Limity na Bílině byly prolomeny, rozhodnutí o ČSA odloženo
Na výjezdním zasedání v Ústí nad Labem dnes vláda rozhodla o prolomení územních limitů těžby na dole Bílina. Těžba musí probíhat alespoň 500 metrů od obcí. Naplnil se také několik měsíců avizovaný scénář o odložení rozhodnutí ohledně dolu ČSA, u něhož by prolomení limitů znamenalo bourání Horního Jiřetína.
Územní limity těžby hnědého uhlí definující hranice těžby v jednotlivých severočeských dolech byly zavedeny v roce 1991 usnesením vlády Petra Pitharta na návrh tehdejšího ministra životního prostředí Ivana Dejmala. Dnes bylo rozhodnuto o prolomení limitů na dole Bílina. Za limity se podle odhadů nachází cca 100 milionů tun uhlí. Toto uhlí má prioritně směřovat do tepláren.
Rozhodnutí o prolomení limitů na dole ČSA bylo odloženo.
„Těžební limity na dole ČSA zatím zůstávají zachovány. Sám budu mít lepší spánek, pokud se ukáže, že uhlí z této lokality nebudeme vůbec potřebovat. Závisí to zejména na rozvoji jaderné energetiky, obnovitelných zdrojů a naplňování Státní energetické koncepce,“ řekl ministr průmysl a obchodu Jan Mládek.
Mládek zároveň dodal, že by bylo neodpovědné tvrdit, že se v budoucnu skutečně bez tohoto uhlí Česká republika obejde.
„Ohledně dolu ČSA proto platí, že budeme každoročně do roku 2020 vyhodnocovat plnění Státní energetické koncepce,“ řekl Mládek.
Spokojeni nejsou ani příznivci, ani odpůrci prolomení limitů
Prolomení limitů na Bílině zajisté nepřivítají lidé zainteresovaní v ekologii, kteří argumentují ekologickými škodami v případě prolomení. Nedávná studie Univerzity Karlovy tvrdí, že prolomení limitů na dole Bílina způsobí ekologické škody v hodnotě 10 miliard Kč.
Vyslyšen nebyl ani otevřený dopis vládě, pod který se podepsala více než stovka lékařů z Ústeckého kraje. Lékaři v dopise poukazovali na zkracování života v kraji v důsledku špatné kvality vzduchu.
„Česká vláda jednoznačně obětovala občany Ústeckého kraje kvůli vlastní neschopnosti postavit se k energetickým výzvám čelem,“ komentoval podle serveru idnes.cz prolomení na Bílině předseda Strany zelených v Ústeckém kraji Jiří Škoda.
Pokud jde o tábor příznivců prolomení, tedy zejména o samotné těžařské společnosti a horníky, jež argumentují dopadem do nezaměstnanosti v kraji, ani ti nejsou s výsledkem spokojeni.
„Pokud se limity neprolomí letos, nastane útlumový program a budou se odstavovat technologie. Pak už se těžba neobnoví,“ řekl předseda odborů na lomu ČSA Arnošt Ševčík.
Útlum těžby na povrchovém dole ČSA potvrdila mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová. „Dva technologické celky jsme odstavili, další odstavíme v příštím roce. Pro vedení společnosti rozhodnutí vlády znamená pouze upřesnit detaily.“
„Pokud budoucnost ukáže, že uhlí z lomu ČSA je potřeba, musíme si uvědomit, že jeho dodávky budou moct být obnoveny až kolem roku 2030 a náklady budou obrovské,“ dodala.
Zdroj úvodní fotografie: www.ekool.cz
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se