Domů
Elektřina
Egypt chce prodávat elektřinu do Evropy a Afriky

Egypt chce prodávat elektřinu do Evropy a Afriky

Elektřina
10 komentářů
8. září 2020, 10:38
ČTK

Egypt začal jednat o možnosti prodeje elektřiny do Evropy a Afriky. Chce tak využít výhody, kterou mu dává jeho postavení producenta levné obnovitelné energie, a stát se regionálním vývozním centrem. Řekl to agentuře Bloomberg šéf státního fondu bohatství Ajmán Soliman.

Egypt má přebytek elektřiny. Za možné zákazníky považuje země „hladové po elektřině“ na severu Afriky. Do Evropy by pak mohl dodávat prostřednictvím podmořského kabelu na Kypr a do Řecka.

Vývoz elektřiny by mohl být pro Egypt lukrativní. Kapacita produkce elektřiny v zemi je zhruba o pětinu vyšší, než kolik potřebuje. Hlavními zdroji elektřiny jsou paroplynové a vodní elektrárny, zvyšuje však také využití dalších zdrojů. Zhruba 8,6 procenta elektřiny pochází z obnovitelných zdrojů a cílem je do roku 2022 tento podíl zvýšit na 20 procent a do roku 2035 více než zdvojnásobit.

Ještě v roce 2013 nebyl Egypt schopen uspokojit domácí poptávku po elektřině. V posledních letech postavil tři elektrárny spolu s firmou Siemens, solární park na jihu za čtyři miliardy USD (90 miliard Kč), který patří k největším na světě, a větrnou elektrárnu. Země také podepsala v roce 2017 dohodu s Ruskem o výstavbě první jaderné elektrárny v severní Africe za 30 miliard USD o kapacitě 4,8 GW.

Loni také Egypt uzavřel s Řeckem a Kyprem dohodu o výstavbě spojovacího vedení mezi Evropou a Afrikou. V první fázi by náklady na výstavbu vedení mezi Egyptem, Kyprem a Řeckem mělo stát 2,5 miliardy eur (66,2 miliardy Kč). Do provozu má být uvedené do prosince 2023 s počáteční kapacitou přenosu 1000 megawattů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Vladimír
10. září 2020, 06:16

V Egyptě je jeden přírodní jev který se jmenuje "CHamsín". Název vychází z ročního výskytu. Přijde padesátkrát. Je to pouštní prachová bouře. Dovede na autech jedoucích pouští zneprůhlednit přední sklo na autech. Jak budou zde panely chráněnu před znehodnocením povrchu?

Jan Veselý
10. září 2020, 11:25

V prvé řadě partičkou felláhů se smetáky. V druhé řadě takovým povrchem, který bude vůči písečnému prachu odolný.

Vladimír
3. říjen 2020, 07:09

Feláhové (dospělí) pořádně pracovat nebudou. Ti umí pouze s bičem honit děti. Materiál odolný písku je tak drahý že si ho nemohou dovolit.

Jan Veselý
3. říjen 2020, 08:58

Vy jste to nepochopil, co? Oni to ti felláhové vlastnit nebudou, FVE bude vlastnit nějaký ten šejk nebo bohatá korporace, felláhové tam budou mít funkci nekvalifikované pracovní síly. Budou mít nejspíše i svého dozorce, který bude dohlížet, aby se neflákali a aby nic nerozbili.

Vladimír
3. říjen 2020, 10:49

Omlouvám se za opožděnou odpověď. Vítr nás odfoukl. FVE opravdu po písečné bouři oslepnou a oprava je dost drahá. Zatím je tam zakořeněna neúcta ke státu a jeho energetice. Do vesnice vedou dráty k mešitě. Večer se září celá vesnice. Při setmění přijde vesničan k vedení a na dráty pověsí háčky s kabelem, někdy se povede že se připojí na dvě fáze. To celá vesnice zazáří a zhasne. Kromě svícení zatím využití pro el. energii tam není.

Jan Veselý
3. říjen 2020, 11:27

A proto nepůjde z Egypta prodávat elektřinu?

energetik
8. září 2020, 15:08

Tak to se asi Okamura s hradním virotikem zblázní, už tu nebudou proudit jen migranti, ale i levná a skutečně čistá energie z OZE.

Nechají postavit regulační trafa kolem celé ČR.

Vladimír Šťastný
9. září 2020, 05:43

Až bude proudit, tak zatleskám, ale dříve ne. Ambiciózních plánů, které měly z Afriky udělat levnou výrobnu energie bylo už více, jedním z nich byl Desertec, najděte si, jak to dopadlo.

Josef
10. září 2020, 00:19

Problém je v tom ,že FV panely budou mít největší výrobu v létě v zimě to bude slabší i v Egyptě a letní výrobu neprodají, protože jí nikdo dlouhodobě kupovat nebude, takže je otázka jestli se jim to vyplatí.

Jan Veselý
10. září 2020, 11:27

Já na dálku tleskám Maroku, ti už s výstavbou elektráren a propojek na Pyrenejský poloostrov začali už před časem. dnes již začínají sklízet plody své práce.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se