Domů
Elektrárny ve světě
USA povolilo poprvé po 20 letech spuštění jaderné elektrárny

USA povolilo poprvé po 20 letech spuštění jaderné elektrárny

Spojené státy americké minulý týden poprvé za posledních 20 let vydaly novou provozní licenci jaderné elektrárně. Jedná se o elektrárnu Watts Bar 2 v Tennessee, která byla ve fázi výstavby posledních 40 let.

Poté, co byla stavba konečně dokončena a podstoupila nesčetný počet kontrol, udělila 22. října americká Jaderná regulační komise jejímu provozovateli Tennessee Valley Authority (TVA) oprávnění k provozu elektrárny po následujících 40 let.

Watts Bar 2 se pyšní nepříjemným rekordem nejdéle stavěného reaktoru na světě. Stavba začala v roce 1972 a byla přerušena v roce 1985, kdy byla elektrárna kompletní ze 60 %. V tomto okamžiku stála elektrárna již 1,7 miliardy dolarů, dvakrát více než předpokládaných 825 milionů dolarů, za které měly být postaveny obě identické jednotky Watts Bar 1 a 2.

Jaderná elektrárna Watts Bar 2 byla ve výstavbě neuvěřitelných 40 let.

TVA znovu obnovila práce na elektrárně až v roce 2007 a po havárii ve Fukušimě v roce 2011 byla nucena dodržovat zpřísněná bezpečnostní opatření, která znamenala další prodloužení výstavby. Tlakovodní (PWR) reaktor ve Watts Bar 2 o výkonu 1 150 MW je prvním reaktorem v USA, který splnil nová zpřísněná kritéria, celková cena se ovšem vyšplhala na 4,5 miliardy dolarů (111 miliard korun).

Pro srovnání, podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše bude výstavba každého nového bloku v ČR stát řádově 120 až 150 miliard korun.

Elektrárna Watts Bar. Zdroj: Tennessee Valley Authority

Takto vysoké náklady na výstavbu vysvětlují dlouhou licenční pauzu a také nízký počet jaderných elektráren, které mají být v blízké době uvedeny do provozu. V USA se do roku 2020 očekává spuštění pouze 4 reaktorů.

V celých Spojených státech je momentálně v provozu 100 jaderných elektráren, které pokrývají 19,6 % výroby elektřiny. Ostatní alternativy, jako například zemní plyn, slouží jako mnohem levnější možnost výroby elektrické energie vyžadující nižší investiční náklady než jaderné elektrárny.

Nicméně nově přijaté zákony v USA ohledně emisí skleníkových plynů mohou zvýšit provozní náklady „špinavých“ elektráren, což by mohlo být pro budoucnost jádra příznivé.

Úvodní fotografie: Jaderná elektrárna Watts Bar 2, Zdroj: Tennessee Valley Authority

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se