Domů
Elektřina
E.ON bude poskytovat podpůrné služby německé síti nově i s větrnou elektrárnou

E.ON bude poskytovat podpůrné služby německé síti nově i s větrnou elektrárnou

E.ON nabídne jako jedna z prvních společností v Německu provozovateli přenosové soustavy podpůrné služby za pomoci regulace výkonu své 26MW větrné elektrárny. Trh s regulační energií se větrným elektrárnám v Německu otevřel teprve nedávno.

E.ON zařazením své větrné elektrárny v německé spolkové republice Meklenbursko-Přední Pomořansko na severu Německa mezi zdroje poskytující podpůrné služby činí první kroky pro navýšení podílu obnovitelných zdrojů v této oblasti. Zpočátku elektrárna síti nabídne terciární regulaci výkonu, s možností omezení výkonu o 26 MW.

Společnost získala od místního provozovatele přenosové soustavy, společnosti 50Hertz, pro svou větrnou elektrárnu předběžnou kvalifikaci. Ta je nezbytnou podmínkou pro účast na trhu s regulační energií, přičemž dříve byla udílena pouze výrobcům, kteří dodávají elektřinu souvisle a spolehlivě. V případě obnovitelných zdrojů se tak jednalo o elektrárny vodní či zdroje spalující biomasu.

Přibližně před rokem se však možnost účastnit se trhu s regulační energií v Německu otevřela i provozovatelům větrných elektráren. Provozovatelé přenosových soustav tehdy poprvé stanovili standardizovaná pravidla, která umožňují obchodování s výkonem větrných elektráren.

Bezchybný chod zajistí virtuální elektrárna

Pro získání povolení pro svou větrnou elektrárnu, musel E.ON její výrobu prvně začlenit do své virtuální elektrárny, ve které sdružuje různé obnovitelné a průmyslové zdroje o celkovém výkonu 3800 MW. Díky takto vysoké hodnotě je zaručen dostatek regulačního výkonu v každém okamžiku.

„Řízení elektrárny a její uplatnění na trhu bude probíhat skrz virtuální elektrárnu E.ON, čímž bude zajištěn bezchybný a bezpečný provoz,“ uvedla společnost.

Nová možnost regulace je nyní testována v rámci dvouleté pilotní fáze.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Státu by se teď hodilo mít ČEZ pod pevnou kontrolou, říká ředitel ANDE Jiří Gavor
24. červen 2022, 05:30
HN: RWE pozastavila prodej zásobníků plynu v ČR, zájem měl jen EPH
24. červen 2022, 05:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se