Domů
Elektrárny ve světě
Výstavba dvou korejských jaderných reaktorů byla pozastavena

Výstavba dvou korejských jaderných reaktorů byla pozastavena

V jihovýchodní Koreji došlo k dočasnému pozastavení výstavby pátého a šestého bloku jaderné elektrárny Shin Kori. Stalo se tak několik dní na to, co korejský prezident Moon Jae-in ohlásil odklon této asijské země od jaderné energetiky.

Na konci června letošního roku byl po 40 letech provozu odstaven nejstarší korejský jaderný reaktor Kori 1. Během slavnostního ceremoniálu k této příležitosti vystoupil také jihokorejský prezident Moon Jae-in a představil své plány na odklon této země od jaderné energetiky.

Podle jihokorejského prezidenta budou zrušeny všechny plány na budoucí výstavbu jaderných bloků a současným elektrárnám nebude prodloužena licence po dosažení projektové životnosti. V otázce výstavby 5. a 6. bloku JE Shin Kori se Moon Jae-in pokusí dle svých slov najít příijatelné řešení.

Ještě než se Moon Jae-in stal prezident, slíbil během své volební kampaně, ostatně stejně jako dalších šest kandidátů, postupný odklon od jaderné energetiky. Jeho červnový proslov tak nelze chápat jako neočekávaný krok.

Prozatímní pozastavení prací na 3 měsíce

Korea Hydro and Nuclear Power, majitel elektrárny Shin Kori, v těchto dnech rozhodl o přerušení prací na výstavbě 5. a 6. bloku JE Shin Kori. Práce na dvou reaktorech APR1400 budou pozastaveny na tři měsíce. Společnost žádá, aby do té doby jihokorejská vláda definitivně rozhodla o tamní jaderné politice. V opačném případě budou obnoveny práce na projektu.

Ztráta způsobená dočasným přerušením prací je odhadována na 88 miliónů dolarů. Tato poměrně vysoká částka odpovídá nutnosti udržovat a hlídat staveniště a udržet si kvalifikovanou pracovní sílu.

Oba zmiňované bloky byly přitom schváleny korejským regulačním úřadem teprve v červnu minulého roku. Aktuálně probíhají přípravné a zemní práce. Plánované dokončení bloků je v roce 2021, respektive v roce 2022.

Zdroj úvodní fotografie: IAEA

Komentáře

(2)

Milan Vaněček

22. červenec 2017, 13:08

Tak už i Korea opouští "světlé zítřky" jaderné energetiky. Už v klubu zůstanou jen země co mají jaderné zbraně a ty, co by je rády měly (arabské státy).

Jan Veselý

22. červenec 2017, 13:51

Dost by mě zajímalo co reálně vede v Koreji k takovému konsensu o ostré změně kursu v elektroenergetice. Proč prezidentští kandidáti byli unisono proti jaderné energetice?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.