Společnosti GEH a Southern Nuclear spojily síly na vývoji rychlých reaktorů

DomůElektřinaSpolečnosti GEH a Southern Nuclear spojily síly na vývoji rychlých reaktorů

GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) a Southern Nuclear budou spolupracovat na vývoji a licencování rychlých reaktorů. Největší pozornost se upíná na vývoj rychlého reaktoru PRISM (Power Reactor Innovative Small Module).

Memorandum o společné spolupráci společnosti podepsaly tento týden. Společným zájmem bude vývoj a licencování rychlých reaktorů 4.generace. Vše má probíhat ve spolupráci s americkým ministerstvem energetiky.

PRISM je rychlý neutronový reaktor chlazený sodíkem. Při vývoji reaktoru se vycházelo ze zkušeností, které zaměstnanci společnosti GEH načerpali při provozu rychlého reaktoru EBR-II. Reaktor byl v provozu od roku 1963 do roku 1994 v Idaho National Laboratory.

Reaktor PRISM má jmenovitý tepelný výkon 840 MW a elektrický výkon je 311 MW (účinnost 37 %). Každý blok elektrárny má být tvořen ze dvou reaktorů PRISM s úhrnným elektrickým výkonem 622 MW. Jako palivo mají být použita „kovová“ paliva – slitiny zirkonia, uranu a plutonia. To přináší velkou výhodu v použití uzavřeného palivového cyklu a lze využívat recyklované jaderné palivo.

Vzrušující krok pro Southern Nuclear

Ředitel společnosti GEH Jay Wileman uvedl, že provozní zkušenosti, technické znalosti a výzkumné kapacity Southern Nuclear budou velkým přínosem na cestě ke komerčnímu využití reaktoru PRISM.

„Design reaktoru, který dokáže využívat použité jaderné palivo k výrobě elektrické energie, jako je reaktor PRISM, může přinest revoluci v oboru energetiky,“ uvedl Jay Wileman.

Ředitel společnosti Southern Nuclear Stephen Kuczynski charakterizuje vzniklou spolupráci jako „vzrušující krok“, který by měl udržet klíčové postavení jaderné energetiky při zajišťování čisté, bezpečné, spolehlivé a cenově dostupné energie.

„Jsme plně odhodláni posunout průmysl kupředu a společnými silami jsme schopni využít našich nejsilnějších stránek v oblasti výzkumu a komerčního provozu, aby jsme pokročilé jaderné technologie uvedli na trh,“ řekl Stephen Kuczynski.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují