
České domácnosti se začaly podílet na stabilitě tuzemské elektrizační sítě
České domácnosti začaly vydělávat na poskytování služeb výkonové stability v tuzemské elektrizační síti. Společnost Delta Green spustila platformu, do níž se mohou zapojovat domácnosti s fotovoltaikou a baterií. Podle potřeb sítě odebírají či dodávají elektřinu v krátkých časových intervalech. Mohou tím podle společnosti ušetřit tisíce korun za energie ročně. Služby výkonové rovnováhy může následně využívat provozovatel přenosové soustavy ČEPS. Firmy o tom dnes informovaly ČTK.
Dosud se do vyrovnávání sítě v Česku zapojovaly průmyslové zdroje. Nyní se začaly přidávat i domácnosti. Česká energetická firma Delta Green s ČEPS a společností Nano Energies v uplynulých týdnech certifikovala agregační blok o velikosti jednoho megawattu, který je složený pouze z domácností. Ty budou prostřednictvím agregátora v případě potřeby dodávat nebo naopak odebírat elektřinu podle definovaných parametrů. V průměru by se to mělo konat několikrát denně po dobu několika minut. Běžný provoz domácností to podle firem neomezí.
„Flexibilní spotřeba elektřiny je pro 99 procent lidí nový pojem a přístup. Počáteční nejistota rychle mizí, jakmile lidé poznají, že je služba nijak nelimituje v běžném fungování, a naopak s sebou přináší finanční benefity. Vytvořit platformu, ve které lze transparentně a v aktuálním čase vidět, co se lidem s jejich elektřinou děje a proč, byla také jedna z největších výzev, které jsme museli překonat,“ vysvětlil spolumajitel Delta Green Jan Hicl.
Zapojené domácnosti podle něj mohou dosáhnout na výrazné úspory za energie. „Čtyřčlenná rodina v domku zaplatí ročně za energie okolo 35.000 korun. U nás jim teď mohou náklady klesnout až o třetinu. Měsíčně ušetří na elektřině až tisíc korun,“ podotkl Hicl.

„Agregátoři se stávají stále významnější skupinou poskytovatelů služeb výkonové rovnováhy, které jsou nezbytné pro spolehlivý a bezpečný provoz elektrizační soustavy,“ řekl ředitel sekce Energetický trh ČEPS Martin Kašák.
„Zapojení domácností možnosti agregace flexibility dále rozšiřuje, a může tak zvýšit konkurenci na trhu SVR (služeb výkonové rovnováhy), což se projeví tlakem na jejich cenu,“ dodal.
Služby výkonové rovnováhy jsou důležité pro udržení stability elektrizační sítě. Poskytují je mimo jiné takzvaní agregátoři flexibility. To jsou subjekty, které využívají flexibilitu od většího počtu výrobců nebo spotřebitelů a přeměňují ji do standardních produktů, které nabízejí na různých trzích s elektřinou či službami výkonové rovnováhy.
Mohlo by vás zajímat:
Super zpráva, tohle je správná cesta,
Rychlé a snadné řešení s dostupnou technologií.
Doufám, že se to postupně rozšíří a přestanou být majitelé domácích FVE pranýřováni.
Jakmile se zvýší kapacita sítí, občani už se sami postarají, aby tu kapacitu dokázali vyplnit a být nápomocní i v době nepřízně. To by ovšem šlo na úkor odbytu z nového jádra, který by se dostal bez dotované ceny do neekonomického provozu. V Německu na to jdou šikovně, když nechtějí omezovat emise, ale místo toho pomůžou za státní pomoci posílit energetickou síť, aby se výrobní energetické subjekty nemusely omezovat ve výdeji. I zde platí pravidlo, že není umění vyrobit, ale prodat.
dalsia perla Miloslav Černý 28. březen 2025, 13:21
Jakmile se zvýší kapacita sítí, občani už se sami postarají, aby tu kapacitu dokázali vyplnit a být nápomocní i v době nepřízně.
ano o rozsirenie sa postaraju znama parta a .. obcania to zaplatia cez zvysene sietove poplatky - az dojdeme do stavu, ked cela silovky bude marginalna .. a ano obcania dobrovolne si nechaju humplovat drahe zariadenia za maly baksis .. (alebo si ich nakupia za velke dotacie, ktore sa znova prenesu do ceny vsetkeho a vsetkym)
To by ovšem šlo na úkor odbytu z nového jádra, který by se dostal bez dotované ceny do neekonomického provozu.
evidentne "rozumiete" problematike - tu hovorime o drahychsluzbach siete (ked moze jadro tiez zarabat) a za druhe jadro bude mat vacsinu svojej stabilnej a presne predikovatelnej vyroby predanu uz dlho vopred a za kazde pripadne obmedzenie bude len kasirovat doplatky
V Německu na to jdou šikovně, když nechtějí omezovat emise, ale místo toho pomůžou za státní pomoci posílit energetickou síť, aby se výrobní energetické subjekty nemusely omezovat ve výdeji. I zde platí pravidlo, že není umění vyrobit, ale prodat.
a k tomuto tvrdeniu ste ako prisli? .. ved pod inym clankom sme jasne ukazali, ze ze sa tie emisie snazia umelo obmedzovat az tak ze ich "exportuju" susedom ..
neviem preco sa mi to stratilo z textu, malo tam byt
ano o rozsirenie sa postaraju znama parta se a seto..
zaujimavy pristup ako sa prizivit na dotaciach pre obyvatelstvo - ak mate lacnu baterku (citaj kupenu s vysokou dotaciou - co by komercna firma neziskala) mozno vas to nebude az tak boliet (nizsia zivotnost baterky) a mozno v konecnom dosledku aj nejaku zlavu/usetrenie ziskate (na ukor vlastnej flexibility - kedze nie vy si urcujete kedy nabijate/vybijate baterku) - otazne je aky to bude mat na konci dlhsieho obdobia skutocny prinos (pre vlastnika baterky, nie pre firmu DeltaGreen, ktora na tom urcite zarobi)...
Baterka vám doma umře časem, ne cyklováním. Pokud tedy nemáte směšně malou baterku. Samozřejmě na tom vydelate vy, protože dodáte do sítě v době drahé energie s nakoupíte ze site, když je levná energie. Oni si berou provizi, pokud nebudete vydělávat vy, nebudou vydělávat ani oni. Je v jejich největším zájmu tedy pro vás maximalizovat zisky.
Jan Vodička 27. březen 2025, 10:13
Baterka vám doma umře časem, ne cyklováním. Pokud tedy nemáte směšně malou baterku.
prepacte, ale to co pisete je blbost .. a mimochodom priemerna kapacita domacich bateriek je ledva 10kWh - vyssie hodnoty su zriedkavejsie
Samozřejmě na tom vydelate vy, protože dodáte do sítě v době drahé energie s nakoupíte ze site, když je levná energie.
teoreticky ano, ale ked na tom zarobim par stoviek ale opotrebujem si zariadenie za stotisic .. tak neviem ci som vlastne zarobil
Oni si berou provizi, pokud nebudete vydělávat vy, nebudou vydělávat ani oni. Je v jejich největším zájmu tedy pro vás maximalizovat zisky.
no vasa je otazna .. 0~?Kč/kWh, zatial co oni maju stabilnu proviziu 0.60 Kč/kWh .. ALE to len oproti cene v case nakupu/predaja .. ALE cena za sluzbu siete uz ostava im
@richie 27. březen 2025, 13:00
Běžná AKU k FVE má cca 6000 cyklů.
To je 16let při každodenním celém cyklu.
Běžně se uvádí cca 200-250 cyklů ročně, tedy cca 24roků.
To fakt "odejde stářím" nebo selháním než na počet cyklů, jako takový.
@Antonín Mikeš 31. březen 2025, 15:57
Teď jste mě opravdu pobavil, další "ochránce slabších" ve fóru:-)
---
ČEPS potřebuje zajistit službu v odpovídající kvalitě, množství a ceně.
Pokud vím, tak není podstatné, kdo mu ji nabídne.
Uhelky dostávaly významné dotace na modernizace, na to se občas zapomíná:-)
---
A proč by se to s nimi nemělo dělat, racionální důvod k tomuto omezení máte?
"Pokud vím, tak není podstatné, kdo mu ji nabídne."
Souhlas, ale je rozdíl za kolik.
Problém je, že s nástupem velkého množství FVE (případně i VtE) je té regulace potřeba stále více, zatímco parních (uhelných) elektráren, které to dělaly zadarmo ubývá a ještě více ubývat bude.
A regulace pomocí FVE + akumulátorů je a bude podstatně dražší, což všichni zaplatíme.
@Bob 1. duben 2025, 11:12
Velký omyl, uhelky SVR zadarmo rozhodně nedělaly.
Byl to pro ně miliardový byznys, o který částečně přišly.
ad Jarda 31. březen 2025, 14:21
@richie 31. březen 2025, 13:51
Všiml jste si, že ta služba je dobrovolná a že majitele domácích FVE do toho nikdo nenutí?
Nechte to rozhodnutí na nich a nekoukejte na každého svýma očima.
samozrejme ze som si to vsimol, ze je to dobrovolne .. a je to na samotnych majiteloch, ale vela z nich tomu velmi nerozumie nie to aby si to este nejak pravidelne sledovali (dlhsie ako prve dva tyzdne) .. a k tej dobrovolnosti - ani "smejdi" vam nedrzia pistol pri hlave, ked vas presviedcaju k podpisu ;) ..
ako som uz pisal toto je (podla mna) celkom zaujimavy biznis plan hlavne pre agregatora - takmer ziadne investicie, minimalna rezia na servis/udrzbu ci obnovu, ziadne problemy s pripojenim zdroja (vsetko uz existuje) .. prinos pre majitelov bateriek je viac ako otazny a bude sa asi lisit pripad od pripadu (druh/typ bateriek, kapacita, objem vlastnej spotreby a jej pomer ku kapacite, a samozrejme hlavne obstaravacia cena)
ad Jarda 1. duben 2025, 11:29
@Bob 1. duben 2025, 11:12
Velký omyl, uhelky SVR zadarmo rozhodně nedělaly.
Byl to pro ně miliardový byznys, o který částečně přišly.
tak stale tu dokazujete nedostatok znalosti problematiky, chapania pisaneho textu a kontextu ..
to na co Bob narazal vo svojom prispevku bola historicky automaticka "sluzba" (v podstate na urovni FCR) dana "by design" samotnym zdrojom - velke zotrvacne hmoty (ci uz vodnych, alebo velkych parnych generatorov) - ktoru nebolo nutne dodatocne kupovat na trhu (a ani na nej uhelky nemali miliardovy biznis) .. toto sa aktualnym bezhlavym zapajanim "prioritnych" a "neregulovanych" nahodnych zdrojov narusuje .. a je potrebne objednavat/zabezpecovat sluzby siete v diametralne odlisnom objeme -> cielene sa pracuje na zvysovani nestabilit a vnasania rizik do prenosovych a distribucnych sieti (nie z vole spravcu siete/distribucie - ale pod natlakom hlavne zelenych aktivistov a nasledne politickym tlakom..)
@richie 1. duben 2025, 12:01
Ale to je stejné, jako když si člověk kupuje auto, barák nebo sekačku. Pokud tomu někdo nerozumí, tak si má nechat poradit nebo se tomu vyhnout.
Je jasné, že to firma dělá pro zisk, to ale neznamená, že pro majitele FVE to také nemůže být zajímavé.
Osobně si nemyslím, že to je tak snadné, jak si představujete.
Ale třeba se pletu a za chvilku budou stovky agregátorů na trhu a budeme si moci vybírat:-)
@richie 1. duben 2025, 12:43
"Velký omyl, uhelky SVR zadarmo rozhodně nedělaly.
Byl to pro ně miliardový byznys, o který částečně přišly."
---
Co na tomto příspěvku není pravda?
tak teraz neviem ci je to cieleny trolling alebo nechapete temu/clanok ku ktoremu diskutujeme .. ide o "..Služby výkonové rovnováhy.." .. teda sluzby siete, co ma daleko k beznemu pouzivaniu domacej FVE/baterky .. ano, pri beznom pouzivani sa moze "dozit" ta baterka mozno aj 20rokov .. ale zaradenie do sietovych sluzieb, co moze byt celkom iny rezim, moze zivotnost zasadne ovplyvnit
inak je to celkom "fikany" biznis model .. "zabezpecit" si kapacitu bateriek (bez potreby riesit problemy investicie/pripojenia/servisu/zivotnosti .. ) a za lacno poskytovat sluzby siete v podstate bez rizika ..
adJarda 27. březen 2025, 13:54
stale mi nezobrazilo prispevok - tak aspon strucne
je rozdiel domace pouzitie a pouzitie pre sietove sluzby
ad Jarda 1. duben 2025, 13:13
@richie 1. duben 2025, 12:43
"Velký omyl, uhelky SVR zadarmo rozhodně nedělaly.
Byl to pro ně miliardový byznys, o který částečně přišly."
---
Co na tomto příspěvku není pravda?
takekto samostatne/izolovane vyjadrenie, vytrhnute z kontextu, nemozem oznacit za nepravdive (nejdem riesit detaily okolo miliard) .. ale v kontexte sledu prispevkov a na co ste reagoval uz je to minimalne sporne .. dovody som uviedol v mojej predchadzajucej odpovedi
teda iba ze by ste skutocne trpeli nedostatkom superschopnosti chapania citaneho textu a kontextu (ano, zda sa ze dnes je to uz dost zriedkava schopnost)..
@richie 3. duben 2025, 12:14
Je úplně jedno jestli v kontextu nebo bez něho.
Uhelky regulaci zadarmo nedělají.
Nedělaly to zadarmo ani před OZE.
To Jarda 3. duben 2025, 12:49
Pokud jde o tu "první minutu" a regulaci frekvence setrvačností hmoty, tak to opravdu uhelky (a jiné točivé stroje) dělají zadarmo.
Druhá věc jsou další fáze regulace, jako třeba rychlé snížení výkonu na pokyn, nebo zase rychlé zvýšení výkonu (kvůli kterému "nejedou" na 100%), za to už uhelky zaplaceno dostanou.
No a potom je tu ještě ta druhá stránka: OZE dělají těch výkyvů výkonu (včetně těch krátkodobých v řádu sekund a jednotek minut) daleko více, než parní elektrárny.
@richie 27. březen 2025, 19:08
Možná na rozdíl od vás čtu informace z článku:
"Ty budou prostřednictvím agregátora v případě potřeby dodávat nebo naopak odebírat elektřinu podle definovaných parametrů. V průměru by se to mělo konat několikrát denně po dobu několika minut. Běžný provoz domácností to podle firem neomezí."
ad Jarda 31. březen 2025, 07:04
"Možná na rozdíl od vás čtu informace z článku:"
ale samozrejme ze citam, dokonca som si nasiel na ich webe aj vzor zmluvy .. problem je ze je to popisane dost vagne:
"Ty budou prostřednictvím agregátora v případě potřeby dodávat nebo naopak odebírat elektřinu podle definovaných parametrů. V průměru by se to mělo konat několikrát denně po dobu několika minut. Běžný provoz domácností to podle firem neomezí."
ani v zmluve nie su ziadne striktne obmedzenia .. no ako sa hovori slibem nezarmoutis ..
To Jarda 31. březen 2025, 07:04
Jestli je pravda co píšou, tak je význam velmi okrajový.
Píšou totiž o max. několika minutách.
Sice i taková regulace je potřeba, ale je to o tom, že za hodně peněz se bude po odstavení velké části tepelných elektráren dělat to, co doposud dělají zadarmo: první cca minutu "drží" výkon a frekvenci roztočená hmota a nějakou dobu poté ještě zásoba tlakové páry v kotli.
Vůbec neplánují řešit akumulaci alespoň v průběhu dne a nějaké vyrovnávání výkonu OZE (nad rámec těch max. několika minut)
@Bob 31. březen 2025, 10:53
Řekl bych, že agregátor a ČEPS ví mnohem lépe než my, co si mají nasmlouvat.
@richie 31. březen 2025, 09:43
Sice jim nemusíte věřit, ale každý si to pak může zkontrolovat a případně smlouvu vypovědět.
Já bez dalších informací budu vycházet z toho, co píší.
Jistěže ČEPS ví co si má nasmlouvat. ČEPS ví, že brzo skončí uhelné elektrárny a jejich služby a poroste % malých nestabilních OZE (především FVE) zdrojů. Tak bere, kde se dá. Ale takhle, jak to plánují se agregací pokryje jen malý výsek problémů, které to stoupající % hlavně FVE přináší.
@Bob 31. březen 2025, 11:43
Pokud vím, tak ČEPS na tyto služby vypisuje aukce, tedy bere nejlepší nabídky z nabízených.
Pokud by někdo jiný nabízel stejné služby ta lepší cenu, tak má agregátor smůlu.
tak hlavne tento pripad je o malom agregacnom bloku - 1MW - od neho sa neda ocakavat masivna akumulacia - ale ak je takych zdrojov viac, da sa s tym pracovat v ramci kratkdobych zasahov
ale ako biznis model je to zaujimave - teda hlavne z pohladu agregatora a CEPS - z pohladu majitelov bateriek uz podla mna ani nie ..
@richie 31. březen 2025, 13:51
Všiml jste si, že ta služba je dobrovolná a že majitele domácích FVE do toho nikdo nenutí?
Nechte to rozhodnutí na nich a nekoukejte na každého svýma očima.
Jarda
31. březen 2025, 14:21
A co takhle nechat ostatní diskutující vyjádřit názor?
Jakýma jinýma očima mám koukat, jiné než ty svoje nemám (nechte na diskutujících jakýma očima na co chtějí koukat). :-)
"Pokud vím, tak ČEPS na tyto služby vypisuje aukce, tedy bere nejlepší nabídky z nabízených. Pokud by někdo jiný nabízel stejné služby ta lepší cenu, tak má agregátor smůlu."
Problém bude možná v tom, že uhelkám se nevyplatí nabízet jen tyto služby bez trvalé výroby EE (spíš toho nejsou technicky schopny) a ta se jim zase nevyplatí kvůli povolence.
Druhá věc je, jestli se má toto dělat s dotovanými bateriemi, možná kdyby uhelka dostala dotaci na baterii a pak ji mohla i takto provozovat.. no nic to bychom museli zahodit ty dvojí metry i u dalších technologií.. (malé výtopny/domácí kotle na plyn vs teplárna s povolenkou..)
ad Jarda 3. duben 2025, 12:49
@richie 3. duben 2025, 12:14
Je úplně jedno jestli v kontextu nebo bez něho.
Uhelky regulaci zadarmo nedělají.
Nedělaly to zadarmo ani před OZE.
a tu je ten zakladny problem, nerozumiete problematike a napriek tomu, ze sa vam snazime vysvetlit, kde je ten rozdiel budete o tom presviedcat inych ..
vyzera to na klasicky Dunning–Kruger effect
Mrhání je nevyužívat baterii naplno. Tj. každý den aspoň jeden plný cyklus. Já mám doma baterii o kapacitě 17,4 kWh a ročně udělám 200 plných cyklů, tj 3,5 MWh projde přes baterii. Při 6.000 cyklech mám mít teoretickou životnost 30 let. Je jasné, že ta baterka umře 2x stářím než bude využit potenciál 6.000 cyklů.
@richie 27. březen 2025, 10:08
Již si nepamatuji, vy máte svou FVE také s dotacemi?
nie, ja to mam bez dotacii
Z přesvědčení nebo jste na ni nedosáhl?
u nas v tom case neboli dostupne
Tohle začínají být další náklady sítě. HDO je zadarmo...
HDO s pevně nastavenými časy napořád je dnes naprostý přežitek. Největší sranda je HDO u majitelů fotovoltaik a tarifu přímotop a TČ, kdy 4 hodiny vysokého tarifu je přes den. To je čas kdy beru energii z panelů.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se