Domů
Elektrárny ve světě
Google poradí, jestli máte vhodnou střechu pro instalaci FVE. Zatím jen v USA

Google poradí, jestli máte vhodnou střechu pro instalaci FVE. Zatím jen v USA

Až 80 % amerických střech je vhodných pro instalaci fotovoltaických panelů. Tvrdí to Google a jeho aktualizovaná verze projektu Sunroof. Každý si tak může sám zjistit, zdali je jeho střecha vhodná pro instalaci fotovoltaického systému. V současnosti je projekt dostupný pouze na území USA.

Společnost Google, celosvětově proslulá díky svému internetovému vyhledávači, spustila již roku 2015 Projekt Sunroof. Jeho aktualizace nově nabízí pro více jak 60 milionů amerických střech 3D model, který vyhodnocuje výhodnost instalace FVE. Projekt mapuje střechy ve všech padesíti státech USA a zaměřuje se na obydlené oblasti a větší sídla, jak je vidět z obrázku níže.

Pokrytí Projektu Sunroof od Google. Zdroj: Oficiální blog Google

Google využívá k vytvoření modelu data z vlastních produktů – Map, Earth, 3D modelingu a strojového učení. Projekt počítá oslunění v jednotlivých částech střechy. Model přitom počítá i se stíněním od okolních budov, stromů i dalších objektů. Do výpočtu je rovněž zahrnuto převládající počasí v dané oblasti.

Ze vstupů je následně vytvořen model, který odhaduje kolik elektřiny je daná střecha schopna vyprodukovat. Každý si tak může vyhledat svůj dům a nechat provést odhad vhodné velikosti FVE systému a jeho roční produkce energie. Uživatel rovněž získá informaci o očekávané ceně pro pořízení panelů.

Model Google pro část města New York. Zdroj: Oficiální blog Google

8 z 10 střech je dle Google v USA vhodných pro FVE

Ze získaných dat vyplynulo, že 80 % všech zpracovaných amerických střech je za současných podmínek vhodných pro instalaci FVE. Některé lokality jsou ovšem logicky vhodnější než jiné. Ve státech, jako je Havaji, Arizona, Nevada a Nové Mexiko, je více jak 90 % střech vhodných pro instalaci FVE. Nejlepším městem pro instalaci FVE je pak podle Google texaský Houston.

Nejvhodnější města pro instalaci střešních FVE. Zdroj: Oficiální blog Google

Střechy ve městě Houston podle projektu Sunroof dokáží každoročně vyprodukovat až 18 940 GWh elektřiny ze slunce. Pro představu, jde o množství elektřiny převyšující  roční produkci z JE Temelín. Takové množství energie je srovnatelné s roční spotřebou zhruba 1,7 milionů domů v USA. Podle agentury EIA je totiž roční spotřeba elektřiny průměrného rodinného domu v USA 10,8 MWh.

Růst FVE na amerických střechách zpomalí

I přes snahy Google se očekává, že růst množství FVE na střechách domů v USA nebude tak významný jako v předchozím roce. Rok 2016 byl mimořádný, neboť růst střešních FVE dosáhl hodnoty 19 %. Podle analýzy Solar Energy Industries Association, o které jsme se již dříve zmiňovali, zažijí s největší pravděpodobností USA v roce 2017 zpomalení růstu. Zpomalení je očekáváno ve spojení se změnami v politice podpory netmeteringu, stejně jako výkupních cen za elektřinu z FVE.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se