Domácnostem bude odpuštěn poplatek za OZE, maximálně 1500 korun za rok
Domácnosti nebudou od příštího roku platit poplatek za obnovitelné zdroje do výše průměrné spotřeby tří megawatthodin, jde o částku maximálně 1500 korun za rok. Vláda to na dnešním zasedání schválila, oznámil na tiskové konferenci vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Stát na specifickou podporu vyčlení maximálně osm miliard korun. Vláda tímto krokem reaguje na rostoucí ceny elektřiny.
Týkat se to bude zhruba 5,3 milionu odběrných míst, z toho zhruba 4,3 milionu domácností. Zbytek jsou například chaty a chalupy.
„Protože každá megawatthodina se rovná 495 korunám, tak tato částka bude odpuštěna. Protože se jedná maximálně o tři megawatthodiny, tak maximálně 1500 korun za rok. Pokud někdo bude mít nižší spotřebu, například dvě megawatthodiny, tak to bude 1000 korun podpory,“ uvedl Havlíček.
„Toto bude realizováno od příštího roku, bude to už zúčtováváno v rámci průběžných záloh,“ dodal.
Podle vicepremiéra jde pro domácnosti o nejjednodušší nástroj. „Nebude nikoho trápit, nikdo nebude o nic žádat, pouze zaplatí o částku méně,“ dodal.
Po dnešním jednání tripartity Havlíček uvedl, že až osm miliard korun na poplatcích za obnovitelné zdroje by mohl stát odpustit také firmám. To ale zatím vláda neschválila.
U ceny elektřiny pro domácnosti tvoří přibližně polovinu výsledné ceny regulovaná část stanovována Energetickým regulačním úřadem, u plynu je to necelá třetina. V regulované části ceny jsou zahrnuty především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také právě příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Zbylou část ceny určují sami dodavatelé. Energetický regulační úřad svoji část ceny na další rok pravidelně oznamuje na konci listopadu.
Na takzvané podporované zdroje energie jde celkový roční příspěvek kolem 45 miliard korun, z toho 27 miliard platí stát a zbylých zhruba 20 miliard hradí ve svých platbách domácnosti a firmy. Od roku 2006 bylo na podporu podporovaných zdrojů energie v Česku vyplaceno přes 430 miliard korun.
Mohlo by vás zajímat:
Co tak jej zrušit úplně. Stejně jako dotace do OZE, aby se trh narovnal? Divím se že ještě lidé nejsou v ulicích. Zřejmě jim likvidační ceny nejen energií nevadí. Asi je netrápí, že ve jménu "dobra" a "zeleného pokroku" bude ještě hůře.
Naopak, stát by měl daň zvýšit a naftu, benzin, plyn a elektřinu zvýšením spotřební daně zdražit, aby se konečně s nimi začalo šetřit a také se vyřešil problém s ucpanými silnicemi.
Hodně je slyšet o rozvoji, zvyšování kapacity výroby. Ale nějaké “smart” úspory, to moc neslyším. Takže otázka: pro koho je vyrobit více vždy lepší než uspořit více…?
lidem ještě nic nedoteklo, před volbami to zaznělo jen lehce, vyhrála koalice a je kolem toho humbuk, následná akce s Hradem snad ani nemusí mít komentář, procitnutí přijde až s ročním vyúčtováním a s doplatkem. Rána bolí, ne když jí někdo slibuje, ale až když padne. Jen hrstka osvícených se na tu ránu připraví, ostatní jí nechají padnout a pak to řeší. Otázka je, kdo má jaké možnosti řešení, v paneláku na centrální dodávky všeho asi blbě...
Trochu si zafantazíruji. Mám 3 rodinné domky vedle sebe, vlastním ten prostřední. Všichni máme spotřebu 8 MWh ročně.
Vybuduju FVE elektrárnu těsně pod limit 10 kWp bez licence, tudíž vyrobím třeba 9 Mwh (ztráty v baterii, meniči,...).
Já můžu samozřejmě poslat do sítě přebytky.
A nebo "dodávka přímým vodičem" sousedům, kdy když se podělíme o spotřebu na třetiny, všichni že sítě vezmeme 5 MWh, tedy s poplatkem za OZE "jen" 2 MWh místo 5 MWh.
Pokud bych to chtěl dělat s fakturačním měřením, tak se nedoplatím. Pokud tam dám elektroměr na din lištu za 800,- (protože úsporu na beton uvidím na fakturačním elměru) , přepínání sítí na krajích provázanými relé s řízením od menšího PLC z objektu s FVE, může to vyjít relativně na pár korun, speciálně, když je jeden elektrikář.
Při úspoře méně než 6 * 500,- (prostřední si trochu připlatí) to samozřejmě nedává smysl. Kdo ale může předpokládat, že za 2 roky tento poplatek nezvednou a "sociální 3 MWh" neponechají...
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se