Konec jedné éry: Poslední uhelná elektrárna v UK ukončí svůj provoz
Ve Spojeném království letos v září odstaví poslední uhelnou elektrárnu. Elektrárna Ratcliffe-on-Soar, která byla jednou z páteřních celého energetického systému, ukončí provoz po dlouhých 56 letech. Spojené království tak definitivně vyřazuje uhlí ze svého energetického mixu, informoval Guardian. Jaký osud čeká elektrárnu v budoucnu?
Elektrárna zahájila svůj provoz v roce 1968, přičemž svého času spalovala až 65 % veškerého vytěženého uhlí v hrabství Jižního Nottinghamshire, regionu tradičně bohatého na „černé zlato“. Instalovaný výkon 2000 MW ji řadil k největším elektrárnám tohoto typu v zemi, pro porovnání české Počerady disponují výkonem 1000 MW. Její název Ratcliffe-on-Soar odkazuje na přilehlou vesnici ležící na řece Soar.
V dobách největšího rozmachu elektrárna zaměstnávala až 3000 lidí, spalovala přibližně 6 milionů tun uhlí za rok. Elektrárna se mimo jiné zasluhovala o 4 % celkové produkce elektřiny v zemi.
Tomu je však konec, neboť spalování uhlí je ve Spojeném království již delší dobu na ústupu. V této, kdysi velké, elektrárně dnes pracuje jen zhruba 350 zaměstnanců, přičemž samotný akt odstavení je již pouhou formalitou. Její osud přitom zřejmě nebude následovat podobně velké elektrárny, jako například Drax, kde provozovatel uzpůsobil provoz na spalování biomasy.
Udržitelná budoucnost s vodíkem
Elektrárna s přilehlým areálem, který se rozkládá na bezmála 265 hektarech, bude velice atraktivním místem pro výrobu zeleného vodíku, což avizoval i současný provozovatel Uniper.
„Jsme nadšeni z potenciálu nízkouhlíkové výroby vodíku v Ratcliffe. Ratcliffe je na skvělém místě, s dobrým dopravním spojením a vynikající infrastrukturou inženýrských sítí. Má potenciál podporovat ambice Spojeného království v oblasti vodíku a dekarbonizace, vytváří nové vysoce kvalifikované pracovní příležitosti a zajišťuje, že lokalita bude i nadále hodnotně přispívat k regionální ekonomice,“ uvedl Guy Phillips, vedoucí týmu Business Development Hydrogen.
V konkrétních číslech by měl na místě bývalé uhelné elektrárny vyrůst elektrolyzér s instalovaným výkonem 500 MW, výhledově na přelomu desetiletí. Součástí plánu je i dekarbonizace průmyslu a dopravy v celé lokalitě East Midlands, přičemž společnost Uniper již získala povolení od tamějších úřadů v podobě udělení nařízení o místním rozvoji (Local Development Order).
Neil Clark, vůdce rady, která povolení vydala, se vyjádřil ve smyslu ikoničnosti bývalé elektrárny, jejíž národní význam musí být zachován. Od projektu si slibuje vytvoření moderního centra, které v budoucnu zajistí vytvoření až 7000 nových pracovních míst.
Mohlo by vás zajímat:
Tak to vypadá, že na té elektrárně jsou v současnosti nejhodnotnější inženýrské sítě a další infrastruktura.
Všechno uhlí co se v té elektrárně nespálí se spálí v Asii.
mají na to fištron, mají náhradu výroby energie a další zdroje jsou ve výstavbě, mohou zavřít starou uhelnou elektrárnu, navíc mají využití pro areál bývalé uhelné elektrárny, tak to má vypadat, Němci by se mohli učit
„Jsme nadšeni z potenciálu nízkouhlíkové výroby vodíku v Ratcliffe. Ratcliffe je na skvělém místě, s dobrým dopravním spojením a vynikající infrastrukturou inženýrských sítí. Má potenciál podporovat ambice Spojeného království v oblasti vodíku a dekarbonizace, vytváří nové vysoce kvalifikované pracovní příležitosti a zajišťuje, že lokalita bude i nadále hodnotně přispívat k regionální ekonomice,“ (medzi riadkami: ... a ocakavame velke dotacie na vystavbu elektrolyzeru a suvisiace projekty ..) .... uvedl Guy Phillips, vedoucí týmu Business Development Hydrogen.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se