Domů
Elektřina
Aliance: Věříme, že vláda rozhodne o stavbě jaderného bloku do konce roku
Zdroj: ČEZ

Aliance: Věříme, že vláda rozhodne o stavbě jaderného bloku do konce roku

Aliance české energetiky, jejímiž členy jsou významné společnosti z jaderného průmyslu, věří, že vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) rozhodne o modelu stavby plánovaného nového jaderného bloku v ČR do konce letošního roku, jak původně avizovala. Uskupení to dnes sdělilo ČTK. Rozhodnutí je podle něj v zájmu energetické bezpečnosti země, konkurenceschopnosti a udržitelnosti.

„Vyjadřujeme hluboké znepokojení a zklamání nad vyjádřeními některých členů vlády o možném posunu rozhodnutí o výstavbě nových jaderných bloků v České republice. Tato vyjádření jsou v příkrém rozporu se schválenou Státní energetickou koncepcí, Národním akčním plánem rozvoje jaderné energetiky a nakonec i s vládním prohlášením,“ uvedla dnes aliance.

Jejími členy jsou například Škoda Praha, Škoda JS, Doosan Škoda Power a Sigma Group.

Premiér Babiš i ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) v říjnu připustili, že česká vláda může rozhodnutí o případné stavbě nového jaderného zdroje odložit. Možností je podle nich prodloužení životnosti Jaderné elektrárny Dukovany. Babiš na konci října uvedl, že její současná životnost by se mohla prodloužit o deset let. Náklady by byly 20 miliard korun, nový jaderný blok by stál zhruba 200 miliard korun, dodal.

V listopadu premiér zprávu o prodloužení provozu elektrárny a odkladu výstavby označil za nesmysl vytržený z kontextu. Stavbu nového bloku Dukovan by podle něj měla zajistit dceřiná firma ČEZ. Stát je připraven podpořit investici tím, že ji bude garantovat jako druhý v pořadí, uvedl.

„Netlačte nás do toho, abychom vám řekli, že to bude 31. 12. Chceme rozhodnout a rozhodneme, až budeme mít dostatek podkladů,“ doplnila tehdy Nováková.

Dodala, že vláda chce naplňovat energetickou koncepci, prodloužení životnosti dukovanských bloků označila za záložní alternativu.

Aliance české energetiky dnes dále uvedla, že s ohledem na další útlum využívání uhlí jako primárního zdroje pro výrobu elektřiny bude při odkladu rozhodnutí o stavbě nových jaderných zdrojů Česko v budoucnu muset využívat jako primární palivo zemní plyn.

„Nerozhodnutí o výstavbě nových jaderných zdrojů povede nevyhnutelně k plynové variantě a jejím negativním dopadům – velké dovozní závislosti, vysokým a velmi volatilním cenám elektřiny, neplněním klimatických a dekarbonizačních cílů,“ dodala.

O stavbu jaderného bloku v Česku se podle dřívějších informací zajímá šest společností. Jde o ruskou státní společnost Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a americký Westinghouse.

Proti stavbě nového jaderného zdroje v ČR se dlouhodobě staví ekologové. Asociace ekologických organizací Zelený kruh dnes vyzvala předsedy vládních politických stran ke změně energetické politiky. Prioritou podle ní mají být investice do obnovitelných zdrojů a modernizace české energetiky, nikoli stavba nových jaderných reaktorů.

Komentáře

(14)

Carlos

7. prosinec 2018, 16:35

Vzhledem ke složení se ani moc nedivím. Problém je v tom, a to nikdo moc nechce přiznat, že nárůst instalovaného výkonu JE asi o 400MW nebude v roce 2040 vůbec stačit a tak jako tak bude velká část EE vyráběna z plynu, nebo uhlí, možná ropných derivátů, každopádně z importních surovin. Navíc bez velkých zásahů do kaskád hydroelektráren nebude možná možné zajišťovat ani špičkovou výrobu proudu.

Energetika u nás potřebuje od základu předělat a trvat na konceptech z minulosti, vzniklých jako deriváty dvou obludných historických událostí, může přinést mnoho nepříjemných problémů.

Milan Vaněček

7. prosinec 2018, 16:50

Přesně tak, kdo se ohání starou Státní energetickou koncepcí myšlenkově ustrnul v době před padesáti lety, v době čs. socialistické republiky a RVHP.

Nyní už je průmyslová výroba a energetika ve světě někde jinde.

MooJin

8. prosinec 2018, 10:40

Ano, klade se ještě větší důraz na jádro.

MooJin

7. prosinec 2018, 19:44

Tak bez jádra to nepůjde, ale chtělo by to i soláry na střechách/parkovištích a ne mega-elektrárny na hodnotné půdě. Hyzdit krajinu větrníkama, fakt neeeee.

Carlos

8. prosinec 2018, 10:19

Tak ta hodnotná půda je podesítkách let absolutně nevhodného zemědělství v háji a podobá se spíš písku než půdě, z toho pak vznikají různé další okolní problémy, ako rychlý odtok vody, bahnotoky a podobně, navíc to neúnosně zatěžuje podzemní vodu chemií. Takže i když tam nasekáte soláry, mimochodem i s akumulací, jejíž celková účinnost by byla jen 34% a všechna energie šla přes ni, potřebujete jen necelá 3 % rozlohy ČR, by to znamenalo pro krainu patrně menší zátěž než to co je tam dnes.

MooJin

8. prosinec 2018, 11:04

Za tu půdu poděkujme EU a její zemědělské politice + biopalivům. Zlatý sověti, ty nás v této oblasti nešikanovali skoro vůbec.

Carlos

8. prosinec 2018, 11:44

Ano, EU může za zcelené lány, srovnejte si jak vypadají pole u nás a v Rakousku en. mapy. cz/s/3gaOK A jestli to nesledujete, tak ten kdo v EU tlačí ve prospěch velkých agropodniků jsou "nové" země EU, dřívější (ne)dobrovolní členové východního bloku. Stejně tak namá ta EU kanalizovala skoro všechny toky a zemědělce nutila s kvérem u hlavy rozorat meze a provést meliorace.

MooJin

8. prosinec 2018, 17:54

Jenže zcelování lánů není ten podstatný problém. Tím je mrtvá půda (co neudrží vodu) bez humusu/biosložky, který v ní není mimojiné kvůli zničené živočišné výrobě a pálení slámy v elektrárnách, protože CO2 je přeci horší než novičok.

Vláďa

9. prosinec 2018, 11:02

Až budou zemědělci nuceni orat po vrstevnici (dražší způsob) nikoliv po spádnici bude s voda v krajině výrazně více zastavovat.

Carlos

9. prosinec 2018, 13:30

A ten problém s mrtvou půdou začal právě tím zcelením, na jižní Moravě nemáte povětšinou přívalové deště, ani nějak dramatické spády, dominantním erozním činitelem se tak zdá být vítr a z toho pohledu je pak vliv zcelení a eliminace překážek v podobě remízků, větrolamů a alejí jednou z hlavních příčin rostoucí eroze a degradace půdy.

MooJin

9. prosinec 2018, 15:15

Degradace půdy začala až po převratu, takže teorie o větru na Moravě nesedí. Špatné hnojení, žádný hnůj, biopaliva+pesticidy k ničemu - to je to co změnilo podmínky a vedlo k úpadku zemědělské půdy PO PŘEVRATU.

Za komunistů takhle masivní problémy nebyly (dokládají to čísla), takže zcelování nemůže být zásadním problémem - ZCELA LOGICKY!!!

Petr

8. prosinec 2018, 14:09

Vláda zbytečně zdržuje, kvůli strachu ze zahraničí.

Ale když teď rozhodnou o nutnosti dostavby Temelína, tak stejně ještě bude minimálně další 2 roky trvat, než se přijmou zákony, aby se reálně vůbec dalo ekonomickou rychlostí stavět, pak se může soustředit na přípravné stavební úpravy celorepublikové infrastruktuy, a dokončení výběrového řízení na reaktory může být ještě později, takže do konce svého funkčního období vládě vůbec nehrozí, že by měla problémy od neúspěšných uchazečů.

Carlos

9. prosinec 2018, 13:35

Jestli je to tak super výhodné, ať si to postaví ČEZ za svoje. Zasahování státu do ekonomiky je omyl, který se tu, a nejen tu, jede jen jako následek dvou totálně šílených válek a implementace zvrácené ideologie v Rusku a následného pnutí celé 20. století (Jaksi musíte reagovat, když vám polovina světa vyhrožuje zničením a něco musíte dělat, když tím chcete vyhrožovat). Zvýhodňovat tu jednu firmu změnami zákonů, garancemi a podobně je pitomost na entou, buď se zreformuje celé stavební právo pro všechny, nebo nic.

A vůbec, ČEZ a ČD, ať jsme spravedlivý, patří hodit na burzu minimálně 51% akcií.

Petr

9. prosinec 2018, 17:31

Co bych si tak já představoval ohledně splnění slibů vlády do konce tohoto roku.

Vláda nařizuje svým zástupcům v ČEZu a státním orgánům, aby prosazovali plné dostavění Temelína na 4 bloky nejpozději k roku 2030, a ihned poté začít s generální rekonstrukcí Dukovan, jenž prodlouží jejich životnost o 15-20 let.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.