Domů
Elektřina
E.ON v Mydlovarech dokončuje bateriové úložiště za 24 milionů Kč

E.ON v Mydlovarech dokončuje bateriové úložiště za 24 milionů Kč

Elektřina
13 komentářů
27. listopad 2017, 09:38
ČTK

Energetická společnost E.ON ČR dokončuje v Mydlovarech na Českobudějovicku bateriový systém pro ukládání energie. Fungovat by měl v lednu. Jde o investici za 24 milionů Kč, společnost využila dotaci. Kapacita úložiště je jedna megawatthodina (MWh), bude-li provoz úspěšný, může se rozšířit až na deset MWh. ČTK to řekl mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha. Je to podle něj první instalace s touto kapacitou v ČR. Baterie bude v areálu teplárny.

V těchto týdnech energetici dokončují zapojení. Dodavatelem je společnost Siemens, vyvinula technologii.

„Jde o kontejnerové řešení Siestorage, které snižuje náklady na stavební část a rozsah montážních prací na místě je rovněž minimální. Siestorage dovede obnovit dodávky elektrické energie nezávisle na ostatních zdrojích (…), může významně přispět ke zvýšení nezávislosti dodávek v lokálních či autonomních sítích a k vyšší spolehlivosti elektrické sítě ve městech,“ uvedl mluvčí.

Ilustrační foto

Pro E.ON ČR jde o pilotní projekt, úložiště má hlavně vyrovnávat odchylky obchodníka s energií.

„Neznamená to ale, že by ho bylo možné využít pro krytí celé odchylky v obchodování E.ON s elektřinou, na krytí celé odchylky by muselo být mnohonásobně větší. Toto úložiště však společnosti dovolí reagovat na přebytek či nedostatek energie v reálném čase, tedy mnohem efektivněji,“ řekl Vácha.

Tato aktivita navazuje na uskutečněné projekty mateřské společnosti E.ON v Německu. Jedním z nejstarších je velkokapacitní akumulace, kterou zajišťují dvě bateriové jednotky na severoněmeckém ostrově Pellworm, jež koncern provozuje od roku 2014.

Stabilizují distribuční síť na ostrově a umožňují lépe využívat energii z místních obnovitelných zdrojů. Nyní skupina E.ON instaluje baterii o kapacitě 10 MWh v anglickém Sheffieldu.

Bateriový systém pro ukládání energie chystá i ČEZ, příští rok ho začne stavět v Tušimicích na Chomutovsku, spustit ho chce na přelomu let 2018 a 2019.

„Měl by mít kapacitu více než jedna megawatthodina,“ řekl ČTK za skupinu ČEZ Martin Schreier.

Podobné zařízení dokončuje firma Solar Global v Prakšicích na Uherskohradišťsku.

Česká energetická skupina E.ON zásobuje prostřednictvím své více než 65.000 kilometrů dlouhé distribuční sítě elektřinou 1,5 milionu zákazníků, především z jižních Čech a jižní Moravy.

Její tržní podíl v tomto sektoru činí asi 20 procent. V oblasti plynu disponuje více než 4000 kilometrů dlouhou sítí a její podíl na trhu s plynem v ČR dosahuje 10,5 procenta.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Proč je elektřina tak drahá? Uhelné, vodní, větrné i jaderné elektrárny vyrábějí příliš málo
19. srpen 2022, 04:30
ČEPS si půjčí 15 miliard od ministerstva financí. Na zvýšené náklady za podpůrné služby
18. srpen 2022, 14:45
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Vláďa
27. listopad 2017, 11:10

Úložiště je vždy o rovnováze výroby a spotřeby. Jak definuje že je čas k ukládání a čas k odběru? Zatím je to bez jakéhokoliv významu. Malé zařízení o výkonu 10 MW má větší regulační schopnost než uvedené úložiště.

Jan Veselý
27. listopad 2017, 12:37

Takový energetik a neví jak se pozná přebytek či nedostatek elektřiny v síti? Výhodou baterií je rychlost a přesnost reakce, rychlost výstavby a to, že si fakticky můžete postavit jak velkou chcete kdekoliv potřebujete. Cokoliv ve škále od jednotek Wh (u vás v kapse) po aktuálně stovky MWh a asi se půjde ještě výše, technicky tomu nic nebrání.

Vláďa
27. listopad 2017, 13:27

Opět jsme u charakteristiky regulace. Opět žádná informace.

Petr Hariprasad Hajič
27. listopad 2017, 23:16

To také záleží na tom, jak to úložiště chcete používat. Jako regulační prvek nebo jako zdroj generující zisk. Za určitých okolností by to šlo používat i obojím způsobem. Ukládání elektrické energie je něco velmi cenného a před několika lety pro to ještě nebyly podmínky.

Petr Hariprasad Hajič
27. listopad 2017, 23:25

Myslím, že si chce EON ověřit, jestli se to vyplatí, případně jaká je návratnost. Uvidíme, jak se bude vyvíjet cena. Nejdřív lithium, teď kobalt...Cena baterií šla zatím dolů, ale tlak na suroviny je velký.

Jan Veselý
28. listopad 2017, 06:33

Toho bych se nebál, u lithia i kobaltu se nejedná o víc než o standardní komoditní bublinu. Ty ceny zase splasknou a budou nakonec nižší než byly před ní.

Petr
28. listopad 2017, 10:30

Ceny nižší než před čtyřmi roky v dolarech dalších minimálně 30 let už nikdy nebudou.

A rozjetí celého systému těžby a vyhledávání nalezišť nových masově potřebných surovin je pěkně pomalá věc která nabíhá klidně celé desetiletí.

Takže třeba VW po zveřejnění obřích částek na nová elektroauta a naplánování masové výroby od roku 2020, teprve tento měsíc z hrůzou zjistil po krachu vyjednávání o dlouholetých nabíkách na lithium se svým arogantním chování běžným z vyjednávání se subdodavateli, že bude muset ještě velmi velmi těžce investovat do minimálně 2 letých zásob lithia a kobaltu, nebo raději rovnou nakoupit superdrahé podíly v dolech a těžebních splečnostech.

Jan Veselý
28. listopad 2017, 11:15

Buď splaskne kobalt sám od sebe nebo přejdou výrobci na jiných chemismus bez kobaltu nebo s minimem kobaltu, konkurence je k tomu donutí, pak kobalt splaskne kvůli nezájmu.

To samé platí i pro lithium.

Petr
28. listopad 2017, 12:48

Takhle to nefunguje, to by jsi mohl přecházet furt dokola.

Prostě strategičtí výrobci pokud budou chtít mít většinu zisku, budou muset ovládat celý vertikální řetězec a daleko více investovat i do dlouhodobého zajištění vzácnějších surovin bez kterých přenechávají hlavní zisky spekulantům.

Jan Veselý
28. listopad 2017, 13:22

To, co říkám je empirický fakt. Už se to stalo mockrát. Před pár lety třeba kovům vzácných zemin a ropě už vícekrát, ale tam to je složitější, protože jeho cenu určuje OPEC, ne trh.

Petr Hariprasad Hajič
27. listopad 2017, 23:29

Ještě jednu poznámku. Na obrázku jsou kontejnery na výrobu buď vodíku nebo možná i metanu - Power to Gas. Tak co to tam vlastně postavili???

Jan Veselý
28. listopad 2017, 11:07

To je jen přebraný obrázek odjinud, tohle v Mydlovarech nestojí.

Eduard Majling
28. listopad 2017, 12:52

Dobrý den,

vhledem k absenci mediálních materiálů musíme v některých případech volit pouze ilustrační fotografie. Ne vždy tak úvodní fotografie 100% koresponduje s obsahem článku, přesto se však snažíme obrázky volit tématicky. Konkrétně v tomto případě šlo o ilustraci kontejnerového provedení.

Děkujeme za připomínku a přejeme pěkný den,

EM

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se