Domů
Elektřina
EGÚ Brno: Růst cen energií je nevyhnutelný, firmy musí investovat do technologií
minimální dovozní cena panelů zůstává

EGÚ Brno: Růst cen energií je nevyhnutelný, firmy musí investovat do technologií

Elektřina
21 komentářů
30. srpen 2021, 16:52
ČTK

Růst cen energií v Česku je nevyhnutelný. Domácnostem může dočasně pomoci fixace cen, firmy by měly včas investovat do nových technologií. V tiskové zprávě to uvedla nezávislá poradenská společnost EGÚ Brno. Důvodem očekávaného růstu cen je podle firmy odklon od uhlí kvůli ukončení provozu uhelných elektráren, budování nových zdrojů a rostoucí poplatky za distribuci spojené s investicemi do rozvoje obnovitelných zdrojů.

Analytici, které v polovině srpna oslovila ČTK, uvedli, že ceny energií pro české domácnosti porostou v následujících měsících nejen u elektřiny a plynu, ale například také u uhlí. U elektřiny a plynu očekávají experti nejpozději na podzim kvůli vysokým velkoobchodním cenám růst cen u nezafixovaných produktů řádově o deset procent, což může znamenat, že lidé si připlatí až tisíce korun.

„Alespoň krátkodobé řešení nabízí lidem zajištění pevné sazby za energie. Zdražování je však dlouhodobý trend, a růst se proto časem nevyhne ani fixovaným cenám. Například cena silové elektřiny vzrostla ve střední Evropě za poslední tři roky téměř o 50 procent a z našich analýz vyplývá, že do konce desetiletí stoupne o dalších 40 procent,“ uvedl ředitel strategie EGÚ Brno Michal Macenauer.

Firmám podle něj pomohou investice do vlastních zdrojů energií a nových technologií. „Taková řešení nabízejí nejen úspory, ale při správné realizaci také příležitost k dodatečným výnosům za prodej nespotřebované energie,“ řekl. Podle EGÚ Brno je řešením například investice do společné výroby elektřiny a tepla v kogenerační jednotce. Je vhodná jak pro průmyslové či výrobní podniky, tak pro budovy se stabilním odběrem těchto energií, jako jsou nemocnice, školy a další, uvedla společnost.

ČEZ ESCO, kogenerace, ilustrační obrázek
Ilustrační foto

Menší firmy mohou podle ní dosáhnout úspor kombinací tepelných čerpadel s úpravami pro vyšší zateplení budov nebo fotovoltaiky s plynovým zdrojem tepla. „U vlastního zdroje odpadají poplatky za přenos, distribuci, systémové služby a další. Tyto náklady přitom dnes tvoří více než polovinu konečné ceny elektřiny,“ uvedl Macenauer. Návratnost pořízení vlastního zdroje elektřiny a tepla se podle něj pohybuje v rozmezí od tří do deseti let.

Analýzy EGÚ Brno ukazují, že do roku 2040 budou v České republice odstaveny přinejmenším elektrárny zajišťující 40 procent stávajícího výkonu. Podobná situace bude i v okolních zemích. „Je třeba si uvědomit, že se nyní nacházíme na začátku nejvýraznější proměny energetiky od poloviny 20. století. Evropu čekají obrovské investice do nových zdrojů a infrastruktury, a ty se výrazně projeví v konečných cenách energií,“ dodal Macenauer.

EGÚ Brno je česká nezávislá poradenská a realizační společnost působící v energetice. Zaměřuje se na komplexní posuzování investičních záměrů z pohledu rentability a technologické efektivity, studie proveditelnosti a strategie zavádění nových technologií spojených s inovacemi energetických zdrojů a rekonstrukcí související infrastruktury.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(21)
Pavel Veselý
1. září 2021, 12:54

Uvádí se výpadek jen v uhlí 40%. Nikde ale není potvrzeno, že EDU bude plně funkční i po roce 2035. Problémy s parogenerátory se budou spíše zvyšovat. A i kdyby je chtěl někdo vyměnit veškerou technologii jejich výroby jsme ve Vítkovicích již zlikvidovali. No a to je dalších 15-18% současných kapacit. Samozřejmě se nepostaví nic, a to nejen u nás (myšleno JE). Takže doufejme, že nám Slovensko něco prodá z EMO 3 a 4. Nikde není vyloučené o čem píše pan Novák. Stačil by tak týden bez proudu a jsme v době kamenné.

PetrV
30. srpen 2021, 19:35

Firmy vyrobu zavřou a budeme vše dovážet z Číny.

Miloslav Černý
30. srpen 2021, 19:51

Ve všem špatným lze najít něco dobrého. Lidi to donutí ještě více jak dosud hledat možné řešení, jak nejlépe čelit těmto problémům. Kdo bude hledat, zcela jistě rezervu najde, i když to nebude zadarmo.

Josef
30. srpen 2021, 19:58

Spotřeba energie je indikátorem životní úrovně. Pokud energie bude drahá půjde spotřeba dolů a tím nevyhnutelně poklesne životní úroveň běžného člověka.

energetik
30. srpen 2021, 20:08

V době kdy si může každý vyrábět svou vlastní a levnější energii to neplatí. Já znám spoustu lidí kterým spotřeba energií rapidně klesla a životní úroveň naopak rapidně vzrostla.

TechnikTom
30. srpen 2021, 21:49

A měl byste nějaký příklad pro různého "každého"?

Třeba "každého" z paneláku, starého bytového domu, rodinného domu na vesnici?

A bez dotace a spočítanou cenu té levnější energie?

Nebo jste jen tak něco plácnul...

Jan Veselý
30. srpen 2021, 21:59

ČR má spotřebu energie na obyvatele prakticky stejnou jako Německo a o polovinu vyšší než Itálie. Tak to si asi žijeme mnohem lépe než Italové a stejně jako Němci :-)

Životní úroveň se neměří v Joulech nebo tunách oceli.

Josef
30. srpen 2021, 23:36

Ano to je pravda. Rozdíl v HDP dle kupní síly mezi námi a Itálií je minimální, Itálie má malou spotřebu energie z 3 důvodů první je příznivé klima druhou je, že turismus není energeticky náročný a poslední je výpočet spotřeby energie na obyvatele kdy se počítá celá spotřeba energie státu. Pokud máte velké podíly OZE nebo dovážíte el. energii máte spotřebu menší, protože ta energie při výrobě elektřiny se buďto nepočítá - OZE a nebo utíká někde jinde - dovoz. CO se týče Německa , pak Němci mají mnohem teplejší zimy tolik neprotopí. Oni vlastní velké množství výrobních firem ve světě a z Německa je řídí a to vede k menší energetické spotřebě , protože náročnější výroba se dělá venku a v konečně velký podíl OZE způsobuje snížení spotřeby, protože jim neutíká energie přes komíny jaderných elektráren jako nám. V každém případě jak Italský tak Německý model nemůžeme v žádném případě zopakovat, my nemáme nadnárodní koncerny co by u nás sídlily v nějakém množství ovlivňující ekonomiku a nemáme teplé zimy jako Němci nebo turismus jako Itálie. Bez relativně levných energií máme velký problém.

Carlos
31. srpen 2021, 00:25

Vypadá to že se zase nepostnul komentář, nebo jsem to neodeslal, stává se to.

Něco jako příznivé klima je v dnešní situaci kdy je počasí jak urvané ze řetězu trochu zvláštní. Sice tam nemusí topit, ale zato musí chladit, pokud tedy nechladí do nějakého rezervoáru hluboko v zemi. Stejně tak porostou časem nároky na vodu a bude třeba přistoupit k odsolování, to je sice nominálně relativně energeticky levné, ale při potřebných objemech to bude znamenat, nevyhnutelně, poměrně značné objemy energie.

Vlastní spotřeba elektráren jsou nějaké jednotky procent, to se nemůže tak brutálně projevit na celkové spotřebě.

Relativně levné... víte že vůči příjmům jsou tu energie dražší než v mnoha jiných, zelenějších, zemích? www. czso. cz/documents/10180/123242288/0110442011p01. pdf/cf7fcd5a-fde2-43e7-8f6c-c97b08d5b74c?version=1. 1

Když se pak podíváte ještě na data, tak cena elektřiny pro průmysl do roku 2019 klesala, ano pak je tam skok nahoru, ale zase berte že spadl kurz koruny a máme celkem divokou inflaci. Pokud firma vyváží do Eurozóny, tak ji to zase tolik bolet nebude.

Dále je už teď cena pro průmysl na 113$/MWh, po přepočtu, což je v dolní polovině rozsahu pro FVE v komerční a průmyslové sféře podle Lazardů, vzhledem k tomu že ten interval začíná na nějakých 76$/MWh, je klidně možné že se FVE mohou vyplácet. S akumulací to zatím nevyhází, ale zase, kupte od ČEZu elektrárnu Pastviny, zprovozněte tam čerpadlo a máte poměrně výkonnou a levnou baterii, která si na sebe ještě vydělá běžným provozem.

PetrV
31. srpen 2021, 03:40

V létě není v eu nedostatek ee, takže chladit můžete i když kalifornie varuje.

Bez klimatizace prezijete, bez topení v zimě ne.

Miloslav Černý
30. srpen 2021, 22:55

Pravidlo, že nejdřív musí být hůř, aby následně bylo líp platilo a bude platit i nadále.

pr
31. srpen 2021, 12:33

A na to jste přišel vlastní hlavou? Horší blud tu ještě nebyl.

Rusko spotřebuje energie (ať již elektrické, nebo tepelné - např. spalováním plynu z ropných vrtů....) tolik, že by si museli žít jako králové všichni. Realita je zcela jiná.

Jan Veselý
31. srpen 2021, 14:43

Však víte jak to je, nejlepší by bylo navršit, třeba v Ostravě, velkou hromadu uhlí (nebo použít tu v Heřmanicích) a podpálit jí. To by nám všem stoupla životní úroveň!!!

Jaroslav Novák
30. srpen 2021, 22:18

krize EE je nevyhnutelná, chudoba v důsledku nekompetentních procesů politiky přijde, blackouty v EU budou stále častější, rabování a nepokoje se dostaví,....přestaňme si lhát!!!

hlpb
2. září 2021, 06:42

Jaroslave, víš nějaké přesnější datum, kdy to vše nastane. Díky

Carlos
30. srpen 2021, 23:50

Vypadá to že máte nějakou agendu která je podezřele zaalignovaná s cíli jedné mocnosti a jejími zájmy.

Jest to opravdu velmi zvláštní.

Vinkler
31. srpen 2021, 08:42

Myslím že o vašem tvrzení by bylo možno s úspěchem pochybovat. Podobá se například tomu, že v Afganistanu se vláda po odsunu spojenců udrží nejméně roky. Ano, ale která?

Carlos
31. srpen 2021, 15:04

No nevím, všímáte si co tu pořád JN píše bez ohledu na to kolikrát se u řeklo že jsou to z hlediska technologie kraviny? Přitom ta linie komentářů a jejich styl je poměrně jasný - západní je fuj, fangličkářství a východ FTW!

Přitom České země byly 800-900 let součástí západu a 40 součástí východu. Podezření je myslím zcela důvodné.

Martin Prokš
1. září 2021, 08:58

Dobrý den,

1) Celá diskuse pod tímto článkem je mimo téma a vůbec bych se nedivil kdyby ji admin smazal (možná by to bylo fakt nejlepší).

2) Když už se bavíme mimo téma, tak pan Jaroslav Novák prostě předvádí protipól zelené demagogie. Prostě to samé jen z druhého konce spektra a dívá se na problém čistě technokraticky - čistě technicky bez ohledu na politiku a společenské tlaky okolí.

Čistě technicky, pokud bereme jako výchozí podmínku požadavek na elektřinu 24/7/365/20+let dle potřeb zákazníků, je fakt idiocie větší rozsah než nízké jednotky procent ve FVE, větrné energii a BIO energetice v ČR a vůbec v rozvinuté průmyslové společnosti v Evropě. Možnosti významnějšího rozvoje vodních zdrojů jsou už vyčerpané. Takže nic jiného než konvenční energetika není. Naše lokální uhlí dochází. Plyn dopravujeme z daleka a za draho a máme a budeme mít problémy s dlouhodobější akumulací v potřebných objemech na více jak měsíc. Ropu pálit v elektrárnách je blbost a plýtvání. Takže zbývá opravdu v masivnější míře jádro. Ale to se vědělo už před více než 50 lety a nic se na tom nezměnilo do dnes - až na tu zatracenou ideologii. A snad, možná výhledově, fůze, ale to by se muselo chtít a mimo jiné investovat do toho aspoň 1/2 toho co jsme za posledních 10 let nacpali do tunelu zvaného OZE. Jádro dnes opravdu sériově umí akorát RF a Čína sekunduje, celý slavný západ je v úpadku. To je prostě technokratický fakt bez brýlí politiky.

Ale fakt se ta agitka pane Novák nedá číst. Chápu že Vás vytáčí ti zelení bezmozci, ale není řešení trolovat z druhé strany.

Carlos
1. září 2021, 22:47

Dobrý večer, pane Prokši,

1) Na smazání to není, zatím :D

2) Spíš mi přijde že J.N. předvádí spíš fangličkářství než cokoliv jiného. Nebo si na to minimálně hraje. Někdy si říkám že je to buď velmi starý člověk, nebo naopak jeden z těch poblázněných prepubertálních wannabe vědců, jak jim říkám. (Takový ten typ co má doma plakáty Dawkinse a Hawkinga a umí super papouškovat teorie, ale moc jim nerozumí, jo a ignoruje společenské vědy) Jinak si neumím moc vysvětlit to že neustále trvá na stavbě VVER 1000 a blouzní cosi o tom že to postaví průmysl který v podstatě není nebo o to ani nebude mít asi zájem.

Nemyslím si že by mělo jít o trolling.

Čistě technicky máte v tom pár chyb. Už v úvaze o libovolné dostupnosti elektřiny v kterýkoliv moment, to neumí síť ani dneska. V momentě kdy musíte něco rezervovat a dodržet že budete odebírat v ten a ten moment, to už není podle potřeb. Pokud to má být podle potřeby, tak musí být možné bez obstrukcí včlenit mezi okruhy odběratele a síť buffer v podobě baterie, nebo musí být jiný mechanismus který to zrealizuje.

Další drobný problém je že už jenom relativně malé úpravy v síti by znamenaly možnost velmi rychlého růstu FVE na cca 10% spotřeby, to už není pár procent. Otázka je kolik by tyto úpravy, přičemž jedna je předpoklad že je v létě cca 1GW JE v údržbě a další velmi konzervativní rozvoj PVE, umožnily napojit VtE. Bez velkých akcí se spíš bavíme o nízkých desítkách procent z OZE, ne nízkých procentech.

Co se plynu týče, tak myslím teď jsou zásobníky na nějaké 3-4 měsíce, to není moc, ale je to celkem dost. Pravda, je otázka jak by se do toho promítly PPE, které ale zase nemusí znamenat takový růst spotřeby plynu. Záleží na tom jak se budou koncipovat a jestli třeba nebudou rozšířením současných plynových tepláren. Odhadem, Špitálka má celkový tepelný příkon asi 490MWt, pokud vezmeme že spalovací turbína má účinnost nějakých 30 %, tak je tam dosažitelný výkon asi 210 MWe ze spalovacích turbín, za cenu navýšení spotřeby plynu jenom asi o 756 GJ*h^-1, ne o asi o 1512 GJ*h^-1 jako by tomu bylo v případě PPE klasické koncepce. Maloměřice mohou při přechodu na PPE poskytnout cca 180-270MW, nebo při přechodu na velké motory asi 120MW. A narůst spotřeby plynu, pokud budou zachovány provozní hodiny, bude jenom o ekvivalent elektrického výkonu.

Co se pak plynu dále týče, říkám si že by nebylo od věci místo spalování biomasy přikročit k jejímu zplyňování a postupné konverzi zeleným vodíkem až na syntetický methan, nebo methanol, musím si to tedy ještě zkusit energeticky odhadnout, ale myslím že by to mohlo vycházet zajímavě, máme tam krom vstupu v podobě elektřiny pro výrobu vodíku ještě vstup v podobě organické hmoty, což je samo o sobe palivem. Takže by to nemuselo být nakonec tak špatné jako u čistě vodíkového cyklu a navíc s uhlovodíky umíme mnohem lépe než s čistým vodíkem.

Když to vezmeme, děláme s biomasou tu samou chybu jako děláme s uhlím a ropou, používáme ji k něčemu s nejnižší přidanou hodnotou, přitom třeba ze dřeva se při karbonizaci uvolňuje dřevný dehet který může mít různá další využití. Stejně tak potom výsledný uhel. Ten pokud bude vstupem do dalšího procesu povede na palivo jehož energetická hustota je asi 3x vyšší než u vstupního dřeva a asi 1.6 násobek proti dřevěnému uhlí. Nebo může být samotný využit v nějakém dalším průmyslovém procesu (Mimochodem se používá v Brazílii v hutnictví. ciflorestas. com. br/arquivos/d_e_e_1099159498. pdf Měrná spotřeba 0.75kg není zase tak zlá.)

ČR není ani tak limitovaná, řekl bych, dostupným množstvím energie, jako tím jak ji efektivně využívat. Pak ano, další otázka je jaká bude cena takové srandy. Ale tam bude obrovsky záležet na tom jak bude vypadat celý ten řetězec.

Co se "úpadku" západu týče, myslím se dění nedá pochopit bez společenských souvislostí a všeho co se dělo. Myslím v tom "úpadku" (jak jej vůbec definovat?) hraje roli několik faktorů a dva největší jsou demografický kolaps (tam jsme někdy od 80. roku, jenom to má setrvačnost) a rozpojení příjmů, cen a produktivity. To je obrovský problém v západním světě a nechutně demotivační situace. Pokud za 50 let produktivita vzrostla na 2.5 násobek, ale mzdy jenom na 1.15 (reálné), tak se nakonec nebudete snažit. Ale toto nemá kořeny v energetickém sektoru, v energiích ani školství. Pokud křivky které se spolu lepily zničeho nic divergují a to značně, tak je někde nějaká chyba.

Nebo se podívejme na vývoj tropů v kultuře, jak se optimistické sci-fi mění v pravý opak, všimněte si třeba že z optimisticky a neskutečně futuristicky laděných děl v 60./70. se v 80. vynořili vetřelci a sci-fi laděná poněkud ponuře.

Další trend kterého si lze všimnout je popularita fantasy, které tedy z vysoké trochu klesly, LARPů und andere.

Tady je sada komplexních jevů které mají kořeny už někdy v 70. letech.

Ten úpadek nezačal teď, nezačal před deseti, ani dvaceti lety, začal někdy před padesáti možná i více. A těžko říct estli to úpadek opravdu je, jestli to není průdovní jev návratu k nějaké přirozené linii které byla událsotmi 20. století narušena.

Martin Prokš
31. srpen 2021, 16:30

Dobrý den,

Další zářez do kalendáře. 90E/MWh baseloadu na příští rok pokořeno!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se