Britský provozovatel přenosové soustavy National Grid se rozhodl pozastavit projekt výstavby přenosového vedení, které má připojit plánovou jadernou elektrárnu Mooorside k tamní síti. K pozastavení projektu za bezmála 3 miliardy liber provozovatel soustavy přistoupil poté, co se developer elektrárny rozhodl projekt pozastavit, aby mohl provést jeho strategické zhodnocení.

Developer NuGen se nyní rozhodl, že provede strategické zhodnocení celého projektu, které má přinést robustnější a stabilnější platformu pro jeho realizaci. Ve výsledku tak ale pozastaví přípravné práce na žádosti o povolení k realizaci projektu.

„Je důležité, abychom se ujistili, že povolení probíhají paralelně, aby Inspektorát pro plánování mohl prozkoumat žádost o povolení pro naše vedení s vědomím, že je velmi potřebné. Navzdory této pauze jsme si jisti, že vedení bude připraveno v době, kdy ho společnost NuGen potřebuje a nadále s ní budeme úzce spolupracovat,“ uvedla společnost National Grid.

Projekt britské jaderné elektrárny Moorside je v nejistotě již od února, kdy společnost Toshiba oznámila vzhledem k problémům společnosti Westinghouse možné přehodnocení svých aktivit v jaderném sektoru. Na projektu elektrárny se totiž má podílet konsorcium NuGen složené ze společností Engie a Toshiba, která měla v konsorciu majoritní 60% podíl. Společnost Engie nicméně na začátku dubna oznámila záměr prodat svůj 40% podíl Toshibě, která tak NuGen zcela ovládne.

Do projektu výstavby elektrárny Moorside by mohla vstoupit i korejská KEPCO, která by však nejspíš preferovala vlastní design reaktoru, což by pro projekt znamenalo další roky zpoždění vzhledem nutnosti schválení použití jejího reaktoru britským regulačním úřadem.

Elektrárna Moorside by měla mít podle původních plánů tři reaktory Westinghousu typu AP1000. Zprovozněna měla být v roce 2024, aktuální plán však počítá až s rokem 2026.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *