Domů
Elektrárny ve světě
Při havárii jaderné elektrárny Kakrapar nedošlo k poškození paliva

Při havárii jaderné elektrárny Kakrapar nedošlo k poškození paliva

Palivové soubory byly vyjmuty z poškozeného kanálu 1. bloku jaderné elektrárny Kakrapar. „Žádný ze souborů nenese známky poškození či netěsnosti,“ uvedla společnost Nuclear Power Corporation of India Ltd. (NPCIL), která elektrárnu provozuje.

V pátek 11. 3. 2016 došlo v ranních hodinách na indické jaderné elektrárně Kakrapar k úniku těžké vody z primárního okruhu. Po identifikaci netěsnosti byl 220MWe reaktor odstaven a zahájeny kroky pro oddělení netěsnosti. Ve svém druhém veřejném prohlášení (o prvním Vás náš web již informoval), sdělil provozovatel elektrárny, že poškozený kanál byl izolován a palivo, nacházející se v něm vyjmuto. Chlazení reaktoru probíhá pomocí ostatních neporušených kanálů a reaktor je bezpečně udržován v hluboce podkritickém stavu.

Dne 16. března oznámil indický národní dozor pro jadernou energetiku, že byl identifikován porušený kanál a v dané době ještě stále dochází k drobnému úniku, přestože NPCIL ve svém prohlášení uvedl, že únik byl již „zastaven“.

Reaktor prvního bloku jaderné elektrárny Kakrapar obsahuje 306 kanálů vyrobených ze slitiny zirkonia a niobu. V každém kanálu se nachází 12 palivových souborů. Teplo z palivových souborů je odváděno chladivem ve formě vysokotlaké těžké vody. Energie je předávána do sekundárnímu okruhu, ve kterém se vyrábí pára, která následně pohání turbogenerátor.

„Probíhající vyšetřování má najít příčinu vzniku netěsnosti,“ uvádí NPCIL.

V průběhu vyšetřování se uskuteční kontrola příslušných komponent a na základě výsledků budou provedena nápravná opatření. Po udělení povolení od národního dozoru plánuje NPCIL opětovné spuštění bloku. Veškeré poznatky z vyšetřování budou začleněny do následného provozu.

NPCIL uvedla, že v důsledku havárie nedošlo ke zvýšení radioaktivity v areálu ani mimo areál jaderné elektrárny.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.