Domů
Elektřina
Americká společnost získala miliardy na jadernou fúzi, do roku 2024 má být první prototyp
Helion, ilustrační obrázek
Zdroj: Helion

Americká společnost získala miliardy na jadernou fúzi, do roku 2024 má být první prototyp

Americká společnost Helion, která se zaměřuje na jadernou fúzi, získala v posledním investičním kole investici ve výši 500 mil. dolarů (cca 11 mld. Kč). Společnost plánuje, že do roku 2024 představí prototyp, který bude ekonomicky rentabilní.

Investoři v posledním investičním kole prokázali, že mají zájem o jadernou fúzi. Společnost Helion, která sídlí ve městě Everett v americkém státě Washington, byla díky investici ve výši půl miliardy dolarů oceněna na 3 mld. dolarů. Společnost navíc podmíněně získala dalších 1,7 miliardy dolarů, pokud dosáhne specifických milníků.

Helion v investičním světě není žádným nováčkem. Společnost si již v minulosti získala mezi investory značnou oblibu. Současnými investory jsou, mimo jiné, Peter Thiel nebo Dustin Moskovitz, spoluzakladatel Facebooku.

Hlavním milníkem na cestě k prototypu je rok 2024. Do té doby má společnost představit funkční prototyp, který nese název Polaris. Ten má mít velikost dvou přepravních kontejnerů a má zajistit elektřinu až pro 40 000 domácností.

"Fúze má reálnou budoucnost, aby se stala součástí diskuze o změně klimatu a čisté energii," uvedl ředitel a zakladatel společnosti Helion David Kirtley.

Podle Kirtleyho upravují časový harmonogram i další společnosti z oboru jaderné fúze s cílem  představit konečný produkt co nejdříve. Nyní podle něj existuje více než 40 soukromých společností zabývajících se fúzí.

Vedoucím investorem investičního kola byl Sam Altman, který je průkopníkem v oblasti umělé inteligence. Podle něj je cílem společnosti vyrábět nejen čistou elektřinu, ale hlavně cenově dostupnou.

Doufám, že náš nápad je ten nejlepší. Jde mi ale hlavně o to, aby kdokoliv co možná nejrychleji vývoj v oblasti jaderné fúze dokončil a technologii uvedl na globální trh,” dodal Altman.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(23)
heap
7. listopad 2021, 13:26

Za 3 roky? To se mi dost nezdá. Kdyby prohlásili něco ve stylu:"Máme havarovanou mimozemskou kosmickou loď s fůzním reaktorem a věříme, že ho dokážeme za 3 roky vyrobit naší dostupnou technikou." tak bych tomu uvěřil spíš, než takovému slibu pro investory.

Nicméně pokud se mýlím a dokážou to, tak budu jen velice velice rád.

PetrV
7. listopad 2021, 16:32

Informace prosakují od roku 2016. Nejen helion, ale i tae.com. cena 1MW má být za cenu uhlí. Jen chybí palivo, tedy tritium z Měsíce. Tae.com se pokouší o proton- borovou fúzi.

Stačí sledovat dotace americké vlády.

Vše je pod DARPA.

Pochopil jsem, že zmenu postupu zpusobilo získání prací pana Lavrenteva a k tomu umělá inteligence- strojové učení.

heap
7. listopad 2021, 19:33

Informace prosakovat můžou, ale za 3 roky žádná těžba surovin na měsíci nebude. A jestli se někdo zatím pokouší o jinou slučovací reakci, tak taky za 3 roky funkční prototyp mít nebude. Ač bych si moc přál, aby to byla pravda.

Emil
7. listopad 2021, 20:00

Pro tritium není potřeba létat na Měsíc, mimo jiné vzniká jako vedlejší produkt v těžkovodních reaktorech, ve kterých se také z těžké vody extrahuje.

Vinkler
8. listopad 2021, 07:31

Navíc se dá vyrobit z mořské vody i lithia, zeptejte se p. Wagnera.

Emil
8. listopad 2021, 07:44

Ano, pokud vím, součástí projektů některých tokamaků včetně ITER je i právě výzkum možností, jak si mohou tritium vyrábět ostřelováním lithia, kde se dá využít velké množství neutronů, které se při fúzi uvolňují.

Galipoli
8. listopad 2021, 12:49

Na měsíci není Tritium (T), ale izotop Helia (3He). Který (pravda) vzniká z Tritia β− rozpadem. Poločas rozpadu Tritia je 12,3 roku.

PetrV
8. listopad 2021, 18:48

Je tam tedy i tritium.

Deuterium deuterium fúze tvoří hodně neutronů.

Proto jdou po jiné fúzní reakci.

Spheromak je to správné zařízení.

Arbitr
8. listopad 2021, 08:12

Kdysi, v době výstavby první JE u nás, jsme se mohli dočíst,že ve výzkumu jaderné fúze je nejdále Francie a dokončena bude před r. 2000....

Kéž by nová prognóza platila !

energetik
7. listopad 2021, 15:19

Ještě že se ty Dukovany stále odkládají, možná tak nakonec nebudeme za tak velké blbce jako dnes.

Vinkler
8. listopad 2021, 07:28

Nevím jak za blbce, ale taková technologie bude i při úspěchu mít realizaci v česku asi tak 30-40 let.

A za tu dobu se dá postavit a provozovat temelím a dukovany aspoň o 15 let dříve, což by vytrhlo trn z paty a umožnilo omezit uhlí a plyn.

energetik
8. listopad 2021, 12:04

Chcete dopravovat a montovat dva kontejnery na místo 30 let?

Opusťte už to tradiční jaderné myšlení.

"Hlavním milníkem na cestě k prototypu je rok 2024. Do té doby má společnost představit funkční prototyp, který nese název Polaris. Ten má mít velikost dvou přepravních kontejnerů"

richie
8. listopad 2021, 13:10

to energetik

nehnevajte sa, ale vazne uz pochybujem o vasom technickom/technologickom pozadi .. inak by ste tu "neplacal"take blbosti pretoze by ste rozumeli ako je rozdiel medzi prototypom a komercnou prevadzkou .. nehovoriac o tom, ze tie dva kontajnery prototypu maju zabezpecit dodavku pre 40tis domacnosti .. a vy to cele porovnavate s JE ?

ano, niektore pondelkove rana po vikende byvaju tazke, ale ...

energetik
8. listopad 2021, 13:38

A proč by měla existovat jen jedna montáží skupina na instalaci dvou kontejnerů? Proč by se nemohly tyto kontejnery instalovat u každého většího města najednou?

Samozřejmě když se to udělá na míru ČEZu bez výběrka jako tomu je dosud, tak to minimálně těch 30-40 let potrvá.

Naštěstí toto už si budou moci instalovat i běžné firmy ve svých areálech, takže 30 let na ČEZ jistě nikdo čekat nebude. A spíše by se hodila i méně výkonnější verze.

Tomas Urbanek
8. listopad 2021, 15:11

a to jeste ani neresime bezpecnost. az bude maly reaktor u kazde "vesnice" tak jsem zvedav kdy ho nejaky silenec "vytezi" na spinavou bombu nebo rovnou odpalali.

osobne si myslim, ze modularni reaktory maji budoucnost. ale vetsich vykonu, kdy bude mozne zajistit i primerenou bezpecnost. nebo tam, kde neni s bezpecnosti az takovy problem.

richie
8. listopad 2021, 15:31

to energetik

este raz a pomaly, rozumiete aky je rozdiel medzi postavenim prototypu a rozbehnutim hromadnej vyroby?

PetrV
7. listopad 2021, 16:47

Stelarator i tokamak mají svá omezení. Důležité je ustalit turbulence plazmatu a to je nejjednodušší u FRC. Není to jen o teplotě , tlaku , času.

Díky všem nezištným přátelům v AI.

Jaroslav Loudil
8. listopad 2021, 10:13

3 roky ? Kolik takových termínů už jsem za svůj život slyšel ! Nepočítaně ! Bude dodávat proud pro 40 000 domácností ? To je asi 80 GWh za rok , takže výkon dvou tří velkých větrníků. Ty se dají pořídit značně laciněji a rychleji. A nepotřebují Tritium.

Tomas Urbanek
8. listopad 2021, 11:24

A kdyz prestane fokat tak budou delat konkretne co? Poridi si baterie od Muska v souctu za to same a mozna jeste vice a ty vydrzi jak dlouho nefoukani?

Jsou oblasti kde nefouka dostatecne i nekolik mesicu. A z ceho se ty baterie pote dobiji?

Ja to nadseni vazne chapu, ale meli by jste si nejaky vetrnik ci solarni system poridit a par let doma provozovat v rezimu off-grid. Hodne takovych bezbrehych nadsencu uz takto pochopilo, ze optimismus bez znalosti a surova realita casto nejdou ruku v ruce.

PetrV
10. listopad 2021, 15:49

Dynomak jsme tady probírali před rokem.

Není to prča. Ve fyzikalnim ustavu AV to sledují.

Uvidíme, komu to prodají.

A palivo bude drahé pokud nebude protonborová fúze. I tam to nebude za hubičku.

Tam se nehaze lopata uhlí, větru, slunce.

hellokitty
8. listopad 2021, 11:15

strasne rad by som tomu veril, ale ten nazov "Helion" mi strasne pripomina "Hyperion Defkalion" ak si niekto pamata par rokov dozadu ten failnuty LENR, skoda no

Jiří Švarc
8. listopad 2021, 12:05

Co nechat příště napsat článek někoho, kdo alespoň umí přeložit článek z angličtiny?

Do roku 2024 nemá být ekonomicky rentabilní prototyp, ale pouze prototyp, kde dodaná energie bude menší než energie plazmatu. Očekávám, že Q bude něco jako 1,1.

Jenže to ani zdaleka nestačí, ku příkladu Iter bude mít tento poměr okolo 10 a stále je to žalostně málo. Dodaná energie 50 MW a výkon 500 MW zní krásně než zjistíte, že na těch 50 MW v podobě energie mikrovln s přičtením dalších nároků na energii jako je chlazení magnetů a pod. potřebujete ve skutečnosti stovky MW (bude to zřejmě někde mezi 300 a 400 MW) a na druhé straně z těch 500 MW výkonu musíte dostat elektřinu, takže do toho dodáváte >300 MW příkonu s potenciálem generovat z toho tak 200 MW elektřiny. Aby byla fúzní elektrárna skutečně ekonomicky rentabilní, musí být Q přes 20 a to nejlépe velmi výrazně. Věřím, že to do roku 2050 zvládne Čína, ale taky s řádově vyššími rozpočty.

PetrV
8. listopad 2021, 19:07

Zkuste hledat detaily treba na enwiki dynomak a dále odkazy. Amíci u fúze jdou svou cestou. Články jsou od roku 2016. Dostal jsem se i k patentům, ale detaily řízení nestabilit nepoví. To je to hlavní. Asi podhlazené palivo. Fúze D+T a P+B bez tvorby neutronů je to pravé.

Je treba hledat.

Tae.com je obdobný.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se