Domů
Energetika v ČR
United Energy podepsala smlouvu na stavbu na zařízení pro využití odpadu u Mostu
Skládkování- jeden z možných způsobů zpracování odpadu.

United Energy podepsala smlouvu na stavbu na zařízení pro využití odpadu u Mostu

Společnost United Energy podepsala smlouvu se zhotovitelem na výstavbu zařízení pro energetické využití odpadu. Náklady na stavbu v Komořanech u Mostu jsou přes pět miliard korun. ČTK o tom dnes informovala mluvčí společnosti Michaela Koudelková. Kapacita bude 150.000 tun směsného komunálního odpadu za rok, počítá se primárně s odběrem odpadu z regionu. Spuštění zkušebního provozu se předpokládá na jaře 2027.

Předpokládaná výroba je až 600 terajoulů tepla a 60 gigawatthodin elektřiny za rok podle způsobu provozování zařízení. Stavět se bude v areálu teplárny Komořany. „Výstavbou dojde rovněž ke značné úspoře fosilních paliv, mimo jiné se sníží emise skládkových plynů z ukládaných odpadů na skládky a kraj i města získají záruku efektivního a k životnímu prostředí šetrného nakládání s odpady,“ uvedl ředitel United Energy Milan Boháček. Při plném výkonu bude úspora hnědého uhlí zhruba 120.000 tun ročně.

Schéma ZEVO Sako Brno. Zdroj: www.sako.cz
Ilustrační foto

Projekt má stavební povolení a posouzení vlivu na životní prostředí EIA. Zároveň podle mluvčí splnil podmínky pro poskytnutí dotace Evropskou investiční bankou a závěrem roku 2023 získal podporu z Modernizačního fondu z programu HEAT, která pokryje přibližně polovinu předpokládaných investičních výdajů. Stavět se začne letos na podzim.

Dodavatelem stavby je vybrané konsorcium firem SES Tlmače, Metrostav DIZ a I&C Energo.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
feliz navidad
1. květen 2024, 23:12

Podle tohoto článku https://oenergetice.cz/teplarenstvi/energeticke-vyuziti-odpadu-alternativa-za-fosilni-paliva je výhřevnost směsného komunálního odpadu 10GJ/t, hnědého uhlí 17GJ/t.

Není mi tudíž jasné, jak chtějí 150000 tunami odpadu ušetřit 120000t hnědého uhl.

V Chomutově chce Actherm také postavit spalovnu, s roční kapacitou 60000 tun. Aby byly obě spalovny plně využity, musely by zpracovat veškerý směsný komunální odpad z okresů Chomutov, Most, Louny a Teplice.

Miloslav Černý
30. duben 2024, 13:03

Dobrý počinek, než to po dlouhá léta nechtěně spalovat bezdůsledného opatření na Celiu. Ještě tam chybí oddělení vhodných složek pro chemický průmysl v nedaleké chemičce a ne za každou cenu pálit, co by mělo efektivnější využití.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se