Akumulace energie do baterií se v Evropě zatím jeví hudbou budoucnosti
Francouzský pilotní projekt Nice Grid probíhající v rámci evropského výzkumného programu Grid4EU, zaměřeného zejména na využití tzv. smart grids, prokázal, že aplikace bateriových systémů pro akumulaci energie v absolutní většině pevninských oblastí Evropy zatím není ekonomicky výhodná.
Pilotní projekt s rozpočtem 30 mil. EUR je realizován ve středomořské vesnici Carros nacházející se na periferii francouzského města Nice. Provozovatel distribuční sítě ERDF, spadající pod společnost EDF (Électricité de France), v rámci projektu vybavil bateriovými systémy řadu domácností disponujících solárními panely a také připojil několik průmyslových baterií do své distribuční sítě.
Z celkové skladovací kapacity elektrické energie vesnice Carros, která nyní činí přibližně 2,5 MWh, bylo v rámci projektu Nice Grid vybaveno 20 domácností lithium-iontovými bateriovými systémy s kapacitou 4 kWh, které jsou pod kontrolou distributora ERDF.
Ten dále připojil do své distribuční sítě dva 100kWh bateriové systémy schopné zásobovat několik desítek domácností, dva 600kWh systémy zapojené na nízkonapěťové hladině své sítě a jeden s totožnou kapacitou na hladině vysokonapěťové s celkovou hodnotou blížící se 2 mil. EUR.
Podle vyjádření distributora ERDF se cena použitých bateriových systémů pohybovala v rozmezí 500 – 1000 EUR/kWh, přičemž další náklady na instalaci a invertory pro tyto systémy činily přibližně 30 % z jejich pořizovací hodnoty.
Při takovéto cenové hladině by se instalace baterií ve velkém, komerčním měřítku vyplatila pouze v určitých oblastech Německa a Dánska, kde vysoký podíl vyrobené elektrické energie z obnovitelných zdrojů zaručuje dostatečně vysoké ceny pro koncové zákazníky.
„Ekonomický model využití baterií zatím nedospěl do správného stádia,“ řekl agentuře Reuters Philippe Monloubou, generální ředitel francouzského operátora distribučních sítí ERDF.
Současné ceny použití baterií nenahrávají
Evropský průměr ceny elektrické energie se pohybuje okolo 0,21 EUR/kWh (5,7 Kč), přičemž právě ve vybraných oblastech Německa a Dánska dosahuje až 0,3 EUR/kWh, což ji řadí mezi nejvyšší v Evropě. V pevninských oblastech Francie činí průměrná cena elektrické energie pro domácnosti pouze 0,17 EUR/kWh.
Někteří odborníci předpokládají, že zlom v možnosti uplatnění bateriových systémů v Evropě by mohl přijít okolo roku 2020. Podle společnosti ERDF lze jen těžko předpovědět, jak moc by musely ceny baterií poklesnout pro jejich ekonomicky výhodné uplatnění v distribučních sítích. „Je to jedna z věcí, které budeme muset vyhodnotit na konci pilotního projektu Nice,“ vyjádřil se zástupce společnosti.
Ve srovnání s cenami solárních panelů je pokles cen baterií stále pomalý, nicméně obnovitelné zdroje energie zaujímají stále větší podíl v energetickém mixu evropských zemí. Tato skutečnost si žádá rostoucí potřebu nových technologií řešících otázku nestability výroby elektrické energie z těchto zdrojů.
Další částí projektu Nice Grid byla regulace sítě na straně poptávky snahou motivovat spotřebitele elektrické energie k jejímu využívání v době silného slunečního svitu za pomoci zvýhodněných cenových tarifů a naopak k jejímu menšímu využití v době zimních večerních špiček.
Zhruba 200 domácností uzavřelo se společností ERDF dohodu, umožňující distributorovi dočasně vypínat jejich topení či ohřívače vody právě v těchto zimních špičkách za pomocí nových inteligentních elektroměrů „Linky“, jež plánuje Francie plošně zavádět v následujících letech.
Dalších přibližně 70 odběratelů obdrží SMS zprávu upozorňující na slunečné počasí následující den, kdy mohou čerpat výhodu v podobě 33% slevy na odebranou energii v poledních hodinách.
„Svou pračku zapínám, když svítí slunce,“ řekla Lara Muzzarelli, jedna z účastníků projektu Nice Grid.
Evropský projekt Grid4EU
Obdobné projekty, týkající se inteligentních sítí, probíhají v rámci zmíněného projektu Grid4EU pod vedením operátorů distribučních sítí v několika evropských zemích pokrývajících přibližně 50 % měřené spotřeby elektrické energie v Evropě.
Na projektu se celkově podílí 6 operátorů – ČEZ Distribuce (ČR), ERDF (Francie), RWE (Německo), ENEL (Itálie), Iberdrola (Španělsko) a Vatenfall (Švédsko). K realizaci jejich projektů jim dopomáhá 27 partnerských subjektů včetně výrobců a dodavatelů energetických zařízení a výzkumných institucí.
Hlavními cíli projektu je vývoj a inovace řady technologií, definice mezinárodních standardů a analýza ekonomických přínosů inteligentních sítí.
„Projekt Grid4EU významně podporuje naplnění strategie v oblasti energetiky, kterou si na svém začátku zvolila Evropská unie, a je součástí dalších pilotních projektů v EU, na jejichž základě bude další strategie v oblasti chytrých sítí určena,“ říká o programu EU Richard Vidlička, generální ředitel ČEZ Distribuce.
Zdroj úvodní fotografie: nicegrid.fr
Mohlo by vás zajímat:
Předpokládám, že v článku má být "energie vesnice Carros, která nyní činí přibližně 2,5 MWh", protože pokud by tam opravdu patřilo 2,5GWh, dokázala by vesnice nahradit na 2 hodiny blok JTE a ještě by jí zbyla rezerva...
Děkujeme za upozornění na překlep, jedná se vskutku o MWh :)
EM
ale k článku - je jasné, že za současné situace se baterie nevyplatí, nicméně při masivnějším nasazení FV, poklesu ceny, redukci tradičních zdrojů na úkor OZE (lze předpokládat větší výkyvy denní ceny elektřiny) se to rychle změní. Slíbená cena Tesla Powerwall 10kWh vychází na 375$/kWh, samozřejmě v USA (v Evropě zpravidla dražší) a bez "bižuterie".
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se