
Uhlí na ústupu: Nově zprovozněný výkon klesl na dvacetileté minimum
Globální instalovaný výkon uhelných elektráren v loňském roce opět vzrostl. Přestože bylo uvedeno do provozu nejméně nového výkonu za posledních 20 let, celkový výkon odstavených zdrojů byl ještě nižší a čistý přírůstek proto činil 18,8 GW. Vyplývá to z dat zveřejněných sdružením Global Energy Monitor.
Podle zveřejněných dat bylo loni ve světě uvedeno do provozu 44 GW nových uhelných elektráren a odstaveno bylo 18,8 GW. Globální instalovaný výkon těchto zdrojů tak vzrostl o necelé jedno procento.
Pokles nově zprovozněného výkonu odráží pokles připravovaných projektů ve většině světa. Výjimku tvoří Čína a Indie, kdy v případě Číny byla loni zahájena výstavba rekordního množství nových uhelných zdrojů a v Indii bylo pro změnu oznámeno rekordní množství nově zamýšlených zdrojů.
"Uhelná energetika loni stanovila nové rekordy, ne však ty, které by tento sektor viděl rád. Minulý rok byl předzvěstí toho, co uhelný sektor čeká s pokračujícím rozvojem čistých zdrojů. Stále je však zapotřebí pracovat, abychom zajistili útlum uhelné energetiky v souladu s Pařížskou dohodou, a to zejména v nejbohatších státech světa," uvedla Christine Shearerová z Global Energy Monitor.
Podle Global Energy Monitor oznámilo loni záměr výstavby nových uhelných elektráren pouze 8 zemí, v roce 2023 to bylo 12 zemí. V rámci 38 zemí spadajících pod OECD klesl počet oznámených nových projektů ze 142 v roce 2015 na pouhých 5.
"Oznámené nové projekty ubývají také v jihovýchodní Asii díky závazkům na útlum uhlí ze strany Indonésie a Malajsie, moratoriu na uhelné elektrárny na Filipínách a rozvoji "spravedlivého plánování" ve Vietnamu," dodalo sdružení Global Energy Monitor.
Pokud jde o vývoj v Evropské unii, zde byl podle Global Energy Monitor zaznamenán prudký nárůst odstaveného výkonu z 2,7 GW v roce 2023 na 11 GW v roce 2024. Odstavování uhelných zdrojů bylo taženo Německem se 6,7 GW. Za zmínku stojí také odstavení poslední uhelné elektrárny ve Spojeném království, které tak po 142 letech ukončilo využívání uhlí v energetice.
Mohlo by vás zajímat:
od roku 2028 bude poptávka po uhlí celosvětově stabilně klesat patně se tím odstartuje pokles celosvětových emisí CO2. Velkou část uhlí lze nehradit pomocí FVE na střechách budov zejména v oblastech teplého klimatu mohou FVE nahradit v budoucnu i většinu elektřiny z uhlí.
Řešil jsem nedávno uhelné elektrárny se známým, co pracuje pro jednu nejmenovanou nadnárodní korporaci, která je hodně kovaná v elektrotechnice, včetně elektráren. Postoj podniku k uhelným elektrárnám je:
Výstavba mimo Čínu = Nemáme zájem
Výstavba v Číně = Jenom, když to bude super ziskový kšeft.
Údržba a upgrady= Jenom, když to bude hodně ziskové.
A to je korporát - bez svědomí, bez morálky, zajímá je jen zisk.
Růst inst. výkonu uhlených el. se dnes koncentruje prakticky jen do jižní asie - Indie , Bangladéš, Čína. Jinak uhlí je atraktivní i proto ,že chudé státy si postaví svoje elektrárny za levno převážně sami bez korporátů.
"Chudé státy si postaví sami (sic!)" Tak to jste mě fakt rozesmál. To není plácání báboviček, viděl jste vůbec někdy uhelnou elektrárnu v akci?
Pokud podíváte kdo staví uhlelné el : Čína - staví sama , Indie - staví sama , Indonesie - sama , Vietnam převážně sám ( EVN (státní gigant) ,Vinacomin , PetroVietnam Power,) . Zbytek světa moc uhelných el. nestaví. Pokud jste rozvojovými zeměmi myslel převážně afriku pak tam máme , pravdu ,ale já jsme sledoval ty hlavní světové spotřebitele a uhlí pohání dnes hlavně Asii.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se