Domů
Elektřina
Analýza: ČR loni vyvážela elektřinu za nadprůměrné ceny, dovážela naopak levněji

Analýza: ČR loni vyvážela elektřinu za nadprůměrné ceny, dovážela naopak levněji

Elektřina
8 komentářů
6. únor 2025, 14:49
ČTK

Česká republika vyváží elektřinu do zahraničí za nadprůměrné ceny, dovoz je naopak levnější, vyplývá z analýzy poradenské společnosti EGU. Cena dovážené elektřiny podle ní byla loni o 26 procent nižší oproti celoročnímu spotovému průměru, naopak cena vyvážené elektřiny byla o několik procent nad průměrem. EGU, dříve EGÚ Brno, o tom dnes informovala ČTK. Celkový čistý vývoz elektřiny z ČR podle ní nicméně klesá, loni téměř o 30 procent na 6,4 terawatthodiny (TWh). Export tak byl nejnižší od roku 1999.

„Naše propojení s okolními zeměmi umožňuje reagovat na cenové rozdíly a využívat příležitosti na trhu. Česká soustava zdrojů umí vyvážet elektřinu v době vyšší ceny, a naopak dovážet levnější v období nadbytku,“ uvedl řídící konzultant EGU Michal Kocůrek.

Cena dovážené elektřiny podle analýzy EGU byla díky nadbytku na evropském trhu o 26 procent nižší oproti celoročnímu průměru na domácím spotovém trhu. Největší objem dovozu, celkem 65 procent, byl z Německa při cenách o 30 procent nižších než český roční spotový průměr. Druhým nejvýznamnějším byl dovoz z Polska při cenách o pětinu nižších proti tuzemskému spotovému průměru.

Ilustrační foto

Nejvíce elektřiny naopak Česko vyvezlo do Rakouska, konkrétně 5,1 TWh, a to v časech, kdy byly ceny průměrně o tři procent vyšší, než byl celoroční průměr na spotovém trhu v ČR, podotkl Kocůrek. Česko loni vyváželo elektřinu také směrem na Slovensko.

Česko tak nadále zůstává významným exportérem elektřiny. V roce 2024 dosáhly obchodní toky z Česka 13,7 TWh elektřiny, zatímco dovoz 7,3 TWh, uvedla společnost. Celkové saldo ovšem dlouhodobě klesá a podle expertů se ČR v příštích letech stane čistý dovozce. Tento trend podle EGU souvisí s transformací energetického mixu a efektivnějším využíváním evropského trhu v době, kdy je k dispozici nadbytek levné elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Největším exportérem elektřiny byla loni už tradičně Francie, jejíž čistý vývoz činil více než 87 TWh. „Francie má výhodu velkého množství téměř bezemisní výroby z jaderných elektráren, jejichž provoz Německo prozatím neuváženě ukončilo,“ uvedl ředitel strategie EGU Michal Macenauer. Naopak největším dovozcem elektřiny v Evropě je Itálie s čistým importem 49,7 TWh elektřiny. Novou roli dovozce z posledních let si loni upevnilo také Německo, jehož čistý import činil téměř 25 TWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Petarda
6. únor 2025, 15:13

Česko vyváží elektřinu do Maďarska přes Slovensko a Rakousko. Česko masivně dováží levnou elektřinu z Německa. jj, bez elektřiny z Temelína by evidentně Německo zkolabovalo :-)

Josef Sedlák
6. únor 2025, 15:36

Přeshraniční výměny, salda lze krásně kontrolovat na energy-charts, kde je za celý rok 2024 bylo 5,77TWh českých dovozů z Německa (zpravidla OZE) a naopak jen 2,97TWh českých vývozů do Německa (fosilní, jádro, PVE). Přesně opačné saldo má ale Česko s Rakouskem 5,76TWh českých vývozů a 1,33TWh rakouských vývozů. Rakousko má podobně deficitní energetiku jako Německo. Německo má část „svých“ komínů v Česku a Česko má část „svých“ vrtulí v Německu a část „své“ vody v Rakousku.

Jimi
7. únor 2025, 08:20

Podle energy-charts loni Rakousko dovezlo 22,5TWh a vyvezlo 27TWh. Není teda elektricky deficitní.

Josef Sedlák
7. únor 2025, 11:52

Rakousko je deficitní z hlediska stabilních zdrojů. Nadbytky nestabilních OZE zdrojů vyváží do IT a HU, SL, deficity má s CH, CZ a BRD. Za bolševika byli schopni zimní dovozy z ČSSR platit letním dvojnásobkem. Nyní jsou snad jen dva měsíce s jejich symbolickým + saldem k ČR. Stačí prolistovat měsíční bilance v energy-charts. Bez dovozů ze stabilních zdrojů by nevykryli svou spotřebu během nízké OZE produkce. Výroba z řízených stabilních zdrojů má vyšší (až astronomickou) cenu.

Jan Veselý
7. únor 2025, 12:46

Myslíte si, že správná reakce na vyvrácení vašeho chybného řešení, je přijít s dalším nesmyslem?

Připadají vám vodní elektrárny, elektrárny na zemní plyn a elektrárny na bioplyn dostatečně stabilní? Je to asi jen cca 80% loňské rakouské výroby.

Josef Sedlák
7. únor 2025, 13:06

Samozřejmě, že voda a plyn jsou stabilní zdroje. Tak proč výrobu z těchto zdrojů Rakousko nezvýší a nedoženou jimi při mankách svou spotřebu? Stačí si prolistovat jejich průběh výroby. Zdá se, že těch plynových zdrojů nemají až tolik, aby jim stačily na spotřebu když v zimě nefouká a nepere slunce Nebo je pro ně výhodnější krytí momentálního manka dovozem z ČR.

Vladimír Krteček
7. únor 2025, 09:53

V zime tedy, kdy je el draha a je ji nedostatek ji vyvazime (vydelavame) a na spotovem trhu vcetne ceska stoji raketu (i pro cecha). Tudiz Cesko vydelava i na vlastnich obcanech, kteri jsou na spotu. To je hodno placani se po zadech.

Emil
7. únor 2025, 10:20

ČR žádné zdroje elektřiny nevlastní, vlastní je soukromé firmy které podnikají za účelem zisku jako všichni ostatní podnikatelé. ČR naopak tyto soukromé firmy mimořádně zdanila a výnosy mimořádné daně použila na snížení cen elektřiny pro vlastní občany.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se