Švédská vláda prozkoumá možnost zrušení zákazu těžby uranu
Švédsko zahájilo šetření možnosti zrušit zákaz těžby uranu v zemi. Cílem je identifikace všech potřebných změn legislativy a pravidel, které s těžbou souvisí. Ve Švédsku se nachází zhruba čtvrtina známých evropských zásob uranu, které by mohly EU pomoci dosáhnout klimaticky neutrální a nezávislé energetiky.
Švédská ministryně pro klima a životní prostředí oznámila, že ministerstvo provede šetření s cílem analyzovat a předložit návrhy změn legislativy potřebné k opětovnému umožnění těžby uranu v zemi. Průzkum a těžbu uranu přitom švédský parlament zakázal v roce 2018.
"Pokud se Evropská unie má stát prvním klimaticky neutrálním kontinentem, musí být zajištěn přístup k udržitelným kovům a nerostům. Musíme využít uran, který máme, místo toho, abychom ho třídili a považovali za odpad, jak je tomu kvůli současnému zákazu těžby nyní," uvedla švédská ministryně životního prostředí Romina Pourmokhtariová.
Výsledky šetření chce ministerstvo oznámit nejpozději do 15. května. Švédsko nyní disponuje zhruba čtvrtinou známých evropských zásob uranu - odhadem okolo 9 600 tun. Tři švédské jaderné elektrárny ročně využijí zhruba 1 200 tun oxidu uranu (U3O8). Další velké jaderné bloky ale i malé modulární reaktory země plánuje postavit v rámci "masivního rozvoje" do roku 2045.
"Dnes není možné udělit ani povolení k průzkumu, koncesi na zpracování, ani ekologické povolení týkající se uranu. Těžba uranu musí být v budoucnu posuzována podle příslušné environmentální legislativy, což znamená, že současný zákaz těžby uranu musí být zrušen," uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.
Těžaři krok vítají
Informaci o možném zrušení zákazu uvítala australská těžařská společnost Aure Energy, která ve Švédsku vlastní projekt Häggån. V této lokalitě společnost těží jiné energetické kovy a uranová ruda je odpadním produktem. V případě zrušení zákazu společnost předpokládá získání zhruba 400 tun oxidu uranu, což velmi významně zlepší ekonomiku těžby.
"Jaderné cíle švédské vlády jdou ruku v ruce se schopností těžit domácí uran, a to snížením závislosti na zahraničí a posílením domácích a evropských dodávek energie. Je samozřejmě nezbytné, aby se uran těžil způsobem, který neohrožuje místní životní prostředí nebo vodní zdroje. Jsem si jistý, že to budeme schopni prokázat v rámci povolovacího procesu," uvedl Andrew Grove, generální ředitel společnosti Aura Energy.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se