Domů
Elektřina
Leden byl v EU ve znamení změn cen elektřiny i plynu pro odběratele
Zdroj: ČEPS

Leden byl v EU ve znamení změn cen elektřiny i plynu pro odběratele

Již tradičně docházelo v Evropě v průběhu ledna k růstu, či poklesu cen elektrické energie a plynu pro domácnosti. Podle poslední analýzy Finské výzkumné a konzultační společnosti VaasaETT se změny pohybovaly od 16% poklesu ceny elektřiny v Bruselu až k růstu cen plynu o 36 % v Tallinnu.

Ve své analýze VaasaETT spolu s dvěma evropskými energetickými institucemi zkoumala vývoj a strukturu cen elektrické energie a plynu pro domácnosti v hlavních městech členských zemí EU a Srbském Bělehradu.

Silová elektřina i distribuce klesá

Platba za silovou elektřinu a distribuci poklesla v zemích EU od loňského prosince v průměru o 4 %. Ceny pro evropské domácnosti se k počátku letošního roku pohybovaly od 10,56 eurocentů/kWh v bulharské Sofii až po 32 centů v hlavním městě Dánska, Kodani. Pražské domácnosti za každou odebranou kWh zaplatí v průměru 18,22 eurocentů (4,92 Kč), tedy mírně vyšší částku než průměr ve sledovaných městech (16,98 eurocentů). Praha je tak jediným hlavním městem z regionu středí a východní Evropy, kde cena přesahuje evropský průměr.

Cena elektrické energie pro domácnosti v hlavních městech EU v lednu 2017. Zdroj: VaasaETT – Household Energy Price Index for Europe

Z největšího poklesu se mohly těšit domácnosti v Bruselu, kde cena klesla vzhledem k levnější distribuci o 16 %. Levnější elektřiny se s 5% poklesem dočkaly i domácnosti ve Vídni a Bukurešti, kde elektřina zlevnila díky poklesu poplatků a platby za distribuci.

Naopak zdražení o 5 % se na počátku letošního roku dotklo kvůli vyšší ceně silové elektřiny a růstu dalších poplatků odběratelů v Tallinnu. S cenou vyšší o 4 % musí vzhledem k růstu platby za distribuci počítat i domácnosti ve Varšavě.

Ve svém reportu se VaasaETT zaměřila i na strukturu plateb za elektřinu a plyn. V případě elektrické energie zaplatí domácnosti v hlavních městech EU v průměru 40 % za silovou elektřinu, 30 % za distribuci a 30 % za další poplatky a DPH.

Struktura ceny elektrické energie pro domácnosti v hlavních městech EU. Zdroj: VaasaETT – Household Energy Price Index for Europe

Nejvíce z průměrných hodnot vybočuje Kodaň, kde část za další poplatky, včetně příspěvku na obnovitelné zdroje, tvoří téměř polovinu účtu, a dosahuje tak více než trojnásobku průměru.

Změny se nevyhly ani plynu

Podobně jako v případě elektřiny docházelo v Evropě i ke změnám cen zemního plynu. Skokově plyn zdražil pro Tallinnské domácnosti o 36 % kvůli změnám ve struktuře ceny plynu a vyšší ceně za komoditu. Dražší plyn i distribuce rovněž vedla k růstu ceny od 5 % do 7 % ve Vídni, Paříži a Rize.

Cena plynu pro domácnosti v hlavních městech EU v lednu 2017. Zdroj: VaasaETT – Household Energy Price Index for Europe

Výrazně nejvíce, přes dvojnásobek další ceny v pořadí, tedy platí za plyn domácnosti ve švédském Stockholmu, což VaasaETT připisuje malé velikosti tamního trhu. Po Švédsku se na druhém místě umístila Kodaň, kdy tamní domácnosti zaplatí za plyn více než trojnásobek co odběratelé v Bukurešti, kteří se mohou těšit z nejlevnějšího plynu.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
ČEZ nekoupí zásobníky plynu RWE, které mají kapacitu až na dva zimní měsíce
23. květen 2022, 14:55
Robert Malecký: ČEZ se musí rozdělit a částečně zestátnit
23. květen 2022, 06:50
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se