
USA: Plyn nadále nahrazuje uhlí
Za posledních 5 let bylo v USA uzavřeno 36 GW uhelných elektráren. Tato skutečnost byla způsobena boomem těžby plynu z břidlic, klesající cenou silové elektřiny a zpřísněnými emisními limity. Pokles instalovaného výkonu nahradily především nové elektrárny spalující zemní plyn.
Boom břidlicového plynu
Boom těžby plynu z břidlic posunul Spojené státy americké na první příčku v produkci zemního plynu na světě. Tato skutečnost společně s nařízeními na ochranu životního prostředí urychlila uzavírání uhelných elektráren a umožnila redukci emisí způsobujících globální oteplování.
Za posledních 5 let bylo v USA uzavřeno 346 uhelných elektráren o celkovém instalovaném výkonu 36 GW. Nejvíce elektráren bylo uzavřeno ve středoatlantické oblasti, ve které muselo uhlí soupeřit s nejlevnějším plynem v celé zemi. V této oblasti by do poloviny roku 2019 mělo přibýt 20 GW instalovaného výkonu elektráren spalujících plyn.

Tato změna v energetickém mixu dopomáhá USA plnit vytyčené cíle ohledně emisí skleníkových plynů, jelikož výroba elektřiny ze zemního plynu produkuje ve srovnání s uhelnými elektrárnami zhruba poloviční množství oxidu uhličitého. USA v minulém roce dosáhly o 21 % nižších emisí CO2 ve srovnání s úrovní v roce 2005. Cílem Spojených států je do roku 2025 snížit emise skleníkových plynů o 26 % oproti roku 2005.
Přísnější emisní limity
K uzavírání uhelných elektráren přispívá i zavedení nařízení vyžadujících přísnější emisní limity týkající se rtuti a dalších toxických látek, pro jejichž splnění je nezbytná instalace nákladných vypírek. První z nařízení bylo zavedeno v dubnu 2015 a společně s nízkou cenou silové elektřiny mělo v minulém roce za následek uzavření 13 GW uhelných elektráren. To je více než třetina z instalovaného výkonu uhelných elektráren uzavřeného od roku 2011.
„Pokud se vrátím o 5 let zpátky a budu přemýšlet nad trhem plynových turbín, velmi malá část připadala Spojeným státům. V posledních několika letech to bylo téměř 15 % světového trhu.“ Generální ředitel GE Power, Steve Bolze

Mohlo by vás zajímat:
Když jsem se díval naposled, co se staví v USA, tak se tam fakticky staví už jen větrné a solární elektrárny.
Většina projektů na plynové elektrárny, jejichž výstavba zažívala po roce 2000 boom už doběhla a mají dnes obrovský přebytek kapacit.
Je zajímavé, jaké drobné chybičky se vloudí do jinak jistě dokonalých a naprosto důvěryhodných stránek, se kterými je vhodné se ohánět v jiných diskusích.
·
"Natural gas is #1 with 42% of the country’s electricity generation capacity, coal is #2 with 25.3%, and nuclear is #3 with 9%."
Zemní plyn je # 1 s 42% výroby elektřiny v zemi, uhlí # 2 s 25,3% a jaderná je # 3 s 9%. (strojový překlad)
·
Dle dat v tabulce: v 1. Q. roku 2016 vyrobilo:
– zemní plyn 31,97; – uhlí 28,60; – jádro 20,95 procent
• jádro v roce 2015 19,72 %; v roce 2016 20,95 % = v průměru 20,34 %
• Ksakru, jak přišli k těm výše napsaným 9 procentům? • Dá se takové stránce věřit i to ostatní?
·
Když vezmeme "na milost" i vítr, tak prvních pět zdrojů energie (zem. plyn; uhlí; jádro; voda; vítr) nám
v 1. Q. roku 2015 vyrobilo 95,60 %
v 1. Q. roku 2016 vyrobilo 95,62 %
celkově vyrobené energie.
·
Velice vychvalované soláry obou provedení "Solar PV (utility-scale)" společně s "Rooftop Solar PV (est.)":
v 1. Q. roku 2015 vyrobily 0,67 %
v 1. Q. roku 2016 vyrobily 0,95 %
·
Má smysl se v celkovém přehledu mixu výrobních nástrojů zabývat margináliemi jako je necelé procento?
Jistě, dá se vykousnout jistá potřebná/"vhodná" část dat která se někomu hodí, udělat z toho velmi široký a nízký sloupcový graf – oblíbená finta zkreslovačů.
Je to fér?
(vše poctivě opsáno do Excelu ze zdroje předřečníka pana Veselého a překontrolováno)
·
Jistě nezaškodí se podívat na rok starý místní článek:
Ono to s tím nestavěním jaderek asi nebude tak horké, jak by se někomu líbilo. Několik místních článků:
·
25. Červen 2016 13:07 — Brexit se Hinkley Pointu nedotkne, FiD může být již v červenci
25. Červen 2016 20:56 — Stavební práce na 3. bloku JE Mochovce jsou ukončeny
28. Červen 2016 09:09 — Vattenfall schválil investice do jaderné elektrárny Forsmark
28. Červen 2016 18:01 — Brexit: Rakušané ztrácí jadernou páku na Brity
28. Červen 2016 20:06 — Globální výkon jaderných zdrojů loni vzrostl nejvíce za posledních 25 let
30. Červen 2016 11:02 — Francie bude pokračovat v investicích do jaderné energetiky, řekl ministr
Tady je potřeba dávat pozor, protože generation capacity obvykle znamená instalovanej výkon a ne výrobu - nejspíš proto jsou ta data různý. V každým případě je vidět, že těch plynovek teď maj víc jak dost, takže nový by stavěl jen pomatenej člověk.
Se zbytkem nezbejvá než souhlasit - Spojený státy sice stavěj OZE, ale aby nahradily současnejch circa 80 procent z uhlí+plyn+jádro, tak ještě pár desetiletí stavět budou muset. Možná je to taky přestane časem bavit - my si tady v Evropě sice můžem vyprávět pohádky o 100procentní výrobě z OZE, ale jak člověk nemá plno okolních soustav, kam cpát přebytky, tak to není taková sranda. Navíc ty OZE taky nejde cpát úplné všude, pokud se to má aspoň trošku vyplatit (resp. nevyplatit míň).
To, že v USA OZE nenahradí uhlí+plyn+jádro v příštích 5 letech, je jasné. Ony si prostě budou z trhu ukusovat pár procent ročně. Kdy to Američany přestane bavit? Těžko říct, já jen vím, že průměrná hodnota PPA pro větrné elektrárny byla v loni v USA okolo 40 USD/MWh (na Středozápadě 23 USD/MWh), velké solární instalace už taky běžně uzavírají kontrakty za cenu okolo 40-50 USD/MWh. A cena jde pořád, dost rychle, dolů. U nových zdrojů už je celková cena na úrovni provozních nákladů horších (nižší účinnost, dovoz paliva z dálky) tepelných elektráren.
A to vše bez rizika, že cena paliva jako komodity vylítne někam do oblak.
Je klasická chyba v logice psát o něčem, že z toho v budoucnu nic nebude, když je to dnes marginální. To byly internet a mobily v roce 1996 taky.
Všimněte si jedné věci, věci ohledně jaderné výstavby jsou velmi konkrétní, každý, kdo se tím trochu zabývá, je schopen vyjmenovat veškerou (i potenciální) výstavbu JE v Evropě a USA na požádání. Větrných a solárních projektů je tolik a jsou budovány tak rychle, že vlastně nemá smysl si je pamatovat, jen se uvádějí statistické údaje.
Tezko si nekdo zapamatuje ty stovky turbin a tisice panelu ktere musite vybudovat aby jste vyrobil mnostvi elektriny odpovidajici jedinemu bloku Temelina.
V současnosti je největším výrobcem elektřiny s obnovitelných zdrojů Čína.
Současně má největší vodní elektrárnu na světě - "tři soutěsky".Při tom stále staví další zdroje energie,zejména ty "čisté".
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se