Domů
Elektrárny ve světě
Trumpovi se nedaří zabránit uzavírání amerických uhelných elektráren
EPH a ČEZ si na koupi uhelných elektráren musí počkat

Trumpovi se nedaří zabránit uzavírání amerických uhelných elektráren

Za první dva roky úřadování amerického prezidenta Donalda Trumpa bylo  odstaveno více uhelných elektráren než za celé volební období jeho předchůdce Obamy. A to i přesto, že se republikáni snaží podporovat uhelný průmysl.

Zahraniční agentura Reuters přišla s informací, že mezi roky 2017-2018 bylo v USA odstaveno celkem 23 400 MW instalovaného výkonu v uhelných zdrojích, zatímco mezi lety 2009-2012 bylo odstaveno 14 900 MW. Údaje jsou čerpány z americké agentury EIA.

Prezident Trump se snaží zpomalit či zastavit procesy, které byly nastaveny jeho předchůdcem Obamou, aby splnil sliby svým voličům ve státech, které jsou momentálně na uhelném průmyslu velmi závislé. Mezi tyto státy patří například Západní Virginie nebo Wyoming. Ve skutečnosti však loni proběhlo druhé největší odstavování v historii USA v objemu 14 500 MW (maximum bylo dosaženo za Obamy v roce 2015, kdy byly uzavřeny uhelné zdroje o výkonu 17 700 MW).

Trend poklesu výroby elektřiny z uhlí je v USA patrný již od roku 2011, kdy kulminoval instalovaný výkon těchto zdrojů na hodnotě 317 400 MW. Od té doby je postupně snižován a nahrazován levnějšími a většinou i čistšími zdroji.

Aktuálně tlačí cenu elektřiny v USA dolů levný plyn, fotovoltaika a větrné elektrárny.  Výrobci uvádějí, že pro letošní rok je naplánováno uzavřít dalších 8 400 MW uhelných a 1 500 MW jaderných zdrojů. Naopak je naplánována výstavba 10 900 MW větrných, 8 200 MW fotovoltaických a 7 500 MW plynových zdrojů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Jan Veselý
10. červen 2019, 07:13

Další špatnou zprávou pro uhelné elektrárny v USA je aktualita, že Bloomberg dal 500 milionů dolarů na kampaň Beyond Carbon. Prvním cílem je uhelná energetika.

Ing. Bizon
10. červen 2019, 15:20

Já jsem nepsal že Trump objektivně uspěl, psal jsem že uspěl v očích svých voličů. Třeba teď ta dohoda s Mexikem, podle mně je to cár papíru který vůbec nic nezmění, ale jeho voliči v tom můžou vidět úspěch. Stejně ekonomika, dařilo by se ji dobře i tak, ale zásluhy přičtou jemu. Zato zavírání elektráren o kterém je článek je postupné, pomalé, a skoro nikoho nezajímá, nemyslím že se projeví na jeho popularitě.

Nemám o Trumpovi žádné iluze, vždyť několikrát zkrachoval a většina jeho politiky jsou jen kecy. Ale ví na co lidi slyší, ví co má slíbit, ví jak si připsat zásluhy za něco co neudělal=) A s médii to taky umí skvěle, všude o něm psali jen to nejhorší, ale na jeho voliče to prostě nemělo odrazující efekt.

Za mně ta mediální kampaň proti němu byla až přehnaná, když brečel že jsou média proti němu tak měl nakonec napůl pravdu. Tím se důvěryhodnost médií v očích jeho voličů ještě snížila. A když padla "ruská kauza" tak na něj zase nic pořádného nemají..

Jan Veselý
10. červen 2019, 15:39

Minulé prezidentské volby fakticky rozhodly hlasy z Ohia a Pensylvánie, kde Trump sliboval renesanci těžby uhlí a spoustu pracovních míst.

Každý kandidát Demokratů s půlkou mozku se tam rozjede a začne nahlas vyvolávat, že:

- Kde jsou ta slibovaná pracovní místa v uhlí?

- Líbí se vám v Ohiu dotovat krachující uhelné elektrárny First Energy? Ty prachy dostane korporace, vy dostanete akorát ještě více znečištění kvůli zeslabeným environmentálním regulacím.

- V roce 2016 vám Hillary nabízela miliardy na rekvalifikace a restrukturalizaci regionu, dali jste přednost lháři z New Yorku, jste spokojeni? Dali byste po téhle zkušenosti přednost opravdové pomoci?

+ Sanders, Warren, ...:

- Green New Deal

- Medicare for All

Martin Hajek
13. červen 2019, 18:51

Je vidět, že o politice nevíte vůbec nic :-).

Jan Veselý
13. červen 2019, 22:00

Pořád jsem si říkal, co mi ve vašem přípěvku chyví. už jsem na to přišel. Argumenty.

Petr
10. červen 2019, 15:53

Vidím, že tady někoho sakra štve, že se Trumpovi podařilo zabránit velkým demokraty plánovaným dotačním programům za státem nucené odstavování uhelných elektráren a dolů, když tyto postupně nezadržitelně uzavízají i jejich soukromí majitelé zcela racionálně podle stáří a místní energetické potřebě.

Milan Vaněček
9. červen 2019, 10:59

Ano, to je realita v největší kapitalistické tržní ekonomice, bez celostátního plánování. Technický pokrok nezastavíš.

Cituji: "Aktuálně tlačí cenu elektřiny v USA dolů levný plyn, fotovoltaika a větrné elektrárny. Výrobci uvádějí, že pro letošní rok je naplánováno uzavřít dalších 8 400 MW uhelných a 1 500 MW jaderných zdrojů. Naopak je naplánována výstavba 10 900 MW větrných, 8 200 MW fotovoltaických a 7 500 MW plynových zdrojů."

Loudil
9. červen 2019, 13:27

Ano to je - "syrová realita USA". Je nemožné nezavírat v USA uhelné elektrárny, pokud se USA nechtějí stát - "energetickým skanzenem světa". V USA spotřeba elektřiny posledních 12 let prakticky stagnuje a tak pokud tam staví ve slušném tempu OZE, je zcela nemožné zase naopak něco nezavírat. Vodní elektrárny to asi nebudou , to je OZE, u jaderných /většiny/ bylo rozhodnuto o nechání dožít si svoji plánovanou životnost, plyn je v USA mimořádně levný a ještě ekologičtější jak uhlí ,tedy si zcela logicky "černého Petra" muselo vytáhnout uhlí. A to ani Trump nezmění, kdyby se na hlavu postavil. Úvahy pana Trumpa jsou ostatně na štíru s realitou i v mnoha jiných oblastech. Třeba jeho boj cly proti velkému obchodnímu deficitu s Čínou. Jak to vypadá letos za první 4 měsíce ? Ano , s Čínou meziročně klesl obchodní deficit o 11 mld. USD , ovšem protože firmy ,které svoji výrobu stěhují z Číny ji díky vysokým platům v USA nestěhují do USA, ale třeba do Vietnamu, Tchajwanu, Indie,...atd. ,tak zase rychle roste deficit obchodu USA s těmito státy. Příklad : Deficit obchodu USA za leden - duben 2019 s Vietnamem meziročně stoupl o 43 !! , tedy o 5,25 mld. USD. Výsledkem snažení pana Trumpa tedy sice bude snížení obchodního deficitu USA s Čínou, ovšem ve velmi podobné míře se zase zvětší obchodní deficit USA se státy, kam firmy z Číny svou výrobu přestěhovaly = Vietnam, Indie, Tchajwan,...atd. Navíc tyto firmy utrpí velké finanční ztráty způsobené stěhováním strojů, stavbou nových výrobních hal, náborem a zaškolováním svých nových pracovníků , prodloužením tras dopravy výrobků,...atd. Výsledek ?? Nula od nuly pojde !

Jan Veselý
9. červen 2019, 15:23

Už roky tady píšu, že Trump je jen lhář a mluvka. Na skutečnou práci ho nikdá neužilo. Všechna jeho činnost je jen dělání dojmu.

Energetická politika je toho názorným příkladem. Tam je to ještě okořeněno neschopným ministrem.

Přál bych USA, aby si příští rok zvolily lepšího prezidenta, to by nemělo být tak těžké.

Milan Vaněček
9. červen 2019, 16:20

Trump to příští rok zase vyhraje. Války na rozdíl od svých předchůdců vyhlašuje jen verbální, žádná realizace nových vojenských intervencí.

Hospodářství funguje dobře, nezaměstnanost klesá (to je důležité pro ty chudé), akcie rostou (to pro ty bohaté), jen aby to nepřepískl s blafováním v ekonomické válce s Čínou. Ve fotovoltaice Číňané i další budují výrobní závody v USA, i když podporuje staré fosilní technologie, nové v USA dobře prosperují, technický pokrok rozhodně nezastavil nebo nebrzdí. Zbraně (nejziskovější obchod) prodává o sto šest.

Demokraté jsou naprosto rozvráceni, nemají koho volit.

Hendry
9. červen 2019, 18:27

Zpochybňuji Vaše tvrzení "Války na rozdíl od svých předchůdců vyhlašuje jen verbální" - Donald Trump je strůjcem obchodní války USA-Čína, tato válka, pokud bude trvat dlouho, se rozšíří i na další země. Dále Donald Trump obnovil konflikt s Iránem – k Iránu poslal výsadkovou loď USS Arlington a letadlovou loď USS Abraham Lincoln. Donald Trump poslal masivní balík zbraní do Saudské Arábie, třebaže šlo očekávat, že budou tyto zbraně použity v Jemenu.

Jan Veselý
9. červen 2019, 21:05

No, nevím Milane. Nedělejte si iluze o tom, že Doník něco řídí. O zahraniční politice USA dnes nerozhoduje Trump, ale dvojka profláknutých "neoconů" Bolton+Pompeo. První jmenovaný má na triku lži, které vedly v roce 2003 útoku na Irák a k nekonečné válce trvající tam dodnes. Teď se moc snaží o to samé s Íránem nebo s Venezuelou. Akorát svět se už naštěstí za posledních 15 let změnil a nikdo jim už to nechce žrát.

Hospodářství USA žije z podstaty, obchodní deficity lámou rekordy, reálné mzdy "dolních 90%" po loňském daňovém škrtu mírně klesly a v rozpočtu je sekyra jako kráva.

Loudil
9. červen 2019, 18:14

V minulé volbě mezi Clintonovou a Trumpem to v USA bylo - "z bláta do louže". Když byl Trump zvolen, tak jsem čekal , že jako "nepolitik původem" přijde s něčím novým, neotřelým, s jiným typem politiky. Bohužel tento "nový typ politiky" je ještě žalostnější, jak u jeho předchůdců.Některá jeho opatření mi prostě -"Hlava nebere" ,třeba právě ten zmiňovaný v článku, tedy aby ve 21 století nejbohatší stát světa podporoval domácí "uhelnou lobby". Nebo když loni, v době nejnižší nezaměstnanosti za 50 let a při růstu HDP skoro o 3 % výrazně snížil podnikové daně a tím omezil výrazně příjmy rozpočtu. Je snad třeba podpořit podniky v časech ekonomického BOOMU ? Asi nikoli.Důsledkem této Trumpovy politiky je rychlý růst státního dluhu v hojných časech ekonomiky a plné zaměstnanosti , to je absurdní. I když u nás pravice útočí na Babiše, aby šetřil v časech blahobytu a nerozhazoval, tak náš státní dluh se výrazně snižuje jako % z HDP už asi 5 let a klesá dokonce i měřeno v miliardách Kč. To USA pana Trumpa jdou zcela opačným směrem, jejich státní dluh roste o 1 bilion Dolarů každých 11 měsíců. Uvidíme, až přijde krize, tak to v USA bude zajímavé. To se příjmová stránka rozpočtu plní zatraceně špatně!! a když si USA vyseknou už v časech blahobytu každý rok o 1 bilion USD dluhů navrch, tak to bude zajímavé.

Jan Veselý
9. červen 2019, 21:09

Clintonová by byla jen další Obama. Ostudu by jako prezidentka nedělala, byla by pracovitá a šlo by se s ní domluvit a spolupracovala by se spojenci. Prohrála, protože je neschopná udělat pořádnou kampaň. Tak je tam za prezidenta líný, lhář, pokrytec a podvodník. A je slušná šance, že ho po skončení mandátu zavřou.

Milan Vaněček
9. červen 2019, 22:02

Já chtěl jenom říci svým prvým příspěvkem, že síla Ameriky je v tom, že moderní technologie, jako třeba fotovoltaika, tam zvítězí, protože mají obrovský technologický náskok vůči starým technologiím (jako třeba mají mobilní telefony vůči klasickým). A nezáleží, kdo je tam presidentem, zda Obama či Trump.

Nechci dělat politickou agitaci, někdo má rád toho, jiný onoho.

Ing. Bizon
10. červen 2019, 05:54

Fotovoltaika vyrobila v USA minulý rok podíl 1.5% (eia.gov), to mi zatím nepříjde moc přesvědčivé. Přitom podmínky jsou tam na to skvělé..

Trump vyhraje na 95% znova. Statisticky skoro všichni prezidenti co kandidovali znovu byli znovuzvoleni, ekonomika a zaměstnanost je tam dobrá, a v očích svých voličů hodně volebních slibů splnil.

A taky si nejsu jistý jak velký má Trump vliv na energetiku a zahraniční politiku, na takové dlouhodobé strategické záležitosti jsou dlouhodobé politiky pod nějakýma výborama, Trump může tlačit na některé věci, ale většina jde podle mně mimo něj...

Jan Veselý
10. červen 2019, 07:07

Po roce 1900 se mandát nepodařilo obhájit: Taftovi, Hooverovi, Fordovi, Carterovi a Bushi staršímu (nějakých 5 z 16, pokud se počítají i případy jako Kennedy-Johnson).

Pokud vyhraje primárky Biden má to s Trumpem cca 1:1, pokud vyhraje Sanders má proti Trumpovi výhodu tak 3:1, pokud vyhraje někdo jiný, pak těžko říct.

Máte pocit, že se realizovala zeď na mexické hranici placená Mexikem? Máte pocit, že díky Trumpovi nastal růst těžby uhlí a horníci "work their ass off"? Proběhlo velké kolo investic do infrastruktury?

Trumpova administrativa dosáhla v energetice jediného, oslabila environmentální regulace. Nikomu tím fakticky nepomohla, akorát nakrkla ty lidi, kteří to teď musí dýchat nebo jim to otrávilo vodu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se