Betonové základy pro reaktor Hinkley Point C jsou hotovy, spotřebovaly nejvíce betonu v historii Spojeného království

DomůElektrárny ve světěBetonové základy pro reaktor Hinkley Point C jsou hotovy, spotřebovaly nejvíce betonu v historii Spojeného království

Společnost EDF dokončila betonové základy pro první reaktor jaderné elektrárny Hinkley Point C. Na základy bylo spotřebováno celkem 9000 m³ betonu, což je nejvíce pro jakoukoliv stavbu ve Spojeném království. Konfederace britského průmyslu nicméně dodává, že pro dosažení klimatických cílů je potřeba stavět další jaderné elektrárny.

Jaderná elektrárna Hinkley Point C sice ještě není dostavěna, ale již nyní boří některé rekordy. Na konstrukci betonových základů bylo použito více betonu než při stavbě nejvyššího mrakodrapu ve Spojeném království, kterým je téměř 310 metrů vysoký mrakodrap Shard v Londýně. Betonové základy byly dále vyztuženy celkem 5000 tunami oceli.

Co do rozsahu je stavba této elektrárny s dostatečnou rezervou největším inženýrském projektem ve Spojeném království. Samotné náklady na výstavbu jsou dle odhadu dokonce vyšší než náklady na podmořský tunel mezi Francií a Británií.

Pro srovnání, stejné množství oceli by pak stačilo na výstavbu železnice z Londýna do Říma. Pouze z betonu použitého pro stavbu by se dalo postavit 75 sportovních stadionů.

Samotná příprava betonu byla pečlivě připraveným procesem, aby se předešlo případným prasklinám v betonových základech. Kupříkladu zařízení pro jeho přípravu byla na místě stavby již rok a půl před tím, než zalévání betonem započalo.

Dokončením betonových základů reaktoru byl završen první hlavní milník stavby, která je první britskou stavbou jaderné elektrárny od roku 1995. Díky tomu lze pokračovat stavbou prvních zařízení na povrchu. Společnost dále uvedla, že dostavba elektrárny jde podle plánu a mohla by být dokončena za 6 let.

Konfederace varuje, že bez dalšího rozvoje jádra nejsou klimatické cíle dosažitelné

Pro konfederaci britského průmyslu ovšem dostavba pouze bloků elektrárny Hinkley Point C není dostatečná. Klimatické cíle nastavené do roku 2050 jsou podle jejího názoru bez více jaderných elektráren nedosažitelné.

Faktem totiž je, že mezi lety 2023 až 2030 doslouží kromě jedné všechny zbylé jaderné elektrárny a pokud nebudou opět nahrazeny jadernými zdroji, bude náhrada alespoň částečně složena ze zdrojů spalující fosilní paliva.

Další otázkou především je, jak snížit náklady na výstavbu, které jsou u Hinkley Point C hlavním bodem kritiky. Ředitel zmíněné konfederace se vyjádřil v tom smyslu, že by se mohlo jednat o obdobu regulace provozovatelů soustav (např. regulované báze aktiv, revenue cap, cost plus).

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují