Domů
Elektřina
Německo hlásí rekordně spolehlivé dodávky elektřiny, násobně lepší než ČR
Elektrické vedení
Zdroj: Pixabay

Německo hlásí rekordně spolehlivé dodávky elektřiny, násobně lepší než ČR

Dodávky elektřiny v Německu byly loni podle informací tamního energetického regulátora nejspolehlivější od roku 2006, kdy byly poprvé zaznamenávány ukazatele o průměrné době přerušení dodávek elektřiny (SAIDI). Ve srovnání s ČR je tento parametr násobně nižší. 

Německo se podle údajů tamního energetického regulátora může pyšnit vysoce kvalitními dodávkami elektřiny. Výsledek je dokonce nejlepším za posledních 14 let. Podle prezidenta Bundesnetzagentur Jochen Homanna se jedná o důkaz, že zvyšující se podíl decentrálních zdrojů ani nyní nemá dopad na kvalitu dodávek elektřiny:

Transformace energetiky a zvyšující se podíl decentrálních zdrojů ani nyní nemá negativní dopad na kvalitu dodávek elektřiny,“ uvedl Jochen Homann, prezident Bundesnetzagentur, která je německým regulačním úřadem pro energetiku.

Kvalita dodávek elektřiny se určuje především podle ukazatelů SAIFI a SAIDI, které vyjadřují, po jakou dobu v určeném období neměli zákazníci přístup k dodávkám elektřiny, resp. kolikrát u nich došlo k přerušení dodávek ve stanoveném období v případě ukazatele SAIFI.

Průměrný zákazník v Německu tak v roce 2019 měl přerušeny dodávky pouze na 12 minut a 12 vteřin, což je výsledek o téměř dvě minuty nižší než v roce 2018. Z dat zveřejněných na stránkách BNetzA lze navíc vyčíst, že trend je spíše klesající, což indikuje zlepšující se spolehlivost dodávek elektřiny (pozn. německý regulátor při výpočtu SAIDI zohledňuje pouze neplánované přerušení dodávek bez zohlednění mimořádných událostí).

Průměrná doba přerušení dodávek elektřiny zákazníkům od roku 2006 Zdroj: Data BNetzA
Průměrná doba přerušení dodávek elektřiny zákazníkům od roku 2006 Zdroj: Data BNetzA

Údaje o průměrné době přerušení dodávek elektřiny zveřejňuje každoročně ve zprávě o kvalitě i český Energetický regulační úřad. Za rok 2019 byl ukazatel vyčíslen na 258 min. Statistiky ERÚ ovšem do výpočtu SAIDI zahrnují i dobu trvání plánovaného přerušení dodávek, včetně mimořádných událostí.

Nejnižší ukazatel SAIDI byl tradičně v distribuční soustavě společnosti PREdistribuce, což je způsobeno především tím, že v této soustavě je významný podíl kabelového vedení.

Spolehlivost dodávek v Německu je především určena tím, že je zde podstatně vyšší podíl vedení kabelových. Podle údajů asociace BDEW je pouze 18 % délky elektrického vedení vedeno nadzemním vedením.

Výpočet SAIDI a SAIFI není v EU harmonizován

Je přitom nutné doplnit, že  metodika výpočtu nemusí být v každé zemi stejná, jelikož na úrovni Evropské unie dosud nebyl stanoven jednotný postup výpočtu ukazatelů SAIDI a SAIFI. Rozdíly mohou být například v tom, zda jsou při výpočtu zohledněny i plánované výpadky dodávek nebo přerušení dodávek na všech napěťových úrovních.

Evropské srovnání spolehlivosti dodávek uskutečnila Rada evropský energetických regulátorů (CEER) v roce 2018, se zohledněním údajů z roku 2016.

Ze srovnání dat z roku 2016 vyplývá, že při použití stejné metody, jakou využívá Český regulátor, byla doba přerušení dodávek v Německu 23,55 minut, zatímco v ČR byl stejný ukazatel 258,29 minut. Naopak při využití metody Německého regulátora byl ukazatel SAIDI v roce 2016 v Německu 12,8 minuty, zatímco v ČR 73 minut.

Zdroj úvodního obrázku: Pixabay.com

EDIT 26.10.2020: Doplněna informace o způsobu výpočtu SAIDI ERÚ a BNetzA v pátém a šestém odstavci a  část o studii CEER a harmonizaci výpočtu SAIDI a SAIFI

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Josef
25. říjen 2020, 12:46

Jo spolehlivé jsou , ale za 3 násobnou cenu než u nás....

FMach
26. říjen 2020, 19:05

Pane elektřina dnes je prodávána na burzách a tím je v podstatě řečeno, že jsou pro všechny stejné, záleží na dohodě a nákupech. Na druhou stranu zapomněl jste vzít v úvahu u příjmy a v Německu jsou mnohem vyšší než u nás zhruba 3,5 x vyšší a životní náklad jsou srovnatelné s našimi. Také zde není zmíněna skutečnost, že Německé větrné elektrárny v severním moři běží přes naše linky VVN a dále Německo není soběstačné a značný podíl elektřiny nakupuje. Tak k tématu, zde v článku je hodnocena spolehlivost dodávek a taky je zde vysvětleno proč mají v Německu tak dobré výsledky, mají dodávku elektřiny v kabelovém provedení na rozdíl od nás, my to vedeme vzduchem a to je nesrovnatelně náchylné na počasí a údržbě.

PetrV
25. říjen 2020, 14:19

Patrně nemodernizují trafostanice na chytré, dálkově odpojitelné. To jsou nejčastější důvody odpojení u nás. Přetržené dráty jsou jen mizivé procento v odstávkách. Podzemní kabel jednoduše překopnete.

Zase vytažený slint bez souvislostí.

To tam tyto informace plodí nějaký přihlouplý počítač?

Trochu serioznosti by to chtělo, nebuďte jako bulvární deník....

pr
25. říjen 2020, 15:57

Kvůli tomu co naznačujete asi nebude výpadek každý rok když se dělá revize trafostanice, že? Ve městě, tam kde NN vedení vede mezi dvěma trafostanicemi je půl bídy - dle vzdělání robošů buď žádný výpadek, nebo dva půlminutové, ale na dědině je klidně odstávka na celou šichtu.

PetrV
25. říjen 2020, 16:40

Naivko a to si myslíte, že v horní dolní dědině, pardon něcodorfu mají helmuti na distribučních sítích 2 trafostanice na vesnici?

Nemluvte o Mnichově, frakfurtu, brémách atd...

Mluvte o dorfech v zadelích u severního moře, v koncových alpských údolích.

Ony i kabely v zemi nejsou výhra. Vydrží jen nějakou chvíli, pak agresivní prostředí izolaci naruší.

A náklady na obnovu? Vysoké. Je to podobné s plynovody, taky se obnovují ty ocelové ve městech, bludné proudy jsou sfinstvo. Tehdy to nevěděli ani helmuti...

pr
26. říjen 2020, 14:24

Mám rád jak červenou Karkulku, tak Budulínka. Krásně se to poslouchá.

Ovšem nesmysly o chvilkové výdrži kabelů v zemi si nechte pro ty, kteří seno žerou. Padesát let stará hliníková kabeláž ve městě se vyměňovala jen z důvodu nedostatečného průřezu. Jinak byla zcela v pořádku a to jak po stránce izolačního stavu, tak po vykopání i pohledově. Oproti tomu nadzemní vedení NN na vesnici se vyměňovalo za stejný průřez jak v roce 2001 tak v roce 2018. A stav AlFe lan z roku 2018 klidně mohu nafotit. Děs běs.

Takže ruku zase z kapsy ven a z úst pokud možno pouze fakta. Ne pohádky. Děkuji.

Ivan Novák
25. říjen 2020, 16:16

SAIDI i SAIFI sleduje celoevropsky např. CEER (spolek regulátorů), bohužel jsou jimi publikovaná starší čísla zhruba stejná jako v článku zde. Ale třeba Rumuni, ti tam jsou pořád ještě horší...

energetik
26. říjen 2020, 07:19

Pochybuji že to "naši" distributoři poctivě hlásí když i s pomocí takzvaně "nezávislého" ERÚ dokážou svou chybu "tajně" opravit a zpětně vymazat reklamaci aby nemuseli hradit škody a tvářit se že se nic nestalo a žádná reklamace nikdy nebyla.

Franta
25. říjen 2020, 15:23

Uvedené grafy je možné použít pouze pro hodnocení trendu a spekulacím ohledně důvodu. Pro analýzu proč tomu tak je, zejména pokud se jedná o porovnání mezi námi a Německem, je nutné vědět detailněji co za těmi daty je, jaký byl důvod pro přerušení dodávky.

PetrV
25. říjen 2020, 20:35

Proto to není seriózní článek, jen populistický slint.

Bizon
25. říjen 2020, 21:12

Naprosto souhlasím, ta data často záleží na úřednickém zaškatulkování. Celá soustava je kaskáda spojených nádob, když někde selže elektrárna a pro dorovnání je potřeba proud který na nějakém vedení přesáhne maximum a přepálí jističe, kdo za to může? Jeden úřad to vezme jako chybu elektrárny, druhý jako chybu vedení, když pak máte takové 2 sady dat tak si můžete ospravedlnit cokoliv kombinací hodnot co se zrovna hodí.

Na konci článku se honosí že jen 18% jsou nadzemní dráty, podle mně je článek hlavně PR na podzemní kabely, aby lidi tolik neřešili že motivace pro podzemní kabely byla většinou odpor místních lidí (NIMBY), že jsou násobně dražší než nadzemní vedení, a že dráty celkově jsou jeden z největších zpoždění EnergieWende.

Petrv
26. říjen 2020, 00:21

Bizone,

máš plně pravdu.

Máš veliký přehled o enwrgetice a přenosové soustavě.

Jw to pro mne velká škola.

Tuším proč vychází takovéto neseriózní slinty...

pr
26. říjen 2020, 14:34

pokud proud který na nějakém vedení přesáhne maximum z důvodu dorovnání výpadku energetického zdroje, přepálí jističe, pak za to může buď projektant, který je šlendrián, nebo se nechal ekonomisticky zahnat do kouta, nebo šéf údržby, který ze stejných důvodů zanedbal údržbu. Nikdo jiný.

Bizon
27. říjen 2020, 01:32

To vedení při normálním stavu stačí, naddimenzované je neekonomické, tohle téma fakt není černo-bílé.

Peter Kochjar
25. říjen 2020, 17:58

Moja osobná skúsenosť.

Za 12 rokov v Dánsku. Pamätám si dva výpadky vo firme 30 a 15 minút a jeden na našej mini ulici ( domovník kopal nejako hlboko a odstavil 6 domov v radovke.) Na Slovensku je výpadok po každej búrke. Keď opravujú tak 4 hodiny denne niekedy aj dva týžne. Ak porovnám dedinu Ølholm 7160 a Muráň 04901 tak je to 10 minút k tyždnon. Ak neverite zavolajte na obecný úrad Muraň. A cenu porovnajte k hodinovej mzde alebo k dôchodku.

PetrV
25. říjen 2020, 18:35

Na Moráni ani Podmoráni výpadky nejsou. Asi shoda jmen....:-)

Josef
25. říjen 2020, 21:39

Jinak výpadky el. energie nesouvisí s integrací OZE do sítě. Síť je buďto stabilní a pak funguje bez ohledu na množství OZE v ní integrované a nebo je nestabilní a pak nefunguje.

Výpadky sítě jsou záležitostí rozvodu el. energie nikoli výroby. A nemyslím si ,že díky OZE k nějakému rozsáhlému výpadku dojde porostou jen ceny el. energie pro koncové uživatele což bude ničit celou ekonomiku.

PetrV
26. říjen 2020, 00:34

Emile, děkuji za vysvětlení. Tvá predpoveď je správná.

Potreboval bych neco vysvetlit.

Znám obdobně Bizona.

Můžeš mi zavolat?

723153268

Díky PetrV

pr
26. říjen 2020, 14:40

Koncový uživatel si poradí a podnikavci zde jsou proto aby ničení ekonomiky zabránili. Jen je nechme ukázat co dokáží a nemrvme se do toho se státem. Státu patří starost o přenos (veřejný zájem) a ne o zdroje (business).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se