

Atom
4. květen 2021, 13:12

Ne to jsem neslyšel.

Carlos
4. květen 2021, 16:08

Zkusím to dohledat v psané podobě, pamatuji si to z jednoho televizního dokumentu. Nicméně z Kijeva odvezli minimálně 100k dětí po havárii na nějakou dobu.

chicagotribune. com/news/ct-xpm-1986-05-25-8602070443-story. html

Navíc se u té havárie dělalo všechno proto aby se voda z elektrárny nedostala ven protože by právě kontaminovala Pripjať a Dněpr.

Atom
4. květen 2021, 13:12

Jako, že by přišla tsunami?

Milan Vaněček
4. květen 2021, 17:07

Pane Veselý, proto také tu elektrárnu (třetí jaderný blok) odstavili po 45 letech provozu.

I když byla opravdu velmi kvalitní, s mnohem vyšším koeficientem využití než ruské JE, tak ji neprodlužují,

ano, kvůli obavám o New York.

Takže v oblastech s vysokým rizikem a hustým osídlením (to je například celá západní Evropa) je "nejlépe" staré JE odstavit a neprodlužovat jejich životnost

ANI NA JEJICH MÍSTĚ NESTAVĚT NOVÉ jaderné elektrány.

To je realita (USA a drtivé většiny EU).

Matěj
4. květen 2021, 15:02

Vybavuju si iniciativu Save Indian Point, sepisovala se petice za prodlouzeni provozu. Tato elektrarna dodavala temer 60 let 80% elektriny pro New York, bezemisne, bez problemu. Bude to nahrazeno plynem. Tak snad maji vsichni radost.

https://youtu.be/SEQbbtbxxmM

https://www.ans.org/news/article-120/lastminute-effort-to-save-indian-point/

energetik II
5. květen 2021, 07:56

USA si tak připsaly další :"Mínus 1.051 MW" - ve svém celkovém výkonu jádra od 30.dubna. Přesto nám tu chce Westinghouse postavit Dukovany- 5. Mám nepříjemný pocit, že je tu "asi něco špatně". Oni dnes nahrazují své atomky plynem, nám postaví atom.

Milan Vaněček
5. květen 2021, 08:52

Ano, Američané nahrazují své JE pomocí OZE plus plyn, i když jich postavili mnohem více a kvalitnějších (ale i dražších) než Rusové, a to i s vyšším koeficientem využití.

Pokrok v energetice nezastavíš.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se