EU chce vyrábět akumulátory pro elektromobily v evropské "Gigafactory"

DomůElektřinaEU chce vyrábět akumulátory pro elektromobily v evropské "Gigafactory"

Většina akumulátorů pro v současnosti vyráběné elektromobily pochází z Asie. Evropská komise to chce změnit a začít s výrobou akumulátorových baterií v Evropě. Aliance automobilových výrobců a jejich dodavatelů připravuje plány pro uskutečnění této vize. Akční plán by měl být předložen do konce února.

Evropské automobilky a jejich dodavatelé byli doposud odrazováni od započetí vlastní výroby akumulátorů pro elektromobily zejména vývojem a inovacemi přicházejícími z asijského trhu a nejisté budoucnosti elektromobility. Tato váhavost znepokojuje Evropskou komisi a německou vládu, která se obává o konkurenceschopnost svých firem v důležitém automobilovém průmyslu.

Nově vytvořené sdružení představitelů z automobilového průmyslu, sdružující mimo jiné německé korporace jako BASF, Bosch, Daimler nebo Volkswagen, předloží do konce února akční plán, který by měl obsahovat více než 40 podnětů k realizaci iniciativy. Myšlenky obsahují obchodní platformy pro zdroje jako lithium, kobalt nebo nikl, ale hlavně výrobu bateriových článků. Členské státy EU a investoři uvažují o financování významné továrny na baterie, uvádí představitelé automobilového a chemického průmyslu. Rozhodnutí by mělo padnout již brzy, oficiální prohlášení se očekává v příštích měsících.

„Na evropské poměry postupujeme velmi rychle,“ uvedl komisař Maroš Šefčovič pro německý deník Handelsblatt.

Většina akumulátorů pro evropské automobilky pochází z Asie

V současnosti je téměř 90 % akumulátorových článků používaných k výrobě akumulátorových baterií dováženo z Číny, Japonska a Jižní Koreje. Americká automobilka Tesla, vyrábějící výhradně automobily s elektrickým pohonem, spojila síly s japonským Panasonicem. Společně investují okolo 5 miliard dolarů do továrny Gigafactory s plánovanou roční výrobou akumulátorů o celkové kapacitě 35 GWh a cílem stát se největším světovým výrobcem lithium-iontových baterií. Evropa, aby mohla konkurovat, bude muset vynaložit podobnou investici.

VW, který iniciuje masivní posun k výrobě elektromobilů, vyzývá potenciální partnery v Číně, Evropě a Severní Americe, aby se do výroby akumulátorů vrhli společně. Německý start-up TerraE plánuje zahájit výrobu v roce 2019 a do roku 2028 mít v provozu dvě továrny o celkové výrobní kapacitě 34 GWh.

Německo nevyrábí  vlastní akumulátory od roku 2014, kdy svou továrnu uzavřel Daimler, když nebyl schopen dosáhnout ceny a kvality konkurentů, jako jsou Samsung, Panasonic a LG Chem. BMW rovněž nejeví zájem o vlastní výrobu akumulátorů.

„Nakupujeme od nejlepších dodavatelů, ti jsou v současné době v Asii,“ řekl deníku Handelsblatt nákupní ředitel BMW Markus Duesmann.

O výrobě akumulátorů uvažuje naopak společnost Bosch, její generální ředitel Volkmar Denner prohlásil, že společnost provede rozhodnutí tento rok. Pro deník Handelsblatt zároveň uvedl, že výroba současné technologie by nedávala smysl. Šéf společnosti Continental, Elmar Degenhart, uvedl, že společnosti není schopna konkurovat ceně a technologii společností Samsung nebo LG. Obě společnosti ovšem vidí možnost ve výrobě akumulátorů s pevným elektrolytem, která by mohla být zahájena okolo roku 2025.

EU si nechce nechat „ujet vlak“

Šefčovič ovšem spatřuje nebezpečí v současné vyčkávací strategii. Bez získání zkušeností z výroby může evropský průmysl ztrácet ještě více prostoru. Za účelem podpory místní výroby je Evropská komise připravena investovat více než 200 milionů EUR do rozvojových fondů, které jsou již k dispozici.

„Pokud budeme čekat na novou generaci baterií, riskujeme, že ztratíme celý trh,“ uvedl Šefčovič.

Výrobní továrny na výrobu akumulátorových baterií by mohly být prohlášeny za společný evropský zájem, v tom případě by byly osvobozeny od nemožnosti získávat dotace.

Úvodní fotografie: Akumulátory od společnosti Daimler. Zdroj: Mercedes-Benz