Domů
Elektrárny ve světě
Metro v Dillí bude napájeno obří solární elektrárnou

Metro v Dillí bude napájeno obří solární elektrárnou

Největší indický systém podzemní dráhy, Delhi Metro Rail Corporation (DMRC), v Dillí podepsal smlouvu na jeden z největších plánovaných solárních projektů v zemi.

Podle zpráv z tisku se DMRC v Dillí rozhodla podepsat smlouvu na nákup elektrické energie ze vznikající solární farmy, která by po svém dokončení měla disponovat výkonem 750 MW. Solární farma má být instalována v indickém státu Madhya Pradesh. Vyprodukovaná elektrická energie by pak měla být přenášena do Dillí vzdáleného přibližně 800 km.

Indie je zase o kousek blíže svému solárnímu cíli

Solární elektrárna o výkonu 750 MW bude jednou z největších v Indii fungujících. Projekt je již schválen centrální vládou a výkon elektrárny se tak výrazně promítne do indického cíle dosažení 100 GW výkonu v solárních zdrojích do března roku 2022.

Projekt bude realizován ve třech etapách, kdy v průběhu každé z nich bude instalováno 250 MW. Celkově dílo zabere 1500 hektarů plochy. Zahájení výroby elektrické energie v rámci první fáze je plánováno na červen roku 2017, plně funkční by elektrárna měla být v prosinci téhož roku.

Metro v Dillí se zavázalo odebírat každým rokem 121 milionů kWh z každé 250MW výrobní jednotky projektu. Při plné výrobní kapacitě by tedy mohlo Dillí odebírat až 363 milionů kWh ročně.

Již dříve v tomto roce Mezinárodní finanční korporace (IFC) podepsala smlouvu s vládou státu Madhya Pradesh v Indii o spolupráci při zavádění solární farmy. IFC využije svého know-how při shánění financí a investorů, jelikož náklady na realizaci projektu by se měly pohybovat kolem 750 milionů dolarů. Projekt bude podporován například australským ministerstvem zahraničního obchodu.

Zdroj úvodní fotografie: thehinduInd.com

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
FRANK
15. červen 2016, 08:46

Fajn, jen mě trošku fascinuje , že země která dokázala vyslat sondu k Marsu, Měsíci , má na oběžné dráze zhruba 35 družic, úplně nedávno provedla ostrý test modelu raketoplánu a momentálně na oběžné dráze buduje vlastní GPS system , že taková země potřebuje ke stavbě solární elektrárny podporu z ciziny ?

Jan Veselý
15. červen 2016, 11:18

Tomu se říká pákový efekt. Fabriku na elektřinu postavím za cizí peníze, ale nepopiratelné dlouhodobé ekonomické přínosy elektrifikace budu mít podstatně rychleji. Nehledě na to, že Indové nejsou blbí, protože většina těch projektů je joint venture s domácím kapitálem a podmínkou investic je často i vybudování produkčních závodů přímo v Indii. Takže se dostanou i k finančnímu a technologickému know-how.

P.S.: Vy snad znáte nějakou aspoň jakž-takž rozumně fungující zemi, která by se bránila zahraničním investicím?

FRANK
15. červen 2016, 12:02

No nejsou, přesně jak říkáte, otázka jestli to budou jen investice nebo také dotace ...

Navíc tam poteče dotace na proud tak se investoři nebudou bát a 1500 hektarů a 5 vesnic vymazaných z mapy za to určitě stojí..

Pamatuji si jak německá vláda ÚSPĚŠNĚ dotovala solární průmysl v Číně a jak pak na to dojeli němečtí výrobci solárních panelů.

Jinak si myslím, že Indové se finanční knowhow učit nemusí, valná část obchodníků na finančním trhu v Londýně je právě indického původu ostatně i šéf pražské City byl Ind :)

nikdo
15. červen 2016, 13:00

Cekal bych ze ta elektrarna bude bliz, to je jako by jsme Prazske metro napajeli elektrinou vyrobenou v Slovenskych Kosicich, asi nepotahnou nove vedeni na takovou vzdalenost tak predpokladam ze metro bude dal vyuzivat elektrinu z nekolika eklektraren ktere jsou mnohem bliz napriklad JE Rajastán a JE Narora.

Josef
21. únor 2017, 22:12

Indická energetika se nemá čím chlubit, vzhledem k dosaženému HDP je s podivem ,že v Indii žije 244 milionů lidí bez el. energie . Naproti tomu chudší Vietnam už fakticky dosáhnul plnou elektrifikaci. Kdyby Indové místo zelených chimér pořádně těžili svoje uhlí, nemuseli by tam mnozí lidé žít jako dobytek , mohla by tam být mnohem vyšší vzdělanost a menší dětská úmrtnost atd. Současná vláda se snaží chyby minulosti napravit , ale patrně k plné elektrifikaci dojde až po roce 2040. Tedy nejméně o 30 let poději než ve Vietnamu vzhledem k ekonomické úrovni země. V roce 1985 měla Indie stejnou úroveň jako Čína. V roce 2030 dosáhne Čína v tvorbě HDP na obyvatele dnešní úrovně Francie , zatím-co ještě desítky milionů Indů budou žít v chýších bez el. energie....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se