ČVUT: Mikroelektrárna místo běžného kotle? Již v polovině příštího roku
Nová mikroelektrárna z buštěhradského výzkumného centra Českého vysokého učení technického (ČVUT) má být alternativou k běžně používaným kotlům. Elektřinu a teplo vyrábí z dřevní štěpky. Prototyp je v provozu od konce letošního března.
Otestování pilotní jednotky v Tepelném hospodářství Trhové Sviny v Jihočeském kraji je plánováno na poslední čtvrtletí letošního roku.
„První mikroelektrárny by se k zákazníkům mohly dostat v polovině příštího roku,“ řekl na dnešním křtu elektrárny vedoucí vývojového týmu Jakub Maščuch.
Elektrárnu by v budoucnosti mohly využívat například domácnosti, školy, ale i malé podniky. Cena zařízení bude zřejmě v řádu několika set tisíc korun. Současný topný výkon je 50 kilowattů, elektrický výkon 2,5 kilowattu.
Technologie elektrárny funguje na principu Organického Rankinova cyklu, kdy se pro pohon turbín používají namísto v elektrárnách obvyklé vody organické látky, které mají výrazně nižší výparné teploty. Jsou to například různá chladiva nebo silikonové oleje.
V rámci vývoje vědci chtějí, aby mikroelektrárna byla v budoucnu schopná generovat nejen teplo a elektřinu, ale také i chlad, aby tak naplnila energetické požadavky budov v celém spektru.
Nápad loni získal získal ocenění známé jako „ekologický oskar“ na mezinárodní soutěži projektů, které pomáhají šetřit životní prostředí a energie.
„Vývoj nových zdrojů energie a oblast energetiky vůbec patří mezi národní výzkumné priority,“ uvedl dnes vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).
Stavba Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) v Buštěhradě začala v roce 2011, je společným projektem čtyř fakultu ČVUT. Otevřeno bylo o tři roky později, zcela hotov je projekt od loňska. Investice částečně placená z evropských dotací činila zhruba 670 milionů korun.
Letos už také centrum nakoupilo přes 80 přístrojů, laboratorního vybavení a softwaru za 40 milionů korun, také za přispění evropských dotací. Jednalo se například zařízení na zkoušky mrazuvzdornosti stavebních materiálů, elektromobil, stacionární bateriové úložiště anebo lis na zkoušku tlakem.
Vědci v centru zkoumají například způsoby úspory energií při provozu budov, inovace při stavbách, efektivní využití obnovitelných zdrojů, systémy inteligentního řízení, kvalitu vnitřního prostředí a environmentální souvislosti.
Mohlo by vás zajímat:
2,5 kWh to je hodně málo za tolika peněz
Nejsem žádnej odborník ale tu stejnou práci udělá obyčejný spalovák.
Ale ten nepoběží na peletky a bude vyžadovat mnohem vyšší údržbu :-)
S údržbou bych byl opatrný - ten chladící systém může být docela náročný na údržbu sám o sobě. Ale nápad obecně dobrý, byť z hlediska vytápění považuji pořád za ideál tep. čerpadla + FV systémy na ohřev vody. Pravda, u nich chybí ta produkce elektřiny, ale zase nespalují (lokálně) ani ty pelety, takže úspora v emisích je jasná.
je s podivem že vymýšlejí již vymyšlené, pokud si dobře pamatuji dějepis , období II sv války na jejím konci německo z duvodu nedostatku ropy používalo dřevoplyn k pohonu vozidel a cvičných tanků, ano byl vyráběn z tvrdého dřeva ( dub, buk ) ale myslím že upravit motor tak aby zvládl tehdejší nizké kompresní poměry na ketré to běhalo by neměl být problém, a pokud by se na chladič a výfuk osadil tepelný výměník máme tu jednotku co dává teplo a díky mechanické práci i proud, pokud by dával cca 0,8 - 1 kWh a cca 10 - 20 kWh tepelný výkon ideal nahrada kotle a topit peletami by pro výrobu dřevoplynu taky neměl být problém
Jako hračka pro studenty a výzkum za eurodotace zajímavé, pro praktické využití asi moc ne, rozhodně ne v domácnostech. Dost pochybuji, že by provozní ekonomika byla konkurenceschopná například kombinaci klasického peletkoého kotle a fotovoltaických panelů.
Jinak tenhle produkt by se v domácnostech už dal využít - kombinace kondenzačního plynového kotle s ORC, 14 kWt + 1 kWe, ale je to dostupné pouze v UK a rámci trochu zvláštního obchodního modelu:
http://www.flowenergy.uk.com/flow-boiler-tech-zone/tech-spec/
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se