Domů
Energetika v zahraničí
Egypt plánuje jednu z největších větrných farem za 11 miliard USD

Egypt plánuje jednu z největších větrných farem za 11 miliard USD

Egypt plánuje zahájit v roce 2024 stavbu jedné z největších větrných farem na světě, která by mohla dodávat elektřinu také do Evropy a Saúdské Arábie. Hodnota projektu činí 11 miliard USD (261,7 miliardy Kč), uvedla agentura Bloomberg.

Za projektem stojí konsorcium zahrnující společnosti Masdar z Abú Zabí a egyptské Infinity a Hassan Allam Utilities. Větrná farma o instalovaném výkonu deset gigawattů má stát na pevnině a dokončena by měla být do roku 2030. Konsorcium očekává, že letos získá pozemky pro projekt. V úvahu připadají dvě lokality v egyptské oblasti zvané Západní poušť, což je část Sahary západně od Nilu.

Ilustrační foto

Stejná skupina firem pracuje také na egyptském zařízení na výrobu zeleného vodíku. To by mělo být schopno do roku 2030 produkovat 480.000 tun zeleného vodíku ročně. Přibližně 80 procent obou projektů bude financováno prostřednictvím dluhu, zbytek z vlastního kapitálu.

Elektřinu z větrné farmy má nakupovat egyptská vláda. Část této elektřiny by pak mohla být vyvážena prostřednictvím existujících nebo plánovaných kabelů do Evropy, Saúdské Arábie, Súdánu a Libye.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Pravoslav Motyčka
21. listopad 2022, 22:27

Žádná energie z Egypta se do Evropy nevyveze. Egypt potřebuje mnoho energie pro svojí rostoucí populaci a ekonomiku na odsolování vody a nové závlahy například. Země by potřebovala odklonit část toku řeky Kongo do Nilu , pak by bylo možno změnit část pouště nejen v Egyptě v úrodnou oblast podobně to dělá Čína , která uskutečňuje největší program pro změnu toků řek na světě s cílem změnit krajinu velikosti Polska z polopouště na step ve které by bylo možno ve velkém provozovat zemědělskou činnost.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se