Domů
Elektrárny ve světě
Rusko: Výstavba pevninské infrastruktury pro první plovoucí jaderný reaktor zahájena

Rusko: Výstavba pevninské infrastruktury pro první plovoucí jaderný reaktor zahájena

V nejsevernějším ruském městě Pevek proběhlo 4. října slavnostní zahájení výstavby pevninské infrastruktury pro světově první plovoucí jadernou elektrárnu, která bude vyrábět elektřinu i teplo. Rosenergoatom plánuje zahájení provozu elektrárny v roce 2019, společnosti to uvedla v tiskové zprávě.

Podle guvernéra regionu Romana Kopina plovoucí elektrárna řeší dva hlavní problémy regionu, který disponuje autonomní elektrizační sítí Čaun-Bilibino-Pevek. Tím prvním je nahrazení jaderné elektrárny Bilibino, kde dojde k odstavení prvního bloku v roce 2019, tedy ve stejném roce, kdy má být spuštěna plovoucí jaderná elektrárna.

Druhým problémem je zajištění dostatečného množství energie pro těžební společnosti na východě Čukotského poloostrova v Čaun-Bilibinské energetické soustavě. Jedná se o významný těžební a metalurgický region, který je vysoce energeticky náročný.

Ačkoliv reaktor nezajistí veškerou poptávku regionu po elektrické a tepelné energii, zajistí rozvoj regionu, tím, že nahradí odstavovanou elektrárnu a poskytne energii pro dodatečnou poptávku.

„Očekáváme, že zpracování technických podmínek pro dodávku elektrické energie plovoucí elektrárny, které provedeme společně s ministerstvem energetiky, Chukotenergo a RAO EES Vostok, bude dokončeno v říjnu a listopadu 2016. V prosinci plánujeme být připraveni k předložení provozních dokumentů a zajistit technické vybavení, které má být nainstalováno v pevninské infrastruktuře,“ řekl vedoucí výstavby pevninvské infrastruktury plovoucí elektrárny, Sergei Zavjalov.

Plovoucí elektrárna Akademik Lomonosov

Předběžná podoba ruské plovoucí jaderné elektrárny. Zdroj: Rosenergoatom

Výstavba samotné plovoucí elektrárny, nesoucí název Akademik Lomonosov, začala v roce 2007 ve společnosti Sevmaš v Severodinsku. Ošem již v roce 2008 Rosatom zrušil smlouvu a přesunul práce do loděnice Baltic v Petrohradu, která má zkušenosti s výstavbou jaderných ledoborců. 144 metrů dlouhý a 44 metrů široký trup lodi byl dokončeno v roce 2010. Dva 35MWe reaktory typu KLT-40S byly nainstalovány v roce 2013.

V současné době Akademik Lomonosov podstupuje zkoušky, které by měly být dokončeny v říjnu 2017. Následně by do konce roku 2017 plavidlo mělo být transportováno do Peveku. Rosenergoatom plánuje započít instalaci elektrárny v září 2019 a následně provést zkoušky a zprovoznění.

Zdroj úvodní fotografie: Rosenergoatom

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.