Domů
Elektřina
EIA: O prvenství ve výrobě elektřiny v USA se letos podělí uhlí a zemní plyn
Uhelná elektrárna Arizona, USA

EIA: O prvenství ve výrobě elektřiny v USA se letos podělí uhlí a zemní plyn

Podle predikcí americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) by v letošním roce měly s přibližně shodnou výrobou zaujmout první příčku v množství vyráběné elektrické energie v USA uhlí a zemní plyn. Uhlí se tak vrací do čela výroby, kde ho v minulém roce vystřídal právě zemní plyn.

Uhlí bylo ve Spojených státech v celoročním měřítku po dlouhou dobu primárním zdrojem pro výrobu elektrické energie. Poprvé se zemnímu plynu podařilo v USA překonat ve výrobě elektřiny uhlí v dubnu 2015, v celoročním období poté v roce 2016.

K nárůstu podílu plynových elektráren vedl zejména pokles cen zemního plynu. Zatímco v loňském roce se zemní plyn umístil s 33,8 % na první příčce před druhým uhlím s 30,4 %, před deseti lety pocházela z plynu pouze pětina elektřiny (21,6 %), zatímco z uhlí se 48,5 % téměř polovina.

V letošním roce by podle odhadů EIA měla být výroba elektřiny z uhlí (31,3 %) srovnatelná s výrobou v plynových elektrárnách (31,1 %). Za opětovným růstem výroby v uhelných zdrojích stojí zejména vyšší ceny plynu a s nimi rostoucí palivové náklady na výrobu elektřiny, které by podle EIA měly u plynových elektráren vůči loňskému roku stoupnout v průměru o čtvrtinu, v případě uhlí však pouze o necelá 2 %.

K poklesu výroby z plynu přispějí i vodní elektrárny

Kromě nárůstu ceny zemního plynu se na poklesu jeho podílu na výrobě elektřiny podílely i vodní zdroje, které mají podle EIA v letošním roce dodat 7,4 % elektřiny ve srovnání s 6,5 % v roce 2016. Celkově má podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektrické energie v letošním roce vzrůst z 14,9 % na 16,8 %.

S rostoucí výrobou by měl růst i podíl větrných a solárních elektráren. V případě větrných elektráren by průměrná denní výroba měla meziročně vzrůst z 620 tisíc MWh na 675 tisíc MWh a jejich podíl na výrobě z 5,6 % na 6,1 %. Podobný nárůst by měly zaznamenat i solární elektrárny, jejichž průměrná denní výroba má stoupnout o 39 tisíc na 139 tisíc MWh (podíl na výrobě z 0,9 % na 1,3 %).

V případě jaderných elektráren by nemělo dojít k žádným výrazným změnám a jejich pětinový podíl na výrobě elektřiny v zemi by se meziročně neměl změnit.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se