Domů
Elektřina
ERÚ: Firmy a podniky si příští rok za elektřinu zřejmě připlatí
Elektrické vedení

ERÚ: Firmy a podniky si příští rok za elektřinu zřejmě připlatí

Elektřina
7 komentářů
30. listopad 2020, 12:22
ČTK

Firmám a podnikům na rozdíl od domácností příští rok zřejmě poroste cena elektřiny. Vyplývá to z dnešního oznámení Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který část výsledné ceny energií stanovuje. Důvodem je podle úřadu předpokládaný nárůst podpory pro takzvané zelené zdroje. ERÚ už dříve uvedl, že náklady na její financování stoupnou asi o dvě miliardy korun. Cena plynu pro velkoodběratele by naopak mohla klesnout.

Úřad dnes oznámil, že regulovaná složka ceny elektřiny pro velmi vysoké a vysoké napětí, které využívají právě mimo jiné průmyslové podniky, vzroste pro příští rok o 11,5, respektive 6,5 procenta. Pro domácnosti proti tomu regulovaná část ceny elektřiny klesne v průměru o 1,7 procenta. U plynu bude situace opačná – u velkoodběratelů počítá ERÚ s poklesem celorepublikového průměru cen o 3,2 procenta, u maloodběratelů včetně domácností regulovaná cena klesne průměrně o 1,6 procenta.

U elektřiny tvoří pro podniky regulovaná složka kolem 40 procent výsledné ceny, u plynu necelou čtvrtinu. Celkové náklady na podporované zdroje energie v posledních letech každoročně činí přes 40 miliard korun, loni jim bylo vyplaceno 45,4 miliardy korun. Hlavním důvodem očekávaného nárůstu nákladů je podle dřívějšího vyjádření úřadu pokles cen silové elektřiny na trhu, který musí být kompenzován růstem takzvaného zeleného bonusu. Cenu silové elektřiny, která tvoří druhou část výsledné ceny, určují sami dodavatelé.

Více než polovinu nákladů na podporované zdroje, 27 miliard korun, uhradí státní rozpočet. Zbývající část ale pokrývají zákazníci. „Drobní spotřebitelé ve většině případů přispívají 495 korun z každé odebrané megawatthodiny elektřiny, což je zároveň zákonný strop, který nesmíme překročit. Velcí odběratelé proti tomu přispívají typicky podle svého rezervovaného příkonu, což je pro ně výhodnější a bude tomu tak i nadále, ačkoliv příspěvek vzroste,“ uvedl předseda rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Ztráty v přenosové soustavě
Ilustrační foto

Dotace takzvaným podporovaným zdrojům energie (POZE) vyplácí od roku 2013 Operátor trhu s elektřinou na základě cenového rozhodnutí ERÚ. Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 385 miliard korun. Vyplácení podpory pro solární elektrárny dlouhodobě kritizuje prezident Miloš Zeman.

ERÚ kvůli předpokládanému navýšení nákladů požádal dopisem ministerstvo financí, aby zvážilo navýšení příspěvku ze státního rozpočtu, který má v roce 2021 činit podobně jako letos 27 miliard korun.

Zelený bonus garantuje výrobcům elektřiny z podporovaných zdrojů dorovnání rozdílu mezi tržní a výkupní cenou elektřiny. Nyní, když se ceny silové elektřiny z důvodu klesajících velkoobchodních cen elektřiny snižují, kompenzace pro výrobce zelené energie poroste a bude třeba na jejich podporu vynaložit více peněz.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Jan Velín
30. listopad 2020, 13:28

Hezký, věcný článek a pak do něj zasažena absolutně irelevantní věta "Vyplácení podpory pro solární elektrárny dlouhodobě kritizuje prezident Miloš Zeman."???

PetrV
30. listopad 2020, 19:23

Zase zelení komouši natahují ruku? Prásknout je po papuli. Dodávají nekvalitní proud- šup flastr od ČEPS nebo distribuce a odpojit od sítě, dokud si neseřídí ten svůj bordel.

Sekají trávu, používají chemikálie jako roundap apod? Flastr za poškození životního prostředí.

Na obstarožní šmejdy se musí přísně.

Heap
30. listopad 2020, 20:38

V Německu jsou velké podniky od OZE krádeže osvobozeny, aby byly vůbec konkurenceschopné. Takže to za ně všechno platí občané. U nás zaříznem i ty podniky. Nevím co je horší.

Ale možná mi tu někdo vysvětlí, že OZE jsou nejlevnější zdroje a elektřina z nich je zadarmo.

Josef
1. prosinec 2020, 10:26

To se nebojte , za chvíli to bude zase psát Vaněček, i když podle MPO jsou u nás OZE 2x dražší než nové jaderné zdroje.

Jiří Trn
30. listopad 2020, 20:39

"Nyní, když se ceny silové elektřiny z důvodu klesajících velkoobchodních cen elektřiny snižují, kompenzace pro výrobce zelené energie poroste a bude třeba na jejich podporu vynaložit více peněz."

Jiří Trn
30. listopad 2020, 20:53

"Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 385 miliard korun."

Za to mohly být postaveny dva bloky v JE Dukovanech.

T
1. prosinec 2020, 18:40

To se jako mimo jine nechaji ,,solarni baroni,,okrast ? To by asi urcite vladou neproslo...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se