Domů
Elektřina
Blok elektrárny Chvaletice poškozený požárem začne pracovat v druhé polovině února
Zdroj: sev-en.cz, autor Jan Posejpal

Blok elektrárny Chvaletice poškozený požárem začne pracovat v druhé polovině února

Výrobní blok elektrárny Chvaletice, který 5. prosince poškodil požár, by měl začít pracovat v druhé polovině února. Do té doby budou v provozu jen zbývající tři bloky. Škoda způsobená požárem by neměla dosáhnout 100 milionů korun, řekl dnes ČTK generální ředitel elektrárny Luboš Pavlas.

„Budou se muset vyměnit některé části, rotory turbíny, a znovu vše nastavit. Máme za sebou demontáž a diagnostiku, teď to záleží na výrobě náhradních dílů v plzeňské Škodovce a na jejich montáži,“ uvedl Pavlas.

V elektrárně začalo hořet v kabelovém kanálu a v důsledku ztráty napětí byl blok nestandardně odstaven. Příčina požáru zatím není jasná.

Technici nejdříve museli týden čekat, až turbína zchladne, teprve poté ji mohli otevřít a zjistit rozsah poškození.

V roce 2016 rozsáhlý požár v elektrárně poškodil dopravník uhlí a věž. Vypukl 30. srpna ve věži, kam vedl 200 metrů dlouhý dopravníkový pás s uhlím, konstrukce věže následně spadla. Nehoda se stala mimo výrobní bloky elektrárny.

Ilustrační foto

Likvidace trosek a příprava náhradní provizorní dopravy paliva trvala zhruba šest týdnů. Po tuto dobu byla elektrárna zcela mimo provoz, neboť zároveň byly kvůli dlouhodobé modernizaci odstavené bloky 3 a 4.

Následky předloňského požáru již elektrárna odstranila. Policie kvůli němu minulý rok obvinila dva zaměstnance externí firmy, která v areálu pracovala, z obecného ohrožení z nedbalosti. Škoda, kterou oheň způsobil, byla vyčíslena na 139 milionů korun.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Instalovaný výkon činí 820 MW, minoritně vyrábí také teplo pro Trnávku a Chvaletice. V roce 2013 elektrárnu koupila od společnosti ČEZ za 4,12 miliardy korun těžařská společnost Severní energetická. Vlastní ji podnikatelé Pavel Tykač a Jan Dienstl.

Pavel Dosoudil kš

Komentáře(1)
Petr
4. leden 2018, 21:37

Aneb jak se v Česku šetření na lidech stále více přestává vyplácet.

A v roce 2018 už by na něm snad konečně mohlo začít větší množství firem pro lepší budoucnost Česka ozdravně začít krachovat.

Pokud se neudělá nic jiného než prosté uvolnění Ukrajinců, tak to asi půjde spíš tou cestou dalších požárů a fyzické destrukce kde čeho, včetně nejnovějších strojů za milióny.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.