Domů
Elektřina
EIA: O prvenství ve výrobě elektřiny v USA se letos podělí uhlí a zemní plyn

EIA: O prvenství ve výrobě elektřiny v USA se letos podělí uhlí a zemní plyn

Podle predikcí americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) by v letošním roce měly s přibližně shodnou výrobou zaujmout první příčku v množství vyráběné elektrické energie v USA uhlí a zemní plyn. Uhlí se tak vrací do čela výroby, kde ho v minulém roce vystřídal právě zemní plyn.

Uhlí bylo ve Spojených státech v celoročním měřítku po dlouhou dobu primárním zdrojem pro výrobu elektrické energie. Poprvé se zemnímu plynu podařilo v USA překonat ve výrobě elektřiny uhlí v dubnu 2015, v celoročním období poté v roce 2016.

K nárůstu podílu plynových elektráren vedl zejména pokles cen zemního plynu. Zatímco v loňském roce se zemní plyn umístil s 33,8 % na první příčce před druhým uhlím s 30,4 %, před deseti lety pocházela z plynu pouze pětina elektřiny (21,6 %), zatímco z uhlí se 48,5 % téměř polovina.

V letošním roce by podle odhadů EIA měla být výroba elektřiny z uhlí (31,3 %) srovnatelná s výrobou v plynových elektrárnách (31,1 %). Za opětovným růstem výroby v uhelných zdrojích stojí zejména vyšší ceny plynu a s nimi rostoucí palivové náklady na výrobu elektřiny, které by podle EIA měly u plynových elektráren vůči loňskému roku stoupnout v průměru o čtvrtinu, v případě uhlí však pouze o necelá 2 %.

K poklesu výroby z plynu přispějí i vodní elektrárny

Kromě nárůstu ceny zemního plynu se na poklesu jeho podílu na výrobě elektřiny podílely i vodní zdroje, které mají podle EIA v letošním roce dodat 7,4 % elektřiny ve srovnání s 6,5 % v roce 2016. Celkově má podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektrické energie v letošním roce vzrůst z 14,9 % na 16,8 %.

S rostoucí výrobou by měl růst i podíl větrných a solárních elektráren. V případě větrných elektráren by průměrná denní výroba měla meziročně vzrůst z 620 tisíc MWh na 675 tisíc MWh a jejich podíl na výrobě z 5,6 % na 6,1 %. Podobný nárůst by měly zaznamenat i solární elektrárny, jejichž průměrná denní výroba má stoupnout o 39 tisíc na 139 tisíc MWh (podíl na výrobě z 0,9 % na 1,3 %).

V případě jaderných elektráren by nemělo dojít k žádným výrazným změnám a jejich pětinový podíl na výrobě elektřiny v zemi by se meziročně neměl změnit.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.