Projekt americké jaderné elektrárny Vogtle 4 dosáhl dalšího milníku

DomůElektrárny ve světěProjekt americké jaderné elektrárny Vogtle 4 dosáhl dalšího milníku

Horní kopule kontejnmentu čtvrtého reaktorového bloku JE Vogtle americké společnosti Georgia Power byla usazena na budovu reaktoru. Skončila tím transportní fáze všech hlavních zařízení kontejnmentu projektu Vogtle 3 a 4. Projekt výstavby dvou reaktorů AP1000 poblíž města Waynesboro ve státě Georgia je nyní dokončen z 84 %.

Kopule o hmotnosti 680 tun

Usazená vrchní část kontejnmentu má v průměru 39,6 metrů, je vysoká 11,3 metrů a váží téměř 680 tun. Kopule je svařena z celkem 58 velkých plátů. K umístění vrchní části reaktorové budovy došlo téměř rok po umístění vrchní části kontejnmentu na sousedním třetím bloku.

Stavba bloků AP1000 v americké elektrárně Vogtle (zdroj Georgia Power).

„Umístění horní části čtvrtého bloku je vyvrcholením tvrdé práce a nasazení týmu pracujícím na cestě ke spuštění třetího a čtvrtého bloku JE Vogtle,“ řekl výkonný ředitel výstavby Vogtle 3 a 4, Glen Chick.

Uvnitř kontejnmentu čtvrtého bloku byl také instalován 300tunový jeřáb, který bude sloužit především při pravidelných odstávkách bloku k demontáži horní části reaktorové nádoby při výměně paliva. Jeřáb bude nyní podroben zkouškám pro ověření všech konstrukčních požadavků a provozních funkcí. Jakmile dojde k ověření funkčnosti jeřábu, uplatní se při stavebních aktivitách na bloku, konkrétně pro umístění komponent dovnitř reaktorové nádoby.

Plánované spuštění v roce 2021 a 2022

Výstavba třetího bloku jaderné elektrárny Vogtle začala v březnu 2013 a čtvrtého bloku v prosinci téhož roku. Southern Nuclear a Georgia Power, obě dceřiné společnosti Southern Company, převzaly stavební projekt v roce 2017 poté, co společnost Westinghouse vyhlásila bankrot dle Článku 11. Zahájení provozu třetího bloku je plánováno na listopad 2021 a čtvrtý blok by měl být spuštěn v listopadu následujícího roku 2022.

Výstavba americké jaderné elektrárny Vogtle 3; Zdroj: NRC